Granice Rzeczypospolitej i konflikt polsko-bolszewicki w świetle amerykańskich raportów dyplomatycznych i wojskowych 1919-121

Cykl: Societas (tom 39)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Pozycja Stanów Zjednoczonych oraz ich wpływ na ukształtowanie powojennych stosunków w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej uzasadnia podjęcie trudu przedstawienia stosunków tego mocarstwa do wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Stany Zjednoczone już w styczniu 1919 roku uznały Rzeczypospolitą, wyprzedzając zarówno Francję, jak i Anglię […]. Od października 1919 roku na froncie bolszewickim...

Od października 1919 roku na froncie bolszewickim służyła Eskadra Kościuszkowska złożona między innymi z ochotników amerykańskich. Wszystko to przyczyniło się do dużej popularności Stanów Zjednoczonych i prezydenta Wilsona, szczególnie, że pamiętano o znaczeniu orędzia z 22 stycznia 1917 roku oraz 14 punktów ogłoszonych 8 stycznia 1918 roku dla odzyskania niepodległości przez Polskę.

W jednej z rozmów z posłem Stanów Zjednoczonych Piłsudski stwierdził, że było to jedyne mocarstwo, które w swych kalkulacjach w stosunku do Polski nie kierowało się egoizmem. (ze Wstępu)

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=121377

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=121377