Lot na Amalteę. Stażyści

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
Путь на Амальтею. Стажёры
Chaos

Załodze stacji badawczej na Amaltei, piątym satelicie Jowisza, grozi głód. Jeśli kosmiczny transportowiec nie dostarczy żywności, stację czeka zagłada. Podczas lotu "Tachmasib" zostaje jednak uszkodzony przez deszcz meteorytów. Kapitan musi za wszelką cenę znależć sposób, by dotrzeć na Amatleę...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2001

źródło okładki: http://empikmedia.pl/

| 2015-09-05
Przeczytana: 04 września 2015

Tym razem spotkania z braćmi nie mogę zaliczyć do udanych.
„Lot na Amalteę” jest przykładem raczej cięższego, bardziej naukowego s-f niż się spodziewałem. Te wszystkie rozprawy o napędach fotonowych, teoriach lotów w czasie i przestrzeni, zdecydowanie mnie przerosły gdy zacząłem to sobie przetwarzać w głowie.
Oprócz tych naukowych wywodów sama historia również jest przedstawiona w dość toporny i mało zjadliwy dla zwykłego zjadacza chleba sposób. Za dużo tutaj nudnych nieistotnych dla akcji dialogów a za mało idącej za tymi dialogami akcji (zresztą dialogi to temat przewodni tej opinii).
Autorzy długo się rozpisują i tworzą nawet ciekawą w zarysie historię z serii „na ratunek” po czym bach i nagle kończymy dość niespodziewanie zabawę (zakończenie zbyt krótkie i po przeczytaniu pozostał mi spory niedosyt). Spodziewałem się tutaj surowego i ponurego opisu walki o przetrwanie w kosmosie a tu nic takiego nie miało miejsca, mamy radziecki happy end i dziękujemy ci naiwny czytelniku za...

Gapcio | 2013-11-13

Muszę przyznać, że ponowionej po latach lekturze cyklu "Historia przyszłości" towarzyszą mieszane uczucia, stosownie do zawartej w nim mieszanki naiwności, propagandy, dowcipu i humanizmu, podlanej przebojowym, przygodowym sosem. Na tym etapie swej twórczości Strugaccy wciąż jeszcze się w niej wprawiali. Ale jakie te wprawki urocze!

Kacper Kieć | 2016-12-23

A mnie się podobało. Nie uważam tej książki za typ hard. Polubiłem bohaterów, fajnie poprowadzona cała przygoda… szkoda mi tylko zakończenia. Dla mnie smutne :-(

panicz | 2015-09-21

Siłą tej książki są wyraziści bohaterowie. Jest trochę mielizn, trochę propagandy (rozkoszne fragmenty podkreślające honor i ideowość komunistów) i raczej słabe zakończenie. Niemniej przeczytać warto.

Konrad | 2017-01-30
Na półkach: Nieopisane, Przeczytane