Najnowsze artykuły
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
- ArtykułyCo nowego w wydawniczym świecie? 9 wrześniowych premier na ten tydzieńLubimyCzytać3
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrzej Dubicki
10
7,0/10
Pisze książki: historia, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Urodzony: 1978 (data przybliżona)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,0/10średnia ocena książek autora
44 przeczytało książki autora
57 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Polska i Rumunia w Europie Środkowej w XX i XXI wieku. Polonia și România în Europa Centrală în secolele XX și XXI
Cykl: Societas (tom 98)
0,0 z ocen
7 czytelników 0 opinii
2017
Barbari superiores et inferiores. Archeologia barbarzyńców 2014
7,7 z 3 ocen
8 czytelników 0 opinii
2016
Dzieje polskiej placówki dyplomatycznej w Bukareszcie (1919-1940)
Andrzej Dubicki
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2015
Res Militaris. Studia nad wojskowością antyczną, t. II
Andrzej Dubicki, Michał Norbert Faszcza
6,1 z 8 ocen
9 czytelników 1 opinia
2015
Celtica. Studia z dziejów Celtów tom II
Andrzej Dubicki, Leszek Ziąbka
5,7 z 12 ocen
23 czytelników 1 opinia
2014
System partyjny Królestwa Rumunii. Uwarunkowania i funkcjonowanie
Andrzej Dubicki
7,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
2013
Kampania letnia na froncie rumuńskim w 1917 roku
Andrzej Dubicki
8,5 z 6 ocen
16 czytelników 0 opinii
2010
Najnowsze opinie o książkach autora
Wojny dackie 101–106 n.e. Andrzej Dubicki
5,7
Okres rządów dynastii Antoninów (96-192) nie miał szczęścia do źródeł: istnieje stosunkowo niewiele dobrych starożytnych relacji o tej epoce. Już absolutnie najgorzej pod tym względem wypada panowanie Trajana (98-117): Swetoniusz kończy swą narrację na śmierci Domicjana, SHA zaczyna się od jego następcy Hadriana, zaś z pamiętników samego władcy zachowały się żałosne resztki. To sytuacja cokolwiek zaskakująca, wszakże to właśnie Trajan miał być najlepszym władcą w dziejach Rzymu, a jego zwycięskie wojny były ostatnimi wielkimi podbojami Imperium. Na gruncie polskim niewiele jest również prac poświęconych tej epoce, toteż pojawienie się monografii o wojnach dackich należy już uznać za pewien sukces.
Ta książka została wydana i to jej największa zaleta. Na bezrybiu i rak ryba – tak należałoby chyba ująć problem. Autor wykorzystał obszernie literaturę rumuńską (szeroko rozwodzącą się na temat tytułowego konfliktu) i polską, z opracowań w innych językach korzystał już w mniejszym stopniu. Książka jest niezbyt obszerna, ale i tak około połowy treści przypada nie na tytułowy konflikt, ale na omawianie dziejów Daków w starożytności. Cóż... Ich dzieje to kolejny temat bardzo słabo naświetlony przez dostępne po polsku prace, tak więc ten długi „ekskurs dacki” nie jest może pozbawiony sensu, niemniej – osobiście – nie tego się spodziewałem. A. Dubicki jest politologiem zajmującym się szeroko rozumianą tematyką rumuńską, nie jest jednak bynajmniej badaczem starożytności. To niestety widać w tekście, choć jak na osobę niezbyt obeznaną z tą epoką spisał się całkiem nieźle. Chyba największym zarzutem jest cytowanie źródeł właściwie tylko za opracowaniami. Monografia niniejsza daje pewien obraz wojen dackich, choć sam oczekiwałem lektury bardziej szczegółowej.
Wspomniałem już o niewielkiej objętości książki, a trzeba jeszcze zaznaczyć, że byłaby ona jeszcze mniejsza, gdyby nie duża ilość zdjęć i ilustracji, zwłaszcza fragmentów Łuku Trajana. Dobre są w tej pracy mapki, a pochwalić trzeba również korektę – literówek jest niewiele. To swoją drogą interesujące, że w „Wojnach dackich” błędy odsiano bardzo ładnie, a w takiej np. „Wojnie beockiej” występują z zatrważającą częstotliwością. Wracając jednak do książki A. Dubickiego, trzeba przyznać, że stanowi ona niezłe wprowadzenie do tej tematyki, które jednak z pewnością nie spełni oczekiwań wymagających miłośników dziejów starożytnych.
Tomasz Babnis
Res Militaris. Studia nad wojskowością antyczną, t. II Andrzej Dubicki
6,1
Szkoda, że seria się nie przebiła, ponieważ t. II wypadł po prostu świetnie. Kolejny (ostatni) już nie utrzymał tego poziomu. W naszym kraju niewiele osób zajmuje się wojskowością antyczną, zagranicznych książek na ten temat wydaje się niewiele, a podstawowym źródłem wiedzy wciąż jest seria HB i koszmarki wydawane przez Bellonę. Znając życie, za kilka lat "Res Militaris" będzie "białym krukiem", znanym tylko przez bibliofilów, a przecież już sam skład autorski t. II powinien zainteresować wszystkich miłośników militariów.