Wybór

HarperCollins Polska
2017-06-14
2017-06-14
Katarzyna Ciążyńska
thriller macierzyństwo matka poczucie winy strach śmierć thriller psychologiczny zagrożenie

Oficjalne recenzje i

Skrawki prawdy w mroku

Link do recenzji

78 21 46

Nie wyobrażam sobie bólu, jaki czułaby matka w takiej chwili. W powyższej sytuacji żadne rozwiązanie nie jest dobre i niesie ze sobą niewyobrażalne konsekwencje.
Jednak moim zdaniem to nie do końca książka o wyborze. To raczej opowieść o koszmarze związanym z niską samooceną.
To przykre, że ludzie nie znają swojej wartości. Próbują się podbudować kosztem innych poprzez stwarzanie pozorów - czerpiąc siłę i pomysły z życia innych, wręcz chorobliwie się do nich upodabniając, zabiegając następnie o ich uwagę i okazując im swoją rzekomą wyższość. Często nie potrafią sobie poradzić z przeszłością, żyją w wyimaginowanych związkach z osobą trzecią i próbują coś udowodnić - tylko co? Zamiast docenić to, co mają, żyć teraźniejszością, skupiają się na tym, by za wszelką cenę podnieść własną samoocenę. Smutne. A nie ma nic piękniejszego, jak bycie najlepszą wersją samego siebie!
Książka schematyczna i przewidywalna, ale czyta się dobrze - taki lekki umialcz czasu.

Autorka ma bardzo lekkie pióro, przez co mam wrażenie, ma potencjał na dużo lepsze utwory. Historia jest prosta, ciekawie napisana. Mi osobiście opisy przeżyć bohaterki nie przeszkadzały, już bardziej uproszczenie fabuły.

Generalnie fabuła dobra. Od drugiej części domyśliłam się kto jest sprawcą.

Generalnie fabuła dobra. Od drugiej części domyśliłam się kto jest sprawcą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie porwała mnie,ale historia jest zakręcona ,nieprzewidywalna,kończy się szczęśliwie dla bohaterów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Wybierz jedno, suko”
To od tych słów wypowiedzianych przez mordercę zaczyna się koszmar naszej bohaterki. Madeline to kochająca matka bliźniaków Annabel i Aidana, przykładna żona Nicka.
Morderca w kominiarce, strzał, krew to wszystko co Madi zapamiętała z dnia dziesiątych urodzin swoich dzieci. Urodzin, które miały być jednym ze szczęśliwszych dni w ich życiu, miał być tort, wspaniałe przyjęcie i zabawy. Stało się jednak coś strasznego i kobietę do końca życia mają dręczyć wyrzuty sumienia z podjętego wyboru. Wraz z biegiem fabuły z umysłu kobiety wyłaniają się wspomnienia, niejasne fakty, które uzmysławiają jej jak nieidealne było jej małżeństwo.
„Wybór” to udany debiut autorki, która całą jego fabułę opiera na niedopowiedzeniu i niejasnych wydarzeniach. Czytelnik razem z Madi krok po kroku odkrywa przerażające tajemnice, jak po nitce do kłębka dochodzi do wniosku, że wszystko co do tej pory przeżywała to wspomnienia, i omamy, które osaczają ją podczas jej trzymiesięcznej śpiączki. Co tak naprawdę jest prawdą a co tylko jest wytworem jej umysłu. Nasza bohaterka błądzi wśród skrawków wspomnień, próbuje dowiedzieć się prawdy, wyjaśnić skrywane przez męża tajemnice, poukładać swoje życie na nowo. W tym wszystkim mamy jeszcze potężne wyrzuty sumienia, oraz brutalna tajemnica, którą kobieta odkrywa czytając pamiętnik córki. Zadania tego nie ułatwia jej zachowanie Nicka, który jak uświadamia sobie Madi od zawsze traktował ją z wyższością, przypominając jej jaka jest nieogarnięta a wybór , którego dokonała wynika z faworyzowania syna.
Muszę przyznać, że książka mnie trochę zmęczyła. Ciągłe rozważania bohaterki dotyczące dokonanego przez nią wyboru, ciągłe analizy, zakończenie, którego łatwo się było domyślić.

„Wybierz jedno, suko”

W swoim życiu dokonujemy różnych wyborów. Są te łatwiejsze i trudniejsze. Madeline również musi dokonać wyboru ale takiego, którego nikt by nie chciał dokonywać. Musi wybrać spośród dwójki swoich dzieci. Musi wybrać, które ma przeżyć. Czy córka Annabel? A może syn Aiden?
Kiedy kobieta po trzech miesiącach budzi się w szpitalu nie może pozbierać się po tym wszystkim. Wybór, którego dokonała straszliwie ciąży jej na sercu. Kobieta zaczyna sobie przypominać i układać tamte tragiczne wydarzenia w pamięci. Sama już nie wie co jest prawdą a co wytworem jej umysłu.

Opis książki był bardzo ciekawy, myślałam że książka również taka będzie. Nieco się jednak zawiodłam. Czasem historia jest nudna do tego stopnia że miałam ochotę odłożyć ją na półkę a zarazem są momenty ciekawe. Ostatecznie stwierdzam, że jest to książka dość średnia, nie zaskakuje za bardzo. Czytaliście? Jakie są wasze opinie?

Kiedy kobieta po trzech miesiącach...

Tematyka przedstawiona w powieści jest bardzo interesująca.Czy wszystkie posiadane dzieci potrafimy kochać jednakowo, czy podświadomie faworyzujemy jedno bardziej.Sama książka przynudnawa. Zbyt wiele nic nie wnoszących przemyśleń, a zakończenie mocno przewidywalne

Trochę oczywista książka. Na plus rozwój akcji między pierwszą a drugą częścią i... to w zasadzie jedyny pozytyw. Może jeszcze lekkie pióro autorki. Ale to już naprawdę wszystko.

ciekawa.

ciekawa.

Jest to jedna z tych książek, które lubią podczas czytania nudzić i irytować, jednocześnie ma coś w sobie momentami, że ciężko się oderwać. Niestety przewaga ciągłego żalu głównej bohaterki, brak oddzielenia teraźniejszości od wspomnień, oraz dość irytujące długie zdania (3 zdania na całą stronę), gdzie w połowie tracą sens i trzeba wrócić do czytania ich jeszcze raz... męczą czytelnika aż za bardzo. Liczyłam na bardziej realistyczne zakończenie, jednak tutaj również się zawiodłam.
Jako wielbicielka dramatów i kryminałów akurat tę książkę polecam zdecydowanie osobom lubiącym powieści psychologiczne, niż thrillery..

Samantha King Wybór Zobacz więcej