Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Adam Elbanowski
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Librerias
eseje, książka, księgarnia, pisarz

Będąc zarazem opowieścią z podróży, kroniką i esejem, książka ta opisuje wędrówki wielkiego admiratora księgarń, jakim jest Jorge Carrión. Podróże, które przywołują „Księgarnie” są bardzo różnorodne, zawsze szczególne. Po pierwsze są owocem osobistej wędrówki Carriona przez pięć kontynentów; są to również podróże w czasie, autor interesuje się historią księgarni, od jej narodzin aż do najbardziej współczesnych form dystrybucji książki, niematerialnych i wirtualnych.

Pokazuje on również jej wpływy kulturalne i polityczne, jako że książka może być wyrazem sprzeciwu o wielkiej mocy. Księgarnia jest też niezwykłym miejscem, tam staje się możliwe spotkanie książki z czytelnikiem; tam wszystko nagle nabiera sensu. W „Księgarniach” wyraźnie widać wpływ dzieł Alberta Manguela i Enrique Vila-Matasa, wielu lektur i niezliczonych podróży; jawią się one, przez żarłoczny nomadyzm swojego autora, jako mapa nienasyconej namiętności.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Przeczytana: 13 lipca 2017

Setki księgarń, wieki czasu, różne kontynenty. Piętnaście esejów. Przed lekturą zastanawiałam się, co właściwie ciekawego można napisać o księgarniach. A tu proszę. Fascynująca, napisana bez akademickiego zadęcia rozpraw naukowych podróż intelektualna pod przewodnictwem człowieka, który potrafi wyczuć magię miejsca i wydobyć z niego niezwykłe opowieści. W książce znajdują się czarno-białe fotografie robione przez autora, jednak bardzo często wspomagałam się Internetem, by zobaczyć je wszystkie w kolorze, aby być tam jeszcze bardziej.

Cała opowieść o książce: http://www.owcazksiazka.pl/2017/07/jorge-carrion-ksiegarnie.html

Monika | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

„Każda księgarnia jest streszczeniem świata.”

Jorge Carrion

Hiszpański pisarz Jorge Carrion wybrał się w niezwykłą podróż po swych ukochanych miejscach – księgarniach. Od Europy i USA, przez Australię, aż po Amerykę Południową i Afrykę poszukiwał tych niepowtarzalnych, posiadających wyjątkową atmosferę lub wystrój, ale tropił także ślady tych legendarnych, które przetrwały we wspomnieniach. Swoje spostrzeżenia i uwagi zawarł w piętnastu esejach, składających się na niniejszą książkę.
Księgarnie różnią się od bibliotek, gdyż siłą rzeczy muszą być nastawione na teraźniejszość i na zmianę. Biblioteki zapewniają ciągłość i podtrzymują tradycję, ale to księgarnie, skoncentrowane na nabywaniu i puszczaniu w obieg, pełnią kluczową rolę w tworzeniu kanonu kulturowego. Istotną ich cechą jest również różnorodność asortymentu, który musi uwzględniać wszelkie teksty i gusta czytelnicze. Na księgarskich półkach sąsiadują ze sobą poematy i poradniki, Platon ma za towarzyszkę Grocholę, a...

Jakub | 2017-08-25
Przeczytana: 19 lipca 2017

Ciężko powiedzieć czy książka ma bardziej formę reportażu czy eseju. Autor odwiedził w swoim życiu wiele inspirujących księgarni na kilku kontynentach. Swoje wrażenia opisał w tej książce. Nie są to jednak tylko krótkie zapiski dotyczące wyglądu czy charakteru danej placówki. Carrion ukazuje szersze tło powstania i funkcjonowania opisywanych księgarń. Przedstawia postacie, które były/są właścicielami księgarń lub sylwetki pisarzy, którzy zwykli byli odwiedzać poszczególne "przybytki kultury i literatury".
Autor odwołuje się tu często do wielu pisarzy i dzieł szczególnie z literatury hiszpańskiej, latynoamerykańskiej i północnoamerykańskiej. Dla przeciętnego polskiego czytelnika (czyli np. dla mnie)większość tych nazwisk i tytułów jest niestety nieznana. Fakt ten sprawia, że lektura książki to momentami zadanie bardzo wymagające intelektualnie.

Irulan | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018