Cardiac Emergencies

Wydawnictwo: Butterworth-Heinemann
zdrowie, medycyna

Current research findings show that only 50% of cases of myocardial infarction pass through the coronary care unit at any stage of their hospital admission. This means that a small pocket ready reference is an essential aid for a wide range of hospital staff. Emergency Cardiac Care: a pocket guide has been developed from the existing Guidelines for the Management of Acute Cardiac Problems used by the famous Jimmy s hospital in Leeds. It provides instantly accessible, universally acceptable g