Pijąc kawę gdzie indziej

Tłumaczenie: Ewa Horodyska
Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Drinking coffee elsewhere

Pijąc kawę gdzie indziej okrzyknięto w Stanach zjednoczonych najciekawszym debiutem ostatnich lat. Jest to znakomity zbiór opowiadań, zawierający osiem wielokrotnie nagradzanych tekstów, publikowanych wcześniej przez autorkę w prasie. Opowiadania napisane są oszczędnym, przezroczystym stylem. Każde z nich dotyka ważnych problemów społecznych, takich jak rasizm, homoseksualizm, bieda, brak perspekt

neta | 2013-10-23
Na półkach: 2009, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 marca 2009

"- Kupiłam sobie sukienkę na zimową zabawę - zwróciła się do Livii. - Długą, atłasową i wąską, z różyczkami na ramiączkach. Ramiączka są w tym miętowym kolorze, który wszystkie teraz noszą, ale reszta jest obcisła i cielista."

Cytat to część rozmowy trzech nastolatek, a właściwie ekscytacja jednej z nich z powodu udanego zakupu. I na pierwszy rzut oka nic nas tu nie dziwi. A jeśli jedna z nastolatek jest czarnoskóra ... ? Jaki kolor powinna mieć wtedy cielista sukienka ... ?

Gdyby nie ZZ Packer, nigdy bym o tym nie pomyślała. Może dlatego, że nie spotykam w swoim otoczeniu osób o kolorze skóry odmiennym od mojego, ale pewniej jest to zwykły stereotyp. Ten i wiele innych, działających w obie strony, obala ZZ Packer w swoich opowiadaniach. Pokutujące ciągle traktowanie czarnych przez białych, jako ludzi drugiego gatunku jest powszechnie znane. Zaskakuje natomiast utrwalanie tych zachowań wśród czarnoskórych bohaterów i przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie, razem z obawami,...

czytankianki | 2016-08-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Przypomniał mi się dzień pogrzebu mojej matki. Dostałam mleko, żeby uspokoić żołądek; udawałam, że to kawa. Wyobrażałam sobie, że piję kawę gdzie indziej. W jakimś arabskim kraju, w którym czarna kawa, podawana w małych filiżankach, jest tak mocna, że przez kilka dni nie pozwała człowiekowi usnąć. [s. 175]

Opowiadania autorstwa ZZ Packer są poniekąd jak arabska kawa – nie pozwalają usnąć ani o sobie zapomnieć. Czytane powtórnie po sześcioletniej przerwie nie tracą nic na intensywności i nadal smakują wyśmienicie. W dużej mierze dzieje się tak dzięki autentycznym bohater(k)om – czy jest to bezrobotna dziewczyna szukająca szczęścia w Tokio, pielęgniarka wytrwale głosząca Słowo Boże czy chłopak obarczony opieką nad agresywnym ojcem, wciągają czytelnika po uszy w swoje życie. W świecie małych skautek, zgryźliwych studentek i steranych pań domu odnajdujemy się bez trudu, nawet jeśli ten świat diametralnie różni się od naszego.

ZZ Packer pisze przede wszystkim o czarnych i co ważne,...

Anna | 2016-09-04
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 września 2016

Bez przekonania sięgnęłam po tę książkę i nie przekonała mnie. Czytałam powoli, nabożnie, żeby wyłapać tę głębię, ale nie wyłapałam. Ideą tej książki było pokazanie problemów czarnej społeczności walczącej o zrównanie praw. Ale ta idea nie wysuwa się tu na prowadzenie, a jest jedynie mgliście zaznaczona tu i ówdzie. Poruszone problemy mogą spotkać każdego, w każdej społeczności, w każdym miejscu na ziemi. Ogólnie nie przepadam za opowiadaniami. Można przeczytać, ale nie niekoniecznie :)

sarna | 2015-02-28
Przeczytana: luty 2015

Trudno mi wyrazić jednoznaczną opinię o tej książce. Czegoś mi w niej brakowało. Niby każde opowiadanie zapowiadało się dość ciekawie, napisane barwnym językiem pełnym precyzyjnych porównań i opisów. Właśnie zaczynało się wraz z rozwojem akcji a potem jakby film się urwał, nie ma żadnego konkretnego zakończenia w żadnym opowiadaniu. Czy autorce zabrakło pomysłu? Rozumiem, że można zostawić temat otwartym i pozostawić pole wyobraźni czytelnikowi ale każdy utwór powinien mieć wstęp rozwinięcie i zakończenie i tu ewidentnie zabrakło ostatniego. A one kończą się jakby wpół akcji, nie wiadomo gdzie dane wydarzenia doprowadzają bohatera, jak na niego ostatecznie wpływają. No mnie to zirytowało, że już się wciągnęłam w jakiś wątek i czekam na finał, którego nie ma. Dlatego nie oceniam tego zbioru zbyt dobrze.

Magdalena | 2015-10-08

ZZ Packer stworzyła naprawdę dobre teksty o czarnoskórych. Moim ulubionym opowiadaniem, które dało mi chyba najwięcej do myślenia jest tytułowe "Pijąc kawę gdzie indziej" opowiadające o nastolatce uciekającej z domu, a właściwie, jak jej się wydawało "do domu".
Gorąco polecam
M.

effie caligaris | 2010-06-29

strasznie mi się podobało to opowiadanie o dziewczynie z prowincji, która ucieka do miasta i spotyka tam dużo starszego mężczyznę.

książek: 2030
Monika | 2011-08-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 10 lutego 2011

"Pijąc kawę gdzie indziej", to powieść złożona z ośmiu różniących się od siebie opowiadań połączonych motywem przewodnim: historie w nich opowiadają losy Afroamerykanów - prześladowaniach, stereotypach panujących w Amerykańskim, ale i nie tylko, społeczeństwie. Bohaterowie są najczęściej zagubieni w zmieniającym się społeczeństwie, gdzie ich własny świat nie uległ żadnym zmianom. Są najczęściej zmuszani (sami przez siebie, albo przez osoby z ich otoczenia) do podjęcia pewnych decyzji, które rzucają na ich życie cień. Ciężko jest żyć w rodzinie surowo przestrzegającej swojej wiary, żyjąc w biedzie... ciężko jest stanąć na nogi po stracie najbliższych. Każda z opowiedzianych historii nasączona jest brutalnością świata- mimo to zdarzają się ludzie, którzy nawet w najgorszej biedzie, z pakunkiem pełnym problemów, pomogą nie oczekując niczego w zamian.
Powieść wywiera wrażenie, jakby była subtelnym obrazem, zekranizowanej przeszłości.
Każde z opowiadań nadaje się na scenariusz filmowy,...

Maksia | 2010-11-13
Przeczytana: 11 listopada 2010

Hmmm niby głębsza, dająca do myślenia... ale to raczej nie mój typ książki. Mnie osobiście z lekka przynudzała, zdecydownie nie wciągała i przeczytałam inne dużo szybciej w międzyczasie.

dxsuinik | 2012-09-23
Przeczytana: 23 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W ciągu jednej książki byłam małą harcereczką, pielęgniarką w szpitalu, pomiataną nauczycielką, biedaczką na japońskich ulicach i jedyną czarną dziewczyną w szkole. Opowiadania były napisane w niesamowity sposób bo narracja była trzecioosobowa, a jednocześnie bardzo dokładnie nakreślała sylwetkę tylko jednej postaci i pozwalała, a może nawet nakazywała, wczuć się właśnie w nią. Ocena zapewne byłaby wyższa gdyby nie zbyt szeroko omówiony i poruszony właściwie w każdym z ośmiu opowiadań wątek religijny.

IamOgi | 2012-04-20

Zbiór opoiwadań o trudnej rzeczywiśtości czarnoskórych Amerykanów. Doprowadzeni do ostateczności, zrezygnowani, pragną walczyć, działać, realizować się, uciekać, choćby tylko myślami pić kawę gdzie indziej.