Kolaborant z Betlejem

Tłumaczenie: Grzegorz Woźniak
Seria: Na Celowniku
Wydawnictwo: Świat Książki
Collaborator of Bethlehem

Omar Yussef, sympatyczny nauczyciel historii z Betlejem, nieoczekiwanie staje się detektywem. On jeden ma odwagę stanąć w obronie swego przyjaciela George'a, Palestyńczyka, niesłusznie skazanego za kolaborację z Izraelczykami. Prywatne śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i wiąże się z morderstwem byłej uczennicy Yussefa, Louali, oraz jej męża, młodego żołnierza. Autor, amerykański...

Autor, amerykański dziennikarz, ze szczegółami opisuje tamtejszą codzienność, nie mniej ciekawą od świetnie skonstruowanej intrygi.

źródło opisu: [Świat Książki, 2007]

Wojciech Gołębiewski | 2015-09-19
Przeczytana: 18 września 2015

Rees (ur.1967), pisarz, dziennikarz stworzył postać detektywa Omara Jussefa, a ta książka jest pierwszą z (niestety) serii (wyd. 2007). Niestety, bo Rees mimo przyjścia na świat w Walii, jest typowym prostakiem amerykańskim, który ma we łbie zakodowany, propagandowy, amerykański sposób patrzenia i widzenia. Mimo, że był dziennikarzem na Bliskim Wschodzie, pozostał obcym, i to dla wszystkich: i arabskich katolików, i muslimów, i bandytów Arafata, i Żydów, przeto jego uproszczony świat biało-czarny do czytelnika nie przemawia. Jedyne co z pobytu tam wyniósł to nazwy arabskich smakołyków, którymi dręczy czytelnika.
Rzecz się dzieje w Betlejem, gdzie policja jest palestyńska, czołgi i transportery izraelskie, a z dachów strzelają bojownicy islamscy. No i oczywiście palestyńscy chrześcijanie, którzy piją whisky. Trup sieje się gęsto, armaty strzelają, rakiety i ...

Monika | 2015-05-08
Przeczytana: 04 maja 2015

Moja tematyka i moje klimaty, ale książka kompletnie do mnie nie przemówiła. Nie uwierzyłam w nią i nie polubiłam jej.

Bubełe | 2012-02-17
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Naród bez tożsamości trawiony nienawiścią do wyimaginowanych wrogów pożerający się sam od środka.
To przerażająca lektura, bez szczęśliwego zakończenia, bez nadziei, bez przyszłości, bez wyjścia. Lektura gwałtownie chwiejąca wiarą w człowieczeństwo jak chwiały się zwisające z latarni zwłoki Bohatera, który powiedział: dość!

"Miłość nie jest żadnym wyjściem, bo tylko idiota skazałby się na życie w poniewierce i upokorzeniu. Skutek jest taki, że wszyscy - chrześcijanie i muzułmanie, Palestyńczycy i Żydzi - uważają, że pokój nastąpi dopiero wtedy, gdy zniszczy się przeciwników do cna, wytępi do ostatniego człowieka... "

Jednak mieszkańcy Betlejem i okolic dokonali samounicestwienia. I o tym jest ta książka.

DreK | 2014-02-02
Przeczytana: 01 maja 2013

Mnie osobiście ciężko czytało się tą książkę, nie mogę ocenić jej źle, bo zła nie jest, ale żadnego wrażenia na mnie nie wywarła.

luisson | 2013-12-28

Książka dobra. Akcja powoli przyspiesza. Zawiodło mnie trochę zakończenie (chociaż w tamtych warunkach inne chyba nie mogło być).

Monika | 2016-12-08
Przeczytana: 2007 rok