W prezentowanym zbiorze znajdują się teksty poświęcone szeroko pojętym stosunkom polsko-rumuńskim, problemom mniejszości narodowych oraz sprawom wewnątrzrumuńskim. Obejmują one następujące zagadnienia: stosunek Polaków do przyłączenia Bukowiny do Rumunii po pierwszej wojnie światowej; umocnienie sojuszu polsko-rumuńskiego w 1937 r.; brytyjska polityka wobec Polski i Rumunii w 1939 r.; internowanie polskiego rządu w świetle rumuńskich opinii prawnych; współpraca Banku Polskiego i Narodowego Banku Rumunii w okresie międzywojennym; prawne aspekty zatrzymania przez Narodowy Bank Rumunii części zasobów Banku Polskiego w 1939 r.; interwencje rumuńskiej dyplomacji w sprawie treści rozpowszechnianych w polskiej prasie na temat Rumunii; nawiązania stosunków polsko-rumuńskich po drugiej wojnie światowej; recepcja polskiej literatury w Rumunii. Prezentowane problemy mniejszości narodowych koncentrują się wokół sytuacji polskich pracowników w Rumunii w okresie międzywojennym, polskiego osadnictwa na Bukowinie, związków polskich Ormian z Bukowiną, sytuacji Węgrów w Rumunii po drugiej wojnie światowej. Ukazane zostały także niezwykle ciekawe jednostkowe losy Polaków, którzy związali swoje losy z Rumunią. Teksty poświęcone sprawom Rumunii koncentrują się wokół jej sytuacji międzynarodowej po pierwszej i drugiej wojnie światowej. Ukazany również został problem rozrachunku Rumunii z ruchem faszystowskim.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=35345

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=35345