Wygnaniec

Cykl: Opowieść Piasków (tom 1)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA

Kashim Al'Shannagg jest jednym z wielu wojowników w służbie paszy, choć jego przodkowie należeli do najznamienitszych rodów Tel'Halik i wsławili się w zmaganiach z buntownikami, demonami oraz pustynnymi bestiami. Teraz o ich chwale przypomina jedynie dziedzictwo krwi Kashima, dar, który sprawia, że może rozkazywać geniuszom powietrza, aby wspomogli go w walce. Tymczasem osiemnasty prorok zostaje wezwany przez niebiosa, a jednocześnie ktoś zaczyna mordować związanych z nim mędrców i uczonych. W dniu, kiedy przyjaciel prosi Kashima o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy jednego z zabójstw, jego życie zmienia się bezpowrotnie. Każdy mroczny sekret prowadzi do kolejnego, aż wreszcie Kashim staje u progu odkrycia, które zmiecie wszystko, w co przywykł wierzyć. Dlaczego tuż przed odejściem prorok w tajemnicy wysłał wyprawę na skraj Ocalonej Krainy? Skąd biorą się zabójcy w czerni, którzy ścigają jego zwolenników? Kim jest tajemnicza postać, której rozkazów słuchają zarówno kapłani, jak i skłócony z nimi pasza? Odpowiedzi na te pytania będą drogo kosztować Al'Shannagga i wszystkich, którzy za nim pójdą.

Krzysztof Piskorski tworzy świat Księgi, inspirowany kulturą islamu i światem pustyni, zgrabnie łącząc wątki fantastyczne z kryminalną, pełną przygód intrygą.

źródło opisu: [Agencja Wydawnicza Runa, 2005]

Kokos | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Powieść fantasy, której akcja rozgrywa się w państwie przywodzącym na myśl kulturę arabską. Na planie mikro mamy historię Kashima Al'Shannagga, na planie makro zaś politykę miasta Tel'Halik, w którym właśnie zmienia się władza i nie wiadomo, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem (a w każdym razie lepiej uważać, gdzie się bywa i co się mówi). Tło fabularne jest ciekawe, wiele tu zagadek, na których rozwiązanie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Podoba mi się też pomysł na uniwersum cyklu, przynajmniej to dotychczas przedstawione - początkowo wydaje się jednolite, potem okazuje się, że nie jest to takie proste.
Czytałam wersję papierową chyba z sześć lat temu i wydaje mi się, że nowe wydanie jest nie tylko poprawione, ale ma też nieco zmienioną treść. Wydaje mi się, że pierwotnie fabuła była mniej skomplikowana, ale być może coś sobie dopowiadam. Historia zresztą nie jest nie wiadomo jak rozbudowana, opiera się w znacznym stopniu na znanych w fantastyce schematach, ale mimo to bardzo...

ira | 2013-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Zacznijmy od złych wieści - po pierwsze, czytałam wcześniej świetną "Pustynną włócznię" Bretta. Po drugie, czytałam wcześniej koszmarną "Wojnę w blasku dnia" Bretta. Po trzecie, nie przepadam za klimatami arabskimi w fantastyce. To by było na tyle, jeśli chodzi o czynniki utrudniające mi odbiór. ;-)
Dobrze, że nie od "Wygnańca" rozpoczęłam moją przygodę z Piskorskim. Przede wszystkim ze względu na powyższe, ale też i dlatego, że akcja w tej książce rozwija się niezmiernie powoli i dopiero mniej więcej w połowie odczułam niejakie zainteresowanie. Skończywszy pierwszy tom wiem, że sięgnę po drugi - za czas jakiś - ale wątpię, czy kontynuowałabym lekturę po pierwszym zniechęceniu, nie mając wiary w autora.
"Wygnaniec" to pierwsza powieść Krzysztofa Piskorskiego. Znając kolejne, cieszę się, że ten autor tak pięknie się rozwija. :)

clsBartek | 2015-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2015

Niesamowita, wciągająca powieść Pana Piskorskiego przywodzi na myśl najlepszych twórców gatunku z J.R.R. Tolkienem na czele. Czyżby porównanie na wyrost?

Język autora, dość bogaty, nie może jednak równać się z królem fantastyki. Stworzony przez niego świat? Okazuje się, że dopiero go poznajemy. Głównym bohaterem jest niejaki Kashim Al'Shannagg, Święty Jeździec, obrońca miasta Tel'Halik, stolicy Ocalonej Krainy. Staje on nieświadomie w centrum wydarzeń. Ogromny wpływ na to a pochodzenie Kashima, którego do końca nie jesteśmy pewni. Autor umiejętnie dawkuje informacje, gdy znajdujemy odpowiedź na jedno pytanie, rodzi się kilka następnych.
Historia oraz świat Piskorskiego są bardzo rozbudowane, niesamowicie wciągające i w pełni satysfakcjonują wysiłek i czas poświęcony na lekturę. Wysiłek zmniejsza także fakt, iż powieść czyta się lekko i przyjemnie. Trudno znaleźć jakieś mankamenty, szczerze dziwię się, iż powieść Piskorskiego nie uzyskała jeszcze większego rozgłosu. Pochłaniam...

koemata | 2016-08-28
Na półkach: A w 2016, Przeczytane, Audio
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

elitarni wojownicy posiadający nadzwyczajne zdolności pochodzące z boskiej krwi zależne od ilości tej domieszki -- wszystkim rządzi prorok, którego akurat autentyczność stoi pod znakiem zapytania gdy władzę przejmuje fanatyczna partia konserwatywna -- zgodności z pismem zaczyna się pilnować coraz dosłowniej, za złamanie prawa proroka sprawiedliwa śmierć - gorliwość religijna wzrasta

Skellen | 2014-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Dobra książka, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że mam do czynienia z debiutem literackim autora. Fabuła rozkręca się powoli lecz konsekwentnie, wprowadzając czytelnika coraz głębiej w kreowany przed jego oczami świat. Krzysztof P. prowadzi pióro w sposób przyjazny czytelnikowi. Rzecz czyta się płynnie, bez zgrzytów i dysonansów. W dodatku z czasem historia autentycznie wciąga i pochłania odbiorcę, na tyle mocno, że sięgnięcie po tom drugi trylogii jest nieunikniony. W moim przekonaniu kawał dobrej roboty. A jeżeli (jak czytałem w innych recenzjach), w dalszej twórczości styl Piskorskiego krzepnie i nabiera "rumieńców", tym lepiej dla mnie- konsumenta jego prozy.

Izoldka | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Jestem naprawdę mile zaskoczona, biorąc pod uwagę, że jest to moja pierwsza książka fantasy od czasów "Harry'ego Pottera".
Opowieść z przesłaniem. Niepokojąca i jakże realna wizja rządów pseudoreligijnych szarlatanów, którzy chcą przejąć władzę nad światem w imię Najwyższego, egzekwując nieludzkie prawo zastraszaniem i terrorem wśród mieszkańców Świętego Miasta. Lektura skłaniająca do rozważań na temat obecnej sytuacji religijnej na świecie i wpływu przedstawicieli religii na nasze życie.

Maciej | 2014-03-09

Zdecydowanie najlepsza część trylogii - i zdecydowanie największe zaskoczenie/odkrycie literacko-fantasy ostatnich miesięcy.
Bohaterowie żyją w spokojnym Świętym Mieście, nie niepokojeni od wieków przez demony i bogów - żyjąc zgodnie z przykazaniami Księgi.
Gdy panujący Prorok odchodzi, rozpoczyna się polityczna rozgrywka o to, kto miałby zająć Jego miejsce. Wygrywa ten, wobec którego plany ma tajemnicza Bestia - gad o ludzkim wyglądzie ale niemożliwej wręcz mocy.
Głowni bohaterowie od początku walczą z reżimem zaprowadzonym przez nowo wybranego Proroka - kończąc bądź to na wygnaniu, bądź to tracąc prawą rękę.
Tytułowy wygnaniec zmaga się z wędrówką przez pustynię, spotykając na drodze Demony - i pokonując niemal wszystkie - tracąc jednak również wszystkich swoich towarzyszy-wygnańców. W końcu po jednej stronie pozostaje ciężko ranny Demon - a po drugiej Nasz bohater...
Bardzo dużo wątków pobocznych, które zdawałoby się nie mają żadnego wpływu na akcje powoduje rosnącą ciekawość...

eldgrim | 2013-05-20

Straszne czytadło. Kest kilka dobrych momentów, ale przez trzy tomy autor jedzie na zauważalnym schemacie. Brak pomysłów autor nadrabia duza liczba bohaterów pobocznych. Dodatkowo w połowie drugiego tomu widać, że zmęczył się swoim bajaniem i pisanie przyszło mu z trudnością.

Jednym zdaniem:
-Tylko dla największych fanów prozy autora.

Rockmargot | 2013-09-29
Przeczytana: 26 września 2013

Zaczęłam pełna chęci i zapału. Skończyłam nieco rozczarowana. Aż chce się powtórzyć za Żółtowskim: "Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać". Inne książki Piskorskiego lepiej mi się czytało. Ciekawa jestem "Cieniorytu".

samur | 2015-09-07
Przeczytana: 02 września 2015

Od razu siegnalem po drugi tom :) Bardzo wciagajace fantasy!