Dzień Księgarza 2019 – najlepsze życzenia!

LubimyCzytać
13.12.2019

Dziś 13 grudnia, a do tego piątek. Ten dzień nie jest jednak pechowy dla tych, którzy posiłkując się rozległą wiedzą, doradzają czytelnikom przy kupnie odpowiedniej książki. Dziś Dzień Księgarza, czyli najlepszy moment, by życzyć im wszystkiego dobrego! Jak zmieniał się ten zawód? I kim dzisiaj jest księgarz?

Dzień Księgarza 2019 – najlepsze życzenia!

Dzień Księgarza ma w Polsce długą tradycję, sięgającą czasów międzywojnia. Świętujemy go więc już od ponad 85 lat! A dlaczego Dzień Księgarza obchodzimy właśnie dzisiaj? Ma to związek z zasadami udzielania rabatów, jakie w 1932 roku wprowadzili wydawcy. Jeśli księgarz zamawiał tuzin egzemplarzy danego tytułu (czyli 12 sztuk), wydawca bezpłatnie do takiego zestawu dodawał trzynasty egzemplarz. Taką bonifikatę zwano 12/13, a z czasem liczby te przekształciły się w datę: trzynasty dzień dwunastego miesiąca.

Dobry księgarz na wagę złota

Od 1932 roku wiele się zmieniło (choćby model współpracy wydawców z księgarzami), lecz jedno pozostało niezmienne: księgarz to dalej osoba, która potrafi najlepiej dopasować książkę do naszych gustów czytelniczych i wybrać spośród nowości ten tytuł, który nas zainteresuje. Często jest to wynik nie tylko specjalistycznych studiów, lecz także zdobywanego latami doświadczenia. Prowadzenie księgarni to jednak ciężki kawałek chleba. W Polsce czytelników nie ma tak wielu, by niezależne domy książek nie musiały borykać się z problemami finansowymi. Często są również wypierane z rynku przez dużych graczy. Dlatego model, w którym w księgarni można było wyłącznie kupić książkę, odchodzi już do lamusa.

Nie pamiętam tytułu, ale okładka była czerwona

Reklama

Współczesne księgarnie to już nie tylko półki pełne książek. Coraz częściej znajdziemy tam także wygodne fotele, w których możemy zagłębić się z wybranym tomem. Do tego kawa lub herbata i kawałek ciasta (bo księgarnia pełni również funkcję kawiarni), a nawet piwo (w miejscach czynnych do późna). Księgarze oferują również swoim czytelnikom wydarzenia kulturalne. Organizują slamy poetyckie, dyskusje o wybranym tytule, seanse filmowe i spotkania z pisarzami. Wszystko to w celu stworzenia wokół księgarni społeczności, która – pojawiając się na tego rodzaju, przeważnie darmowych wydarzeniach – przy okazji dokona zakupu książki. Dziś od księgarni (szczególnie niezależnej, autorskiej) wymagamy, by miała własny charakter i wyróżniała się na rynku. Może to być specjalizacja w danym gatunku, np. literaturze faktu czy komiksach. Do tego trzeba również pamiętać o budowaniu wizerunku w social mediach – postowaniu zdjęć i opisywaniu co ciekawszych rozmów z czytelnikami (którzy np. często pytają o książkę, zaczynając od słów „nie pamiętam tytułu, ale okładka była czerwona/ zielona/ żółta). Uff, dużo tych obowiązków!

Wspierajmy księgarnie!

Tym bardziej należy więc docenić pracę księgarzy, którzy dwoją się i troją, by skłonić czytelnika do kupienia książki. Warto doceniać ich zaangażowanie jako osób, którzy wpływają na czytelnictwo w naszym kraju, a tym samym również rozwijają naszą kulturę. Nie do przecenienia są również takie inicjatywy, jak Noc Księgarń (nad którą objęliśmy patronat medialny). Podczas tego wydarzenia czytelnicy mogą zaglądać w niedostępne na co dzień zakamarki i brać udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję atrakcjach.

Na łamach książek

Prowadzenie własnej księgarni jest marzeniem wielu osób. Zanim przejdziemy do jego realizacji, można sięgnąć po tytuły, które opisują cienie i blaski takiej drogi zawodowej. Małych czytelników w tajniki prowadzenia sklepu z książkami wprowadzi książka „Duch z księgarni pod lasem”. Dorośli miłośnicy literatury docenią dzieło Jorge’a Carrióna – jego „Księgarnie” to podróż przez pięć kontynentów i niezliczoną ilość miejsc, w których można zakupić wyjątkowe publikacje. Ci, którzy cenią literaturę obyczajową, mogą sięgnąć po „Wyjątkowy rok” Thomasa Montassera lub zbiór opowiadań „Księgarenka przy ulicy Wiśniowej”, napisanych m.in. przez Remigiusza Mroza, Gabrielę Gargaś, Alka Rogozińskiego czy Magdalenę Witkiewicz. Z kolei fani ciętego dowcipu i ironii będą się świetnie bawić, czytając „Pamiętnik księgarza”, spisany przez Shauna Bythella. Pokazuje on księgarskie życie takim, jakie jest – trafnie opisując denerwujących klientów czy szczerze przyznając się do trudności finansowych. Jednocześnie jednak jego zapiski dają wyraz niezwykłej miłości do książek i pasji, którą musi mieć prawdziwy księgarz.

Wszystkim im składamy najlepsze życzenia z okazji Dnia Księgarza!

Reklama

komentarze [29]

Sortuj:
1
0
31.01.2020 15:10

Pracowałam w księgarni i chciałabym otworzyć swoją, ale to nie takie proste... może kiedyś się uda. Teraz życzę wszystkim prawdziwym księgarzom Wszystkiego Najlepszego :))


1
0
31.01.2020 15:09

Pracowałam w księgarni i chciałabym otworzyć swoją, ale to nie takie proste... może kiedyś się uda. Teraz życzę wszystkim prawdziwym księgarzom Wszystkiego Najlepszego :))


446
136
15.12.2019 18:23

Rzadko obecnie korzystam z księgarni. Najczęściej kupuję w internecie, jest taniej i jest lepszy wybór. Kupuję więcej książek i koszt przesyłki nie jest duży. Księgarnie odwiedzam dla przyjemności. Lubię przeglądać książki i lubię tę atmosferę.


4212
3972
17.12.2019 21:32

Ja zamawiam książki, przez księgarnie.Cena porównywana z internetu.Czasem te 3 złote więcej.


Reklama
720
659
15.12.2019 15:12

"Dziś 13 grudnia, a do tego piątek. Ten dzień nie jest jednak pechowy dla tych, którzy posiłkując się rozległą wiedzą..." - dla tych, którzy posługują się nawet podstawową wiedzą (a nie wiarą w gusła i zabobony), oczywiste jest, że 13 dnień miesiąca przypadający w piątek jest datą pechową, ale tylko dla templariuszy. 13.10.1307 (piątek) Filip Piękny kazał uwięzić wszystkich...

więcej

4212
3972
15.12.2019 13:54

A czy ja bym chciał zostać księgarzem ? Czy mieć własną księgarnię to moje marzenie ? Kiedyś tak marzyłem.Ale zrozumiałem,że trzeba znać nie tylko książki.Ale i troszkę ekonomii.
A ja jej nie znam.Wogóle nie planuję,przyszłości z książkami.Kocham czytać,ale to bardziej miłe spędzanie czasu.A nie przyszłość.
Póki co mam rentę,a jeżeli by w życiu wyszło inaczej.To widzę się...

więcej

4212
3972
14.12.2019 20:08

Ja kiedy kupuję książkę,to zawsze sam wiem.Co mam kupić./Nie pytam,który kryminał polecacie.Tylko sam już wiem,jaki kupić lub zamówić.


1884
295
14.12.2019 17:29

A mnie w EMPiK-u w Warszawie na Placu Wilsona w ubiegłym roku miła pani poleciła dla wnuczki przygody skarpetek Justyny Bednarek. Wnuczka była zachwycona. A w tym roku, jak szukałam dla niej Hani Humorek przed Mikołajkami, nikogo z obsługi nie było. Za to w EMPik-u w Arkadii pani z przenośnym tabletem Hanię Humorek mi znalazła szybko (co za ulga, sama bym szukała z godzinę,...

więcej

828
290
14.12.2019 14:24

Wszystkim księgarzom życzę naj... w dzisiejszych czasach księgarz nie ma czasu znać wszystkiego, co miesiąc powstają nowe książki, w dużej ilości a do tego jeśli pracują w bibliotece to ciągle wyjmują książki, pikają do systemu, odbierają od czytelników, zamawiają też stare książki.


2891
739
14.12.2019 19:42

W moich oddziałach są wspaniałe panie bibliotekarki, zawsze doradzą i podsuną ciekawe dla mnie nowości.


4212
3972
14.12.2019 12:54

Ja zamówiłem w księgarni Ja Inkwizytor Przeklęte Krainy.Dla większości księgarzy.To wszystko jedno co kupujesz.Byle się kasa zgadzała.


0
0
14.12.2019 07:22

Jeszcze chciałam powiedzieć, że póki co w Zamościu jeszcze dychają 2 księgarnie, które jeszcze pamiętam z czasów licealnych. Oby dłużej przetrwały. Póki co, widzę, że nastawiły się na książki historyczne, na biografie, czyli coś co sprzeda się dłużej niż 1 sezon. Mam sentyment do tych 2 księgarni, więc trzymam za nich kciuki.


4212
3972
14.12.2019 13:02

U nas są dwie.


zgłoś błąd