Sobotnia szkoła piękności

The Margaret Thatcher school of beauty
literatura piękna
Seria z miotłą
Jolanta Kozak

Bardzo się zawiodłam tą pozycją, być może dlatego, że poprzednie dwie książki autorki bardzo wysoko podniosły poprzeczkę.
Od samego początku nie potrafiłam się wciągnąć. Bohaterów było zbyt wiele, osaczali mnie jeden po drugim. Wciąż się w nich gubiłam i ich myliłam. Tytułowego salonu piękności było w całej powieści tylko ze dwie strony, książka powinna nazywać się raczej...

Nie przeczytałam, to druga książka, która powędrowała na półkę. W ogóle nie mogłam się skupić i skoncentrować. Dla mnie jakaś chaotyczna.

Wspaniała opowieść o ludziach na obczyźnie, próbujących odnaleźć się w nowym miejscu i rzeczywistości, tworząc małą wspólnotę. Dodatkowo wtrącane umiejętnie wersy chociażby z Rumiego czy Hafiza, nadają irański smak i atmosferę, w którą jako czytelnicy wgłębiamy się i wchłaniamy ją od pierwszej do ostatniej kartki. Gorąco polecam, szkoda jedynie ,że Marsha Mehran już nic...

Coś w tej książce budzi niedosyt, irytację... Podejrzewam, że duży w tym udział mają zbyt nagłe przeskoki akcji (mam wrażenie, iż przez to narracja traci płynnoś i mocno rozprasza). Niemniej udało mi się wyłuskać z lektury wystarczająco dużo wciągających fragmentów i ciekawych refleksji, żeby dotrwać do końca. Książki nie skreślam - może jeszcze kiedyś po nią sięgnę.

Jakaś taka... Bez polotu, chaotyczna i nudnawa.

W porównaniu z poprzednimi książkami Mehran, ta mało mnie urzekła. Dwie poprzednie rozbudziły we mnie fascynację Iranem, kuchnią, baśniowymi miastami i wciągnęły mnie ogromnie. Do "Szkoły piękności" nie jestem aż tka przekonana. Fakt, przeczytałam ją szybko i lekko, ale nie udało mi się wciągnąć w fabułę i poczuć ducha poezji.

Moje pierwsze i bardzo nieudane spotkanie z Marsha Mehran. Powieść od samego początku nie przypadła mi do gustu, mimo iż opis na okładce był naprawdę zachęcający. Brakuje mi czasu na czytanie książek, dlatego też postanowiłam rezygnować z czytania tych, które mi się nie podobają i brać się za te, które mnie czymś zainteresują. Zamierzam jednak dać autorce drugą szansę i...

Marsha Mehran w Sobotniej szkole piękności opowiada o życiu z dala od swojej ojczyzny,kultury i tradycji. O tym jak imigranci próbują pielęgnować swoją kulturę, jak starają się być razem i wspierać wzajemnie.
Książka jest pełna poezji, naprawdę pięknej poezji. Wybrane przez autorkę wersy są przepiękne. I chyba to one najbardziej mnie urzekły w tej książce.
Reszta choć...

Zastanawiam się, co mogę napisać na temat tej książki. Przeczytałam ją i... tak naprawdę nie wzbudziła żadych uczuć. Ot, po prostu książka, którą można przeczytać i po 5 minutach o niej zapomnieć. Jednak na szczęscie podczas czytania kilka rzeczy napisałam na kartce.
Więcej: http://msmagi18.blogspot.com/2015/10/ksiazka-sobotnia-szkoa-pieknosci.html

Kolejna powieść Mershy Mehran o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi, będąc wyrwanym od własnych korzeni. Smutna i piękna książka, pełna poezji Rumiego ... Aktualna, spokojna opowieść o emigracji, miłości i smutku niedopowiedzianych czy zaprzepaszczonych szans.

• Z biblioteki
  • 2018