Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii

Wydawnictwo: Psychoskok
Aneta

Po sukcesie debiutanckiej powieści, Mrówczyńska wraca z kolejną autobiograficzną książką. Tym razem podzieliła swój dialog i życie wewnętrzne na role - przydzielone trzem głównym bohaterkom, które uczestniczą w czternastu sesjach autoterapeutycznych. Pani Psycholog – zdrowa część osobowości Anki, mająca świadomość istoty pogranicznego zaburzenia osobowości. Prowadzi autoterapię, by pokazać...

Pani Psycholog – zdrowa część osobowości Anki, mająca świadomość istoty pogranicznego zaburzenia osobowości. Prowadzi autoterapię, by pokazać Mrówczyńskiej-pacjentce, jak wiele ma problemów i jak ważne jest podjęcie przez nią leczenia.
Mrówczyńska-pacjentka – chora część osobowości Anki, kwintesencja jej zaburzeń.
Autorka – zdrowa część osobowości Anki, wyrażająca jej złość na samą siebie poprzez ironiczne komentarze i prowokacyjne odzywki do Mrówczyńskiej-pacjentki.

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Northman | 2017-05-28
Przeczytana: 23 maja 2017

Książka pełna jednocześnie smutku i humoru, rozpaczy i nadziei... do tego napisana z wielką odwagą...

Lektur na temat zaburzenia osobowości typu borderline można, przy odrobinie chęci, kilka na polskim rynku znaleźć. Lecz nie ma na nim chyba drugiej takiej, jak ta... To książka napisana z wielką odwagą, jest to bowiem swoista autobiografia. Autorka pisze tak naprawdę o sobie... o własnych emocjach, stanach, kłopotach, zachowaniach... o życiu z towarzyszącym jej na co dzień Wielkim Problemem. Książka jest pełną dystansu do samego siebie historią o podróży w głąb siebie. O próbie ZROZUMIENIA samego siebie. Czym też autorka dzieli się z wszystkimi, którzy to czytają... To dowód wielkiej odwagi. Ale i genialny pomysł na to, by dzieląc się tym wszystkim - również dla siebie samej - pomóc innym. I za to autorce należy się ogromny szacunek.

Nie trafiłem dotąd na książkę napisaną przez kogoś, kto do tego stopnia szczerze opowiedziałby o swoim problemie. Kto tak bardzo by się nim...

KobieceRecenzje365 | 2017-04-28

Dzisiaj mam dla Wam bardzo ciekawą książkę psychologiczną.
Mianowicie, najnowszą powieść Anki Mrówczyńskiej "Borderline. Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii". Jeśli czytacie naszego bloga od dawna, to wiecie, że spod pióra autorki wyszła jeszcze jedna książka "Młody bóg z pętlą na szyi", którą miałam zaszczyt recenzować. Zatem gdy tylko dostałam ebooka w swoje "dłonie" zabrałam się do czytania :)
Zapraszam serdecznie do recenzji!

"Po sukcesie debiutanckiej powieści, Mrówczyńska wraca z kolejną autobiograficzną książką. Tym razem podzieliła swój dialog i życie wewnętrzne na role - przydzielone trzem głównym bohaterkom, które uczestniczą w czternastu sesjach autoterapeutycznych.
Mrówczyńska-pacjentka – chora część...

Magdalena T | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

„Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii” to tak naprawdę jeden wielki dialog, który w rzeczywistości jest monologiem, ponieważ trzy główne postacie (pani psycholog, Mrówczyńska i autorka) składają się na jedną Mrówczyńską. Bierzemy tutaj udział w chwilowym rozszczepieniu świadomości w celu przeprowadzenia autoterapii składającej się z 14 sesji, które mają na celu rozłożenie na czynniki pierwsze „wnętrza” owej Mrówczyńskiej. Ma to jej wskazać drogę, spojrzeć racjonalnie i szczerze na swoje podejście do wielu spraw i przekonać ją do dalszego leczenia pod okiem specjalisty. O czym jest mowa podczas sesji w tym trzyosobowym gronie? O autoagresji w tym samookaleczeniach, nałogach, lękach choćby przed bliskością, odczuwalnej pustce, relacjach z najbliższymi, marzeniach i o brakach w wierze we własne możliwości. Pomysł na książkę jest bardzo ciekawy choć wydaje się banalnie prosty.

Anna Mrówczyńska w swojej drugiej książce pokazuje jak duży dystans...

Wivel | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

O tym, że życie bywa przewrotne, a bolesne doświadczenia można przekuć w sukces, na własnej skórze przekonała się Anka Mrówczyńska. Mając 27 lat i wstępną diagnozę pogranicznego zaburzenia osobowości, podjęła leczenie na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Obawiając się, że po raz kolejny może spróbować odebrać sobie życie, poprosiła o przeniesienie na oddział zamknięty. W trakcie blisko sześciotygodniowej hospitalizacji pisała dziennik, który wydała półtora roku później. „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” okazał się sukcesem – jest polecany przez czołowe portale i magazyny psychologiczne oraz psychiatryczne. Mrówczyńska uwierzyła, że może spełnić swoje pisarskie marzenia i nie poprzestała na debiucie.
Właśnie ukazała się jej kolejna książka: „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”. Tym razem autorka pokazała, że potrafi nie tylko bardzo realistycznie opisać swoje życie wewnętrzne i ogrom cierpienia, jakiego doświadcza. Ma również...

Aneta | 2017-04-04
Przeczytana: 28 marca 2017

Anka Mrówczyńska, znana z napisanego w szpitalu psychiatrycznym dziennika „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk”, wydała właśnie kolejną książkę „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”. Obie pozycje są zbieżne tematycznie, jednak tym razem Mrówczyńska położyła nacisk na ogromny dystans do siebie i swoich problemów. We wstępie możemy przeczytać:
„Podjęłam decyzję. Chcę się zmienić! A właściwie - chcę chcieć się zmienić. Bo ile można żyć z taką zadymiarą emocjonalną? No właśnie. A ja żyję z nią już 29 lat!
I tak sobie siedziałam i myślałam, aż wymyśliłam. A gdyby tak... terapią szokową zastosowaną na sobie samej, przez siebie samą, zmienić swój sposób myślenia? I dawaj się besztać! I dawaj siebie wyśmiewać! Aż do skutku.
I wiecie co? W tym szaleństwie jest metoda! ”
Pograniczne zaburzenie osobowości sprawia, że osoba na nią cierpiąca, często popada w skrajności. W jednej chwili czuje, że może wszystko, w drugiej chce tylko umrzeć. Tak,...

Siddhartha | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Sam pomysł na książkę jest ciekawy. Oto mamy trzy bohaterki: Ankę Mrówczyńską, panią psycholog i "autorkę". Każda z nich prezentuje inną cześć osobowości prawdziwej autorki.

Mrówczyńska reprezentuje "ja chore", które cierpi na zaburzenia osobowości chwiejnej emocjonalnie (typu borderline). Pełno w jej wypowiedziach skrajności i ogromnego pesymizmu. Terapeutka jest "ja racjonalnym", które ma dużo wiedzę z zakresu psychoterapii. Stara się bardziej realnie spojrzeć na problemy Mrówczyńskiej i pomóc jej w powrocie do zdrowia. Natomiast "autorka" prezentuje "ja zdystansowane", które ironicznie nie przebierając w słowach komentuje wynurzenia Anki. Często zdarza mu się naprowadzać dwie pozostałe bohaterki na właściwy trop.

Autorce należą się brawa za odwagę, gdyż nie bała poruszyć spraw, które w polskim społeczeństwie dalej uchodzą za tabu. Osoby z zaburzeniami są wśród nas i oczekują zrozumienia, a często spotyka je pogarda i izolacja.

szemret | 2017-08-22
pcspec | 2017-08-18