Nadzy ludzie

Wydawnictwo: Solaris
Golye lûdi

"Nadzy ludzie" to drugi tom dylogii indochińskiej, rozgrywającej się w wymyślonym przez Bułyczowa państwie Ligon. W stolicy państwa obraduje międzynarodowa konferencja etnologów i nagle wybucha sensacyjna pogłoska, że w trudno dostępnych górach Ligonu odkryto niewielkie plemię dzikusów, co chodzą całkiem nago i nie znają ognia. W góry wyrusza ekspedycja naukowa, w jej składzie jest młoda Polka. Grupa dzikusów okazuje się ocalałymi z katastrofy statku kosmicznego humanoidalnymi obcymi. Rzuceni na nieznaną ziemię, bez cywilizacyjnych zdobyczy, stają się ofiarami ludzkiej podłości.

Majkel | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

Mimo, że to drugi tom dylogii, to swobodnie można go czytać nie znając pierwszego. Ciekawy pomysł i intrygująca postawa tytułowych nagich ludzi świadomie poddających się terrorowi japońskiego sierżanta Sato. Ostatecznie nie jest to raczej fabuła najwyższych lotów, ale zawiera, jak to u Bułyczowa wiele mistrzowskich przemyśleń na temat natury ludzkiej, okraszonych inteligentnym humorem.

byłem_fprefectem | 2012-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2012

Autora znam nie od dziś. Wiele jego powieści przedefilowało raźnym krokiem przed moimi oczami. Ale nieodmiennie kocham go za cykl opowiadań o Wielkim Guslarze, gdzie w przezabawny sposób opisywał otaczającą go rzeczywistość. Nie był to jednak pusty śmiech, bo za tą radosną fasadą kryło się zawsze głębsze przesłanie. Większość pisarzy poruszając takie tematy staje się bardziej pompatyczna, od defilady wojsk radzieckich w dniu zwycięstwa. A tylko nieliczni potrafią połączyć tak zdawałoby się niemożliwe do zgrania rzeczy, jak rozważania nad sensem istnienia z życiem przeciętnie inteligentnego Rosjanina, i to w formie fantastyczno-naukowej humoreski.

Ale dziś na tapecie mamy inną książkę, choć o temacie, który dość często przewijał się w twórczości Bułyczowa, a jest nim kontakt. Jak miałem jakieś siedem czy osiem lat, dotarł do mnie dowcip, który już wtedy miał brodę jak św.Mikołaj: Po czym poznać, że we wszechświecie istnieją inteligentne istoty? Po tym, że nie próbują nawiązać z...

Glaca | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 marca 2014

Niezbyt długa, lekka lektura na jedno góra dwa posiedzenia. W tym tomie w przeciwieństwie do pierwszej części mamy trochę fantastyki. Pojawiają się kosmici w dosyć niecodziennej roli. Przynajmniej nie w takiej w jakiej zostaliśmy przyzwyczajeni przez media. Ciekawy przykład różnicy postrzegania tego samego zjawiska.
Tytułowi :nadzy ludzie: w oczach ziemian to prymitywy i troglodyci. Rzeczywistość okazuje się zgoła odmienna...
Zdecydowanie polecam.

lelek | 2011-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2011

nie rewelacja ale bardzo przyjemnie się ją czytało. jako uzupełnienie znajomości dzieł Bułyczowa polecam.

Zbigv | 2016-04-21
Szczeżuja | 2016-03-09