Ostatnia aria Mozarta

Tłumaczenie: Ryszard Oślizło
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Mozart’s Last Aria

Niezwykła barokowa opowieść, w której ponadczasowa muzyka jest tłem dla salonowych intryg i zaskakujących zwrotów akcji Jest grudzień 1791 roku. Przebywająca w niewielkiej austriackiej wsi Nannerl, siostra Mozarta, otrzymuje szokujący list z informacją o śmierci brata. Zgodnie z relacją żony, dwa miesiące przed śmiercią wirtuoz zwierzył się jej, że ktoś podał mu truciznę, w wyniku czego jego...

Jest grudzień 1791 roku. Przebywająca w niewielkiej austriackiej wsi Nannerl, siostra Mozarta, otrzymuje szokujący list z informacją o śmierci brata. Zgodnie z relacją żony, dwa miesiące przed śmiercią wirtuoz zwierzył się jej, że ktoś podał mu truciznę, w wyniku czego jego życie niechybnie zmierza ku końcowi.

Nannerl niezwłocznie udaje się do Wiednia. Pragnie czym prędzej odkryć mroczną tajemnicę morderstwa. Otoczona oprószonymi śniegiem barokowymi pałacami i urokliwymi kawiarniami rzuca się w wir podejrzeń i intryg, które ukazują ponure sekrety Mozarta. Zazdrosne kochanki, złowieszczy wierzyciele oraz masoni – im bardziej Nannerl zgłębia przeszłość wirtuoza, tym mocniej przeklęty los brata splata się z jej życiem.

Ostatnia aria Mozarta to wciągająca opowieść, która przenosi czytelnika na wystawne salony, w barokowe wnętrza pałaców oraz do monumentalnych sal koncertowych XVIII-wiecznej Austrii. To także owiana historyczną nutą intrygi książka, w której króluje ponadczasowa muzyka, ognista namiętność i moc zagadek.

__

Rees misternie oddaje szczegóły Wiednia z czasów Mozarta, doprawiając opowieść nutą muzycznych detali, które uwiodą miłośników muzyki poważnej. Przepiękna książka . która niespiesznie, acz szalenie ciekawie zmierza ku oszałamiającemu finałowi.

– „Kirkus Reviews”

Zajmujące dzieło, w którym akcja rozwija się stopniowo. To kombinacja stylu Dana Browna i Elisabeth Kostova, detektywistyczny styl i najwierniej oddana potęga muzyki Mozarta. Książka podkreśla, jaki wpływ na cały świat niosą za sobą kompozycje wirtuoza.

– „Publishers Weekly”

Doskonała pozycja dla fanów sensacji i historycznej fikcji fabularnej.

– „Booklist”

W tej fascynującej historycznej fikcji ponadczasowa muzyka Mozarta komponuje się idealnie z wątkiem sensacji i morderstwa. Doskonała pozycja na wieczory spędzone przy kominku z kubkiem gorącej czekolady

– Tess Gerritsen, bestsellerowa autorka Chirurga

Matt Rees – urodził się z Newport w Walii, a dorastał w Londynie. Na co dzień jest korespondentem zagranicznym oraz pisarzem thrillerów. Fascynuje się historią. Zainteresowania oraz pracę zawodową przekłada z wyjątkowym efektem na treści książek. Jego dzieła są szeroko cenione – jest finalistą National Jewish Book Award w kategorii fikcja. Za swoją twórczość dostał również prestiżową nagrodę – Złoty Sztylet Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej. Rees maksymalnie wczuwa się w proces tworzenia powieści – do Ostatniej arii Mozarta nauczył się grać na pianinie. Prowadzi bloga i podcast, lubi pozostawać w kontakcie się z czytelnikami swoich książek.

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/ostatnia-aria-mozarta/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl

vampireheart | 2017-12-11
Przeczytana: 05 listopada 2017

Wiecie jaki artysta sprzedał najwięcej płyt w 2016 roku? Nie, nie. Żaden Bieber czy inna Beyonce. To Mozart, który nie żyje od 200 lat. Dopiero pod koniec roku wydano box z wszystkimi dziełami kompozytora, a i tak w nieco ponad dwa miesiące wyprzedził swoich rywali - to tylko pokazuje, jak wielka siła drzemie w jego muzyce.

Kiedy po raz pierwszy ujrzałam okładkę książki "Ostatnia armia Mozarta", zachwyciłam się nią tak bardzo, że nie zwróciłam większej uwagi na tytuł. Dopiero kiedy w oczy rzuciło mi się nazwisko jednego z moich ulubionych artystów, zadecydowałam o zamówieniu własnego egzemplarza, chociaż opis fabuły wskazywał na powieść o charakterze kryminalnym lub detektywistycznym, a w czymś takim nie czuję się zbyt dobrze. Niemniej, Mozart to Mozart i książka niebawem była już u mnie.

Książka stanowi wariację autora - Matta Reesa - na temat śmierci muzyka. W jego wersji...

Justyna | 2018-06-21
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2018

"Ostatnia aria Mozarta" - właśnie skończyłam i jestem bardzo zadowolona. Lekka i przyjemna lektura, która na swoich kartach zabrała mnie w podróż do XVIII wieku, a właściwie do jego schyłku. Nie jest to książka dla wszystkich. Jest to ksiażka dla osób kochających i rozumiejących muzykę klasyczną. Z kart tej powieści dosłownie wylewa się muzyka. Osoby nie czujące klimatu mogą poczuć się znudzone.
Ostatnia aria to wariacja na temat możliwej śmierci Mozarta, ubrana w ciekawą intrygę, okraszona subtelnym wątkiem romansowym, oparta na faktach historycznych, z wplecionymi zręcznie w fabułę historycznymi postaciami. Jednak nie można tej pozycji zakwalifikować do gatunku powieści historycznej. Jeśli lubicie poczytać o dworskich intrygach, spiskach, masonach, polecam. A wszystko to okraszone jest przyjemnym stylem, subtelnym urokiem epoki i muzyką Mozarta. Moja ocena to między 6,5 a 7/10.

Muminka | 2018-04-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

śmierc genialnego enfant terrible sceny muzycznej, jednegeo z trzech klasyków wiedeńskich, Wolfganga A. Mozarta od wieków frapuje historyków. Milos Forman unieśmiertelnił wersję o otruciu muzyka przez rywalizującego z nim zazdrośnika, Salieriego. Tymczasem Matt Rees nie opiera się na tamtej wersji, tylko stwarza swoją fascynującą i przekonującą wersję od podstaw.
Z mistrzowskim wyczuciem łączy elementy powieści historycznej, kryminału retro i pamiętnika z epoki. Narratorką wydarzeń (w formie zapisków) jest siostra Mozarta Nannerl, tez utalentowana, z którą w dzieciństwie koncertował po dworach wielmożów. Pięć lat od niego starsza, poślubiła jako stara panna dwukrotnego wdowca, szlachcica, więc może mówić o awansie społecznym. na wieść od Konstancji o śmierci Wolfganga, śpieszy przeprowadzić własne dochodzenie wśród nielicznych sympatyków i rzekomych przyjaciół czy też protektorów muzyka. Dlaczego miał przeczucie włsnej śmierci? Dlaczego twierdził, że został otruty i kto miał w tym...

kodoga | 2018-05-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Legimi
Przeczytana: 19 maja 2018

Niespodziewana śmierć Wolfganga Mozarta, w wieku zaledwie 35 lat, której przyczyna przez lata pozostawała niewyjaśniona, pobudzała wyobraźnię licznych wielbicieli, ale także naukowców, pisarzy. Istniało kilka wersji wydarzeń, a jedną z nich przyjął za swoją Maty Rees , który po przeprowadzeniu “śledztwa” stworzył i opowiedział historię ostatniego okresu życia Mozarta. Opowieść osadził w historycznie rzeczywistym świecie, a udział w niej wzięły osoby, które w otoczeniu kompozytora odgrywały istotną rolę . Przebieg rzekomych wydarzeń włożył autor w usta siostry Wolfganga, która kilka dni po jego śmierci przybywa do Wiednia, aby ustalić kto i co za ową nieoczekiwaną śmierć odpowiada. Popuścił autor wodze fantazji i stworzył coś na kształt historycznego kryminału przeplatanego wątkiem romansowym.
Książkę czyta się dobrze, akcja wciągająca , tyle że nie można zapominać, że mimo wszystko wiele w tej opowieści jest tylko wytworem wyobraźni autora i to momentami nieco infantylnej.

WielkiBuk | 2017-09-16
Przeczytana: wrzesień 2017

Matt Rees wykorzystał historyczną zagadkę i wykreował nie lada kryminalną opowieść w oświeceniowym duchu, opierając się na jednej z najpopularniejszych legend, dotyczących śmierci kompozytora. Co więcej, zafascynowany jego muzyką, oparł nawet „Ostatnią Arię Mozarta” na strukturze inspirowanej pełną pasji sonatą a-moll, co sprawia, że cała powieść przypomina pieczołowicie spisaną kompozycję, nawiązującą charakterem do utworu muzycznego. Tym samym, czytelnik otrzymuje historyczną opowieść pełną pasji, muzyki i polityki, naznaczoną śmiercią oraz sekretami, które sięgają głębiej, niż moglibyśmy przypuszczać. A to wszystko podane lekko, niezobowiązująco, opowiedziane ustami kobiety, o której talencie świat zapomniał, kiedy tylko zeszła ze sceny. Siostry, w której rysach przez lata jeszcze postrzegano widmo brata – Marii Anny Mozart.

Jan Chryzostom Wolfgang Amadeusz Mozart należy do grona klasyków, kompozytorów genialnych. Podczas krótkiego, zaledwie 35 letniego życia zasłynął swoimi muzycznymi kompozycjami na całym świecie. Jego przedwczesna śmierć 5 grudnia 1791 r. z jednej strony była zaskoczeniem, z drugiej zaś stanowi wciąż wielki znak zapytania. Matt Rees w swojej powieści "Ostatnia aria Mozarta" wspomina wielkiego mistrza i jego ponadczasową muzykę, ale skupia się przede wszystkim na postaci równie genialnej, choć nigdy nie docenionej siostry kompozytora Marie Anne Mozart. To ona stara się poznać i wyjaśnić okoliczności i przyczynę śmierci brata i w tym celu udaje się do Wiednia, gdzie wkracza w hermetyczny świat wolnomularstwa, w którym za życia obracał się brat. Kobieta staje się świadkiem wielu intryg, także politycznych i powoli, krok po kroku, rozwiązuje zagadkę śmierci kompozytora. Należy pamiętać, że prawdziwa przyczyna zgonu Mozarta dotąd nie została potwierdzona, a hipoteza jaką zaproponował...

DorotaKa | 2017-08-28

Przedwczesna śmierć Mozarta wstrząsnęła Wiedniem, który huczał od plotek o niewierności, długach i... morderstwie. Siostra kompozytora, poruszona wiadomością o okolicznościach śmierci Wolfganga, postanawia poznać jej prawdziwe przyczyny. Po przybyciu do stolicy stopniowo odkrywa sekrety brata. Czy pośród niebezpieczeństw, kłamstw i intryg Nannerl odkryje, dlaczego Mozart zmarł?

Moja wiedza na temat Wolfganga Amadeusza Mozarta dotychczas ograniczała się w zasadzie do stwierdzenia, że był to wielki kompozytor, który przejawiał swój geniusz muzyczny od dziecka. Nie potrafiłam rozpoznać jego utworów, nie wiedziałam, w jakich warunkach żył, ani że umarł w wieku 35 lat zostawiając żonę i dzieci z długami. Jeszcze bardziej zaskoczył mnie fakt, że był masonem. Zagadka przyczyn jego zgonu do dziś fascynuje naukowców i pisarzy. Jedną z możliwych opcji przedstawił w Ostatniej arii Mozarta Matt Rees. Posiłkując się źródłami stworzył fikcyjną historię prywatnego śledztwa Nannerl. Trzeba...

Michelle | 2017-09-30
Przeczytana: 28 września 2017

Jan Chryzostom Wolfgang Teofil Mozart, znany szerszej publiczności jako Wolfgang Amadeusz Mozart, jest jednym z trzech klasyków wiedeńskich. Kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych, który oczarował świat swoim talentem oraz muzyką. Jego śmierć, w wieku trzydziestu pięciu lat, do tej pory owiana jest tajemnicą… Tajemnicą, która stała się inspiracją dla Matta Reesa do napisania Ostatniej arii Mozarta.

Powieść ta cechuje się pewną nietypowością, która jednych może denerwować, innym zaś przypaść do gustu. Fabuła podzielona jest bowiem „niewidzialnymi przerywnikami” na trzy etapy, które budują nastrój całej książki. Zaczyna się niepozornie, delikatnie, nawet może odrobinę nudnawo, następnie zostajemy porwani w świat intryg, tajemnic i niedopowiedzeń, zaciskając mocno kciuki, by odkryć tajemnicę śmierci Mozarta, by znów powrócić na spokojne wody i rozwiązać ów zagadkę. Oczywiście nie znajdziecie „fizycznych” oznak tegoż podziału… są one bowiem tak subtelnie ze sobą...

włóczykijka | 2017-09-15

Wiedeń. W grudniu 1791 roku, w wieku 35 lat umiera Wolfgang Amadeusz Mozart. Pogrążone w żałobie miasto opłakuje śmierć swojego mistrza. Parę dni po tym bolesnym wydarzeniu, do Anny Marii z domu Mozart, zwanej Nannerl, dociera list z zawiadomieniem jak straszna spotkała ją strata. Żona wybitnego kompozytora, Konstancja, w korespondencji informuje także bratową, że przed śmiercią Wolfgang zdradził jej, iż prawdopodobnie ktoś podał mu truciznę. Nannerl łatwo nie daje wiary pogłoskom, wyrusza więc z Sankt Gilgen do Wiednia, by na własną rękę zająć się rozwiązaniem zagadki przedwczesnej śmierci swego brata.
Co...lub kto sprawił, że ta wybitna postać odeszła z tego świata? I czy Nannerl uda się odkryć prawdę?
Z ,,Ostatnią arią Mozarta" chciałam zapoznać się już od jakiegoś czasu. Bowiem muzyka poważna, zwana potocznie ,,klasyczną" zajmuje w moim życiu dosyć istotne miejsce już od kilkunastu lat. Wiedziałam, że nie znajdę w tej książce faktów, tylko fabularyzowaną historię opartą na...

Katarzyna | 2017-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

„… Przekleństwem artysty jest to,
że zawsze zaprząta go przede wszystkim jego kunszt …”

Muzyka łagodzi obyczaje. To nuty tworzące piękne melodie, radość przedstawienia czegoś niezapomnianego. Historia Wolfganga Amadeusza Mozarta jest niezwykle ciekawa. Kompozytor żył zaledwie 35 lat.

Autorem publikacji jest Matt Rees, który urodził się z Newport w Walii, a dorastał w Londynie. Na co dzień jest korespondentem zagranicznym, oraz pisarzem thrillerów. Fascynuje go historia. To prawdziwy pasjonat. Rees wczuwa się w proces tworzenia powieści i ciekawostką jest to, że do „Ostatniej arii Mozarta”, nauczył się grać na pianinie, a to już świadczy, o sile charakteru i indywidualnym sposobie realizacji prywatnych marzeń.

Obok Beethovena i Haydna zaliczany jest do trójki klasyków wiedeńskich. Miał starszą siostrę Marię Annę nazywaną Nannerl, która także przejawiała uzdolnienia muzyczne. To właśnie ta postać, odgrywa kluczową rolę w powieści Wydawnictwa Kobiecego.

Nannerl nie chce...