Tłumaczenie: Anna Gralak
How to Ruin a Queen: Marie Antoinette and the Diamond Necklace Affair
Anna Gralak
literatura faktu
Ag2S

Znienawidzona przez lud królowa Maria Antonina i najdroższy naszyjnik świata. Oto jedna z najbardziej tajemniczych afer w historii, która nigdy nie została wyjaśniona i pośrednio przyczyniła się do wybuchu Rewolucji Francuskiej. Gdy kardynał Rohan usłyszał od rzekomej powiernicy Marii Antoniny, że królowa chce potajemnie kupić najdroższy naszyjnik świata, postanowił go dla niej zamówić....

Znienawidzona przez lud królowa Maria Antonina i najdroższy naszyjnik świata.

Gdy kardynał Rohan usłyszał od rzekomej powiernicy Marii Antoniny, że królowa chce potajemnie kupić najdroższy naszyjnik świata, postanowił go dla niej zamówić. Jubilerskie dzieło przekraczało granice wyobraźni – 650 diamentów ważyło tyle, że nosząca je osoba z trudem mogłaby wstać. Za równowartość naszyjnika można by kupić 609 pierścionków zaręczynowych księżnej Kate (a wcześniej Diany), 54 wyspy takie jak ta, którą kupił sobie Johnny Depp, 200 prywatnych koncertów Madonny albo ponad pół miliona flakonów perfum Chanel N°5.

Kardynał liczył na nagrodę za pomoc w transakcji… aż do momentu, gdy okazało się, że królowa o niczym nie wie, a bajeczny naszyjnik rozpłynął się w powietrzu. Na zawsze.

Czy Maria Antonina, która z oburzeniem zaprzeczała oskarżeniom, naprawdę nie miała nic wspólnego z intrygą? Czy to kardynał uknuł plan, żeby spłacić długi? Jaką rolę odegrała tajemnicza hrabina La Motte-Valois? Była tylko graczem, a może to ona rozdawała karty w tej rozgrywce?

Jak zrujnować królową to fascynująca opowieść pełna dworskich intryg, niewyobrażalnego przepychu, spektakularnych ucieczek i uprowadzeń. Jonathan Beckman udowadnia, że czasem prawda bywa ciekawsza od najbarwniejszej fikcji.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,89099,Jak-zrujnowac-krolowa

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,89099,Jak-zrujnowac-krolowa

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

Koniec „ancien regime” czyli starych czasów dynastii Walezjuszów i Burbonów. Rewolucja Francuska to już kwestia najbliższej przyszłości. Ludwik XVI, zwany Ludwikiem Ostatnim i jego, według ówczesnych kryteriów, piękna żona – Maria Antonina Habsburg lub jak kto woli - Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich - są, jak to w takich znamienitych rodach bywa, małżeństwem dynastycznym, w którym to miłość, lub choćby wzajemna sympatia i szacunek, są uznawane za zbędne. Liczy się tylko dobro państwa i dynastii, ponieważ traktaty łatwiej jest złamać, jeśli nie idą za nimi węzły krwi.

Ale takie związki pozostawiają całkiem spore pole do manewru w życiu osobistym władców. Dzięki temu pojawiają się królewskie faworyty, kochankowie królowych (albo i odwrotne konfiguracje, w zależności od preferencji seksualnych niektórych władców).
Francja ostatniego Burbona jest krajem w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej. Utrzymywanie licznych armii, stojących na straży francuskich interesów poza jej...

Akcja powieści toczy się w osiemnastym wieku, tuż przed wybuchem Rewolucji Francuskiej (przypominam: 1789 – 1799). Na tronie zasiada Ludwik XVI i jego żona – Maria Antonina Habsburg. Nie jest to małżeństwo szczęśliwe. Jak dowiadujemy się już na początku książki, żadna ze stron nie była zainteresowana cielesnym zbliżeniem, które miałoby przypieczętować małżeństwo, podobno miało dojść do niego dopiero siedem lat po ślubie. Król bardziej był zainteresowany polityką i ratowaniem kraju z panującego kryzysu gospodarczego. O Marii Antoninie wiemy tyle, że jest niesamowicie piękną kobietą, która nie szczędzi funduszy na błyskotki i nie przeszkadzają jej nawet długi, które zostały zaciągnięte przez skarb państwa. Ona musi wyglądać oszałamiająco, niezależnie od wszystkiego.

Nic więc dziwnego, że jest pierwszą osobą, do której każdy jubiler udaje się z propozycją kupna nowych dzieł, które wytworzył. Pewnego dnia u królowej zjawiają się mistrzowie jubilerskiego rzemiosła, żeby zaproponować...

Michelle | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Literatura faktu nie jest gatunkiem, po który sięgam często, niemniej jeśli już się na niego decyduję, to tylko i wyłącznie dlatego, iż dotyczy tematu/osoby, który mnie interesuje lub zaintryguję. W przypadku Marii Antoniny i historii niebotycznie drogiego naszyjnika przeważyło zainteresowanie wiekiem XVIII i osławioną postacią wspomnianej Królowej Francji.

Na początku wspomnę krótko okładkę, która od pierwszego spojrzenia intryguje potencjalnego czytelnika i nie pozwala przejść obok siebie obojętnie, a dorównuje jej również tytuł… Przyznajcie, wzbudzi pożądanie niejednego książkoholika?

Jak na literaturę faktu przystało, tak i książka Jonathana Beckmana pełna jest odniesień do źródeł historycznych… choć niektóre wątki ciężko uznać za pewnie, ze względu na pewne nieścisłości w różnych tekstach źródłowych… Jednak autor zebrał wszystko, tworząc najbardziej (?) prawdopodobny obraz nie tylko kradzieży, ale i postaci biorących w niej czynny udział… Koniec końców można uznać tę książkę...

Alicya Oss | 2017-07-29

Nie dziwię się, że naszyjnik przepadł. Zdecydowanie korzystniej było go rozczłonkować i po kawałku spieniężyć niż nosić. Posiadanie takiego „cuda” mogłoby zadowolić tylko ekscentrycznego kolekcjonera. Zresztą nie można z całą pewnością wykluczyć, że wciąż nie tkwi gdzieś schowany przed ciekawskim wzrokiem świata. Póki co niestety nie wiemy, co działo się z nim od momentu, w którym rozstali się z nim dwaj jego twórcy: Charles Boehmer i Paul Bassenge. Jubilerzy byli przekonani, że dokonują tajnej transakcji z pośrednikami samej królowej. Ozdoba jednak zniknęła, a oburzona królowa wszystkiemu zaprzeczyła. Jonathan Beckman w "Jak zrujnować królową", postanowił ustalić kto uknuł całą intrygę, a kto odegrał w niej rolę niewinnego pionka. Dzięki niemu, z pozoru „dobrze” znany nam z lekcji historii przekręt, nabrał nowego – ciekawszego – kolorytu i znaczenia.

DziewczęZksiążką | 2017-07-24

Po raz kolejny mamy przyjemność zagłębić się w niewyjaśnionej do dziś tajemnicy – afery naszyjnikowej, która pogrzebała monarchię Francji i przyczyniła się do szturmu Bastylii i wybuchu rewolucji francuskiej. Jonathan Beckman raczy nas bardzo dogłębną analizą nie tyleż samej tej zagadki, choć soczysta historia najdroższego przekrętu tamtych czasów wciąż fascynuje. Dowiemy się tutaj wiele o tym jak wyglądało życie we Francji XVIII wieku, jak funkcjonował królewski dwór i jak doszło do zrywu społecznego, który zmienił historię całego kraju. Atutem książki jest doskonały, plastyczny język, którym posługuje się autor, aż niemal słyszymy w głowie terkot kół powozów sunących po paryskich uliczkach. Polecam tę pozycję koneserom tematu – Beckman trzyma tutaj wysoki poziom, godny swoich poprzedników, choćby Stefana Zweiga, autora najlepszej moim zdaniem biografii Marii Antoniny.

Angelika_S | 2017-07-30

Książka przedstawia przebieg afery naszyjnikowej, która mocno zachwiała pozycją Marii Antoniny. Historia jednak zaczyna się znacznie wcześniej. Autor bada genezę i przyczyny, jakie doprowadziły do całej sytuacji. Poznajemy między innymi postać Jeanne i kardynała Rohana- kluczowe osoby dramatu – oraz prawdopodobne motywy ich działania. Książka jest napisana bardzo przystępnie, przyjemnie się czyta. Idealna pozycja dla miłośników historii, teorii spiskowych czy po prostu kryminałów, bo okazuje się, że najlepsze historie pisze życie. POLECAM!

Szatynka | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Diamentowy naszyjnik wart fortunę, Maria Antonina, kardynał Rohan i spowity mrokiem tajemnicy Józef Balsamo vel Cagliostro. Miłośnicy powieści awanturniczej z pewnością od razu pomyśleli o „Naszyjniku królowej” pióra Aleksandra Duma (ojca). Ci, którzy nie czytali tej powieści mogą, oczywiście nadrobić braki, ale nie jest to konieczne. Nieznajomość tej konkretnej pozycji nie stanowi szczególnie poważnej luki w wykształceniu i erudycji. Mam lepszą propozycję – zamiast fikcji poznajcie prawdę, wydarzenia historyczne, które nie tylko stały się kanwą dla jednej z najbardziej znanych powieści, ale przede wszystkim zmieniły bieg historii. Zachęcam do sięgnięcia po książkę Jonathana Beckamana, o nieco przydługim, barokowym tytule „Jak zrujnować królową. Maria Antonina, skradzione diamenty i skandal, który zachwiał tronem Francji”.

W przypadku książki popularno-naukowej autor staje przed niełatwym zadaniem – musi tak dobrać treść, tak zakomponować całość, by mniej obeznany z historią...

kp0018 | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Bardzo rzetelnie i dokładnie opowiedziana historia jednej z większych afer, która dotyczyła Marii Antoniny. Bogate tło historyczne, wiarygodnie przedstawieni bohaterowie skandalu oraz liczne odnośniki do tekstów źródłowych. Autor wykonał gigantyczną pracę, aby szczegółowo opowiedzieć nam nie tylko samą aferę naszyjnikową, ale również historię osób wplątanych w sprawę (dokładnie wiemy, co działo się z każdym zarówno przed, jak i po wybuchu skandalu).
Polecam wszystkim miłośnikom historii.

Agnieszka | 2017-09-05
Przeczytana: 01 września 2017

Większość historycznych opracowań o dziejach Francji "aferę naszyjnikową" wspomina ( lub nawet i nie) jako marginalny epizod, który przyczynił się do upadku autorytetu monarchii i pośrednio do rewolucji. Z tego powodu właściwie nie bardzo jest skąd dowiedzieć się czegoś więcej o tej intrydze. Dlatego też wszyscy zainteresowani nie tylko historią samej Francji, ale też i dworskich sfer, powinni sięgnąć po książkę Jonatana Beckmana. Autor z niezwykłą szczegółowością opisuje całą historię intrygi, charakteryzuje wszystkich jej bohaterów, kreśląc ich biografie i pieczołowicie rozpatruje wszystkie wydarzenia, które doprowadziły do tego, że książę kardynał de Rohan nabył wart ponad półtora miliona liwrów diamentowy naszyjnik w imieniu, jak sądził, królowej Marii Antoniny. Z jednej strony mamy aspirującą do dworskich kręgów żebraczkę, sierotę ( rzekomo potomkinię Walezjuszów), z drugiej marzącego o najwyższych zaszczytach i przychylności królewskiej kardynała. A wokół rzeszę ludzi...

grace | 2017-07-22

Afera naszyjnikowa przedstawiona na szeroko opisanym tle polityczno-społecznym. Solidna książka, jednak jakoś ciężko się ją czytało. Może przez nadmiar szczegółów.