Krwawa Luna i inni

2016-10-13
2016-10-13
stalinizm więzienie komunizm totalitaryzm PRL ZSRR

Funkcjonariusze stalinowskiej bezpieki

Autorka opisała kilku oprawców polskiego społeczeństwa z okresu stalinowskiego - niektórzy byli oprawcami z powodów ideowych, inni oportunistycznych. Książka napisana w bardzo przystępny sposób.

Jestem zaskoczony tak niską oceną książki. Autorka podjęła się trudnego tematu jakim były brutalne metody przesłuchań stalinowskich oprawców oraz spaczenie aparatu sądowniczego, który nastawiony był na skazywanie niewinnych ludzi na kary wieloletniego więzienia lub nawet karę śmierci. Główną negatywną postacią jest oczywiście Julia Brystiger i to jej autorka poświęciła najwięcej miejsca w tej książce. Krótko streściła również życiorysy Stefana Michnika, Heleny Wolińskiej, Józefa Różańskiego oraz Juliana Polan-Haraschina zwanego Krwawym Julkiem. Brutalne metody przesłuchań okraszone są odrobiną historii z przełomu końca drugiej wojny światowej oraz etapu montowania władzy sowieckiej w powojennej Polsce lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Niektóre metody były tak brutalne że w pewnych momentach na mojej twarzy pojawiał się grymas obrzydzenia. Dobra książka. Polecam.

" Krwawa Luna i inni" stanowi antologię życiorysów takich postaci jak: Julia Brystygier (której autorka poświęca najwięcej uwagi z racji sadystycznych praktyk),Helena Wolińska, Józef Różański, Julian Polan- Haraschin (''krwawy Julek").

Julia Brystygier postać wyjątkowo odrażająca i nie wzbudzająca żadnych pozytywnych uczuć, zwalczająca wszystko, co się dało. Za swojego przeciwnika obrała Kościół katolicki, zaprojektowała metody i sposoby walki z jego przedstawicielami. Rozbudowała sieć informatorów.

Iwona Kienzler charakteryzuje metody śledcze tej funkcjonariuszki Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, nawiązuje do stosowania przemocy podczas przesłuchań. Anna Rószkiewicz-Litwinowiczowa wspominała: ''Julia Brytygierowa słynęła z sadystycznych tortur zadawanych młodym więźniom, była zdaje się zboczona na punkcie seksu i tu miała pole do popisu".

''Uwielbiała osobiście torturować więźniów- w okrucieństwie nie mógł jej dorównać żaden z ubeckich katów. Czy po latach, pod wpływem sióstr zakonnych z Lasek, faktycznie się nawróciła?"

Niektórzy historycy spierają się o to, czy faktycznie owe zwyczaje ''Krwawej Luny" miały miejsce. Na pewno w tej ocenie nie pomógł film Ryszarda Bugajskiego ''Zaćma", który wybiela Brystygierową. Może biła tak, żeby nie było śladów, ''techniką'', którą posługiwali się jej współpracownicy?

Koledzy z partii tak ją opisywali: ''potwornie niezgrabna, kwadratowa, niska, bardzo grube nogi. Agresywna, zaborcza".

Iwona Kienzler kreśli tło historyczne omawianych wydarzeń, mamy multum faktów, dat, kluczowych postaci. Czyta się dobrze, choć publikacja nie jest odkrywcza. Z jej treści nie dowiadujemy się niczego nowego.

Autorka przedstawia życiorysy największych ubeckich sadystów, zwyrodniałych sędziów i funkcjonariuszy komunistycznej Polski. Szczególnie dużo uwagi autorka poświęciła "Krwawej Julii" czyli Julii/Lenie Brystygier. Jak dla mnie brak życiorysu Józefa Światły.

Książkę czytałam kilka dni. Czy było warto? Tak chociaż nie czytało się jej lekko. Ogromne nagromadzenie miejsc, dat, nazwisk czy cytatów stanowionego przez komunistów prawa. Jeśli to w ogóle można nazwać prawem. Autorka opisuje postacie śledczych i prokuratorów , którzy pracowali w Polsce po II Wojnie Światowej i dalej po śmierci Stalina i za rządów PZPR. W tamtych czasach byłam dzieckiem więc komunizm mnie nie dotknął ale aż ciężko uwierzyć, że niektórzy tak bezkrytycznie wierzyli w Polskę Ludową, że sprzeniewierzyli się nawet własnemu człowieczeństwu. Niestety to " ludzie ludziom zgotowali ten los" i nie chodzi tu już o obozy koncentracyjne ale także czasy " wolnej" Polski. Ta książka to dokument, z którym warto się zapoznać.

Nie da się z tego dowiedzieć niczego nowego, czego już wcześniej ktoś nie napisał. Jeśli ktoś jednak nie ma odpowiedniej wiedzy tutaj może się czegoś ciekawego nauczyć. Można śmiało czytać...

Książka z serii " Warto wiedzieć, w szkole tego nie mówili". Trudno uwierzyć .....nie, można uwierzyć...... w końcu kto jest największą bestią ? jeśli dać mu władze i do tego uczynić bezkarnym ..... człowiek człowiekowi ..... smutne

Dosyć dokładne życiorysy stalinowskich oprawców z UB. Całość - przeciętna, choć czyta się szybko.

Nie tylko Krwawa Luna lecz także Stefan Michnik... Choćby dla tych dwóch niesławnych nazwisk lektura godna uwagi...

Kolejna książka z serii "trzeba wiedzieć". W szkole nas o tym nie uczono. Wręcz przeciwnie - wychwalano pod niebiosa tamten system... To niewiarygodne, że było jak było. Co jeszcze stać się może? A życie człowiecze jest takie krótkie. Szkoda.

• Biografie
  • Historyczne