Krwawa Luna i inni

Wydawnictwo: Bellona
L_Settembrini

Potwornie niezgrabna, kwadratowa, niska, bardzo grube nogi. Agresywna, zaborcza… – tak Krwawą Lunę wspominali jej partyjni koledzy. Mimo to została kochanką Jakuba Bermana, Hilarego Minca, Bolesława Piaseckiego i dziesiątków innych mężczyzn, bo jej sadystyczny apetyt seksualny był nienasycony. Uwielbiała osobiście torturować więźniów – w okrucieństwie nie mógł jej dorównać żaden z ubeckich katów. Czy po latach, pod wpływem sióstr zakonnych z Lasek, faktycznie się nawróciła? Julia Brystiger, Stefan Michnik, Helena Wolińska, Józef Różański, Krwawy Julek – Julian Polan-Haraschin – w swojej książce Iwona Kienzler zmierzyła się z życiorysami postaci, które zapisały najczarniejsze karty w historii Polski. Wraz z premierą książki na ekrany polskich kin wchodzi nowy film Ryszarda Bugajskiego („Przesłuchanie”, „Układ zamknięty”) – „Zaćma” poświęcony postaci Julii Brystigerowej.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1125

Funkcjonariusze stalinowskiej bezpieki

Lata 1944-1956 to zdecydowanie najmroczniejszy okres w historii PRL. Ówczesna stalinowska Polska w ogromnym stopniu polegała na pracownikach Urzędu Bezpieczeństwa, czy też Bezpieki, jak powszechnie na nich mówiono. Państwo potrzebowało również sprawnych sędziów i prokuratorów, którzy wydawaliby wyroki na „szpiegów”, „sabotażystów” i „wrogów ludu” zgodnie z wolą Partii. Ten system tworzyli ludzie, jedni mniej znani i zasłużeni, inni bardziej.

Ich biografie kreśli Iwona Kienzler w swojej najnowszej książce „Krwawa Luna i inni. Prokuratorzy i śledczy systemu stalinowskiego w Polsce”. Kienzler to autorka bardzo płodna, regularnie wydająca książki z zakresu historii najnowszej, historii obyczajowości oraz roli kobiet w dziejach Polski, Europy i świata. W swoim najnowszym dziele miała okazję połączyć wszystkie trzy wątki.

Temat, który autorka porusza w swojej książce stanowi materiał nie na jedną pozycję, a wręcz na serię wydawniczą. Kienzler wybrała pięcioro funkcjonariuszy, których omawia dokładniej. Są to tytułowa Krwawa Luna, czyli dyrektorka Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (sprawy społeczne) Julia Brystigerowa, sędzia Stefan Michnik, prokurator Helena Wolińska, Minister Bezpieczeństwa Publicznego Józef Różański oraz sędzia, a potem wykładowca akademicki Julian Polan-Haraschin.

Narracja skupia się na biografiach tych pięciu postaci, więc zawiedzie się czytelnik, który szuka tu szczegółowego omówienia systemu. Rolę wprowadzenia pełni kilkudziesięciostronicowy wstęp, w którym autorka omawia podstawy prawne funkcjonowania aparatu bezpieczeństwa i jego rolę w stalinowskiej Polsce. Nie wchodzi jednak w szczegóły i przechodzi do tematu, który ciekawi ją najbardziej - biografii.

Zdecydowanie najbardziej rozbudowaną częścią jest opis życia Brystigerowej, który zajmuje ok. 1/3 książki. Wolińska zajmuje nieco ponad dwadzieścia stron, pozostali po kilkanaście. Widać wyraźnie, że autorka największą uwagę poświęca dyrektorce MBP, a pozostali funkcjonariusze trafili do książki niejako przy okazji. Historia Krwawej Luny opisana jest dość dokładnie. Autorka sporo uwagi poświęca jej życiu przed II wojną światową, karierze w przedwojennym ruchu komunistycznym i wojennym losom. Nie stroni od przytaczania pikantnych historii o dość swobodnym życiu erotycznym swojej bohaterki.

W porównaniu z opowieścią o Brystigerowej pozostałe historie nie są tak rozbudowane. Niemniej autorka stara się pokazać początki kariery wszystkich swoich bohaterów, ich wpływ na stalinowski aparat bezpieczeństwa, a także losy po październikowej odwilży. Niektóre bywały naprawdę zaskakujące.

Muszę zaznaczyć, że książka Kienzler nie jest monografią historyczną. Autorka dostarcza nam co prawda całkiem obszerną bibliografię, ale przypisami opatruje tylko cytaty. Mamy tu do czynienia raczej z literaturą popularnonaukową lub wręcz reportażem. Mimo to nie dopatrzyłem się w treści rażących błędów, choć może warto byłoby pewne stwierdzenia pisać mniej kategorycznie, bo jak to zwykle bywa w przypadku kontrowersyjnych postaci, nie we wszystkich kwestiach historycy są tak zgodni, jak chciałaby autorka.

Całość napisana jest bardzo czytelnie, widać wyrobiony warsztat autorki. Do przeczytania książki nie jest ważna wcześniejsza pogłębiona znajomość zagadnień związanych z funkcjonowaniem UB i MBP, choć pewna podstawowa wiedza historyczna na temat tamtego okresu naszej historii na pewno się przyda.

„Krwawa Luna i inni" to propozycja dla czytelnika, który chciałby się dowiedzieć co nieco o tych postaciach, ale jednocześnie nie ma ochoty drobiazgowo zagłębiać się w szczegóły.

Krzysztof Krzemień

Jeżynka | 2016-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2016, Z biblioteki
Przeczytana: 19 listopada 2016

Wielokrotnie na LC wychwalałam twórczość Pani Iwony Kienzler. Jej książki odkrywające przed czytelnikiem historię Polski są niezwykle barwne, pisane żywym językiem co nawet osobie która nie fascynuje się dawnymi dziejami pozwala wczuć się w snutą opowieść.
Niestety "Krwawa Luna" to najsłabsza książka tej autorki w której nie odnajduje nic z jej charakterystycznego stylu i którą czytało mi się niezwykle ciężko i bez przyjemności.

Główną bohaterką "Krwawej Luny" jest Julia Brystiger funkcjonariuszka aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej słynąca z zamiłowania do tortur i fanatycznej walki z Kościołem w Polsce. Zapisała krwawą kartę w czasach stalinizmu a jej postać fascynuje do dzisiaj gdyż podobno pod koniec życia doznała nawrócenia i przyjęła chrzest.
Już kilkakrotnie czytałam historie jej życia (między innymi w książce "Zimne" Marka Łuszczyny) i niestety narracja Iwony Kienzler jest mało ciekawa. Główna bohaterka znika gdzieś w tekście zalana tysiącem niezwykle szczegółowych...

mikake | 2017-02-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 02 lutego 2017

Kolejna książka z serii "trzeba wiedzieć". W szkole nas o tym nie uczono. Wręcz przeciwnie - wychwalano pod niebiosa tamten system... To niewiarygodne, że było jak było. Co jeszcze stać się może? A życie człowiecze jest takie krótkie. Szkoda.

Marta Zagrajek | 2016-11-02

Iwona Kienzler napisała ponad osiemdziesiąt książek o problematyce historycznej, od królów Polski przez Grunwald, kończąc na czasach PRL. Czytając „Krwawą Lunę” odbiorca ma nieodparte wrażenie żywego uczestnictwa w opisywanych historiach. Ta stylistyka i wciągnięcie czytelnika w historię potęguje odczucia, które wywołują przytaczane przeżycia. Niemal namacalnie czujemy te nieludzkie tortury, którym poddawani byli więźniowie reżimu. Empatycznie wczuwamy się w ich ból, niemoc i poczucie kompletnego osamotnienia – cokolwiek nie zrobią i tak nie będzie to dobrym rozwiązaniem. To bardzo dobra cecha książek opowiadających kawałek naszej historii. Dzięki odpowiednim zabiegom stylistycznym, nabiera ona barw i nie jest tylko suchym przedstawieniem mniej lub bardziej oczywistych faktów.

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2017

Metody śledcze, życie i działalność pułkownik UB Julii Brystiger opisuje najnowsza książka Iwony Kienzler. "Krwawa Luna i inni" zawiera życiorysy największych ubeckich katów. Te życiorysy są bardo wnikliwie i dobrze rozpisane na kartach niniejszej pozycji. Oprócz Julii Brystiger zapoznamy się z takimi zbrodniarzami jak Stefan Michnik, Helena Wolińska, Józef Różański, Julian Polan-Haraschina.

W pierwszych dwóch rozdziałach autorka zaznajamia nas z ówczesną historią komunizmu i powoli wprowadza do życiorysów katów. Posługując się konkretną bibliografią Iwona Kienzler omawia narodziny służb komunistycznych w Polsce - bardzo rzeczowo i konkretnie. Należy zaznaczyć, że nie jest to naukowa publikacja. Za pośrednictwem tej książki otrzymujemy do rąk solidny kawałek materiału faktograficznego. Pięć komunistycznych życiorysów to jakby pięć komunistycznych przypadków, pięciu zbrodniarzy z setek, pięć odrażających curriculum vitae....

Jak możemy wywnioskować po tytule, większość tekstu...

Dotka76 | 2017-03-18
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2017

Nie tylko Krwawa Luna lecz także Stefan Michnik... Choćby dla tych dwóch niesławnych nazwisk lektura godna uwagi...

Nina | 2016-12-16
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Za książkę Iwony Kienzler zabrałam się, sądząc, że może ona stać się uzupełnieniem do "Krwawej Luny" Patrycji Bukalskiej.

No cóż, jest to bardziej dzieło pretendujące do wykładni na temat całego systemu niż po prostu bigrafia kilkorga jego funkcjonariuszy na czele z Julią Brystygierową. Jeśli chodzi o "krwawą Lunę" Kienzler, w odróznieniu od Bukalskiej, nie ma wątpliwości. Ona WIE. Wie, że Brystygierowa osobiście zadawała fizyczne tortury, że miała jednocześnie trzech kochanków itp. itd. Półgębkiem, na samym końcu części poświęconej szefowej V Departamentu MBP wspomina, że nie wszyscy znający tamte czasy są tacy pewni w tych i kilku innych sprawach. Ale - wynika z jej tekstu, z języka którym się posługuje, ze źródeł, na które się powołuje, że owych "wątpiących" poważnie traktować nie sposób.

Wśród źródeł, z których obficie czerpie Kienzler w całej swojej książce są nie tylko historycy, tacy jak Andrzej Garlicki czy Jan Żaryn i wielu innych badaczy związanych z IPN, politycy,...

jarr74 | 2016-11-18
Przeczytana: 2016 rok

„Paradoksalnie jednak to właśnie owa inteligencja sprawiła iż dla aparatu bezpieczeństwa okazała się wręcz bezcenną współpracownicą. Jej przełożeni uznali iż przyda im się w dużo bardziej wymagających zadaniach niż wybijanie zębów przesłuchiwanym. I rzeczywiście, powierzono jej zadania wymagające finezji i wiedzy, ale mimo to z lubością przesłuchiwała więźniów, stosując wobec nich najwymyślniejsze tortury”.

Julia Brystigerowa, działaczka komunistyczna i dyrektorka Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (częstokroć nazywana „Czerwoną” czy też „Krwawą Luną”) jest bez wątpienia jedną z tych złowrogich postaci ubiegłego wieku, która dość często (zwłaszcza ostatnimi laty) przewija się w licznych publikacjach dotyczących okresu powojennego w naszym kraju, zarówno tych ściśle historycznych (co naturalnie, zrozumiałe) jak również wszelkiego rodzaju literaturze popularnonaukowej czy licznie pojawiających się wspomnieniach. Mam tu min. na myśli znakomitą książkę,...

grace | 2016-11-13

Dobre przedstawienie losów oprawców i morderców sądowych okresu stalinowskiego m.in. Julii Brystygier, Stefana Michnika- przyrodniego brata Adama, Józefa Różańskiego,Heleny Wolińskiej. Część przeszła przemianę zaskakujące , że większości zdarzyło się to akurat w 1968 roku kiedy był antysemityzm, część nigdy nie uznała swoich zbrodni. Książka warta przeczytania.

Adam | 2016-12-31
Przeczytana: 27 listopada 2016

Kilka tygodni temu odbyła się premiera filmu Ryszarda Bugajskiego pt. „Zaćma”, opowiadającego o losach słynnej oprawczyni bezpieki, Julii Brystiger, czyli Krwawej Luny. Filmu wprawdzie jeszcze nie widziałem, ale oczywiście wybieram się na tą niezwykle interesującą produkcję. Natomiast jestem już po lekturze książki „Krwawa Luna i inni. Prokuratorzy śledczy systemu stalinowskiego w Polsce” autorstwa Iwony Kienzler. Tym razem popularna pisarka historyczna współpracująca z Wydawnictwem Bellona zmierzyła się z trudną tematyką katów bezpieki i ich mrocznych życiorysów, pełnych niewinnych ofiar, najczęściej patriotów walczących podczas II wojny światowej o wolną Polskę lub o to, żeby na miejsce okupantów hitlerowskich nie przyszedł nowy oprawca stalinowski. Kienzler opisała przede wszystkim życie dyrektorki Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (dalej MBP), Julii Brystiger ...

Więcej pod linkiem http://know-howhistoria.pl/krwawa-luna-recenzja/

czytacz | 2017-07-30
Patronaty tygodnia

Przed nami kolejnych dwanaście premier wydawniczych – prezentujemy książki, które ukażą się w tym tygodniu pod naszym patronatem. Dopełniają one listę z zeszłego tygodnia. Kryminały, thrillery, powieści historyczne… od czego zacząć?