Polaków seks powszedni

HARDE Wydawnictwo
2019-05-15
2019-05-15

Okładka książki Ciało nie kłamie Judy Melinek, T.J. Mitchell
Ciało nie kłamie Judy Melinek, T.J. ...
Okładka książki Fajbus. 997 przypadków z życia Michał Fajbusiewicz, Magda Omilianowicz
Fajbus. 997 pr... Michał Fajbusiewicz...
Okładka książki Chyba umieram Marc Eisenberg, Christopher Kelly
Chyba umieram Marc Eisenberg, Chr...

Szczerze mówiąc ta publikacja nie wniosła kompletnie nic nowego do mojego życia, nie dowiedziałam się niczego nowego. Jednak wielki + muszę dać za 22 prawdziwe historie doświadczeń seksualnych. Książki podejmujące temat seksu traktują go jako zjawisko do opracowania naukowego albo jako doświadczenie z kategorii fikcji – mam tu na myśli romanse itp.

Ważne i na wstępie.
Żeby nie było, szacunek dla osób udzielających wywiadów. Każdy człowiek ma swoją historię do opowiedzenia i każdy zasługuje, by ją wysłuchać.

Kategoria „poradnik”?
Przede wszystkim opis bohaterów w kategoriach wiek, status związku, ilość dzieci. Co za metryczka jakiegoś ankietera. Niekoniecznie rozumiem tej dzietności i związku – po co i co ma wnosić? Czyżby jakaś pozostałość po statystyce do pracy magisterskiej? Jakieś dane są, nie wiem do czego ich użyć; ale są i szkoda by się zmarnowały jak już są XD
Potem… Im głębiej w las tym lepiej odżywieni partyzanci. Historie, w których bohaterowie opowiadają o swoich stosunkach seksualnych. Przypomina to jakąś pracę terapeutyczną z terapii grupowej w ramach pisania konkretnych przykładów ze swojego życia.
Czepiam się autorki, która podjęła się wydania tego zbioru, któremu bardzo blisko do powieści Emmanuelle Arsan (puszczam oko do znawców erotycznej klasyki),tylko stylu i zwiewności zabrakło. No i te „podsumowania” na koniec rozdziału – jakaś namiastka informacji zwrotnej?
Nie wiem, jak zaniedbanym edukacyjnie trzeba być, by daną książkę traktować jako swoistego rodzaju podręcznik? (chociaż, MEN i nie takie cyrki odwalał XD). W 2018 roku ukazała się pozycja #sexedpl. W niej dopatruję „edukatora seksualnego”.
Lektura, która uległa zapomnieniu i… niech tak zostanie.

Ważne i na wstępie.

Kategoria „poradnik”?

Jestem bardzo zawiedziona tą książką.

Spodziewałam się opowieści o życiu seksualnym Polek i Polaków, natomiast historia każdego z bohaterów składała się z krótkiego opisu - np. w jakim wieku nastąpiła ich inicjacja seksualna i jak wyglądała - a kolejne kilka stron było opisem ich stosunku seksualnego. Wiem, jest to książka o seksie, ale opisy były zdecydowanie zbyt szczegółowe, napisane niczym w powieści erotycznej i nie miały raczej aspektu edukującego.

Oczekiwałam ciekawszych historii, głębiej poruszających różne aspekty seksualności i życia seksualnego Polaków, które nie będą ograniczały się do opisu jednego stosunku.

Tytuł "Polaków seks powszedni" sugeruje też w jakimś stopniu, że dowiemy się czegoś właśnie o tym seksie Polaków jako narodowości, jak to wygląda u nas w kraju - książka to jednak zbiór indywidualnych doświadczeń, które nie zostają w żaden sposób podsumowane, nie ma żadnych wniosków z tych opowieści.

Pewnym wyjątkiem są tutaj wypowiedzi psycholożki po każdym z rozdziałów, jednak są one stosunkowo krótkie, niezbyt szczegółowe, a pewne zdania wzbudziły moje wątpliwości, jeśli chodzi o ich prawdziwość i zasadność.

Podsumowując, książkę faktycznie czyta się szybko, ale chyba nie warto :)

Jestem bardzo zawiedziona tą książką.

Daje jedną gwiazdkę za to, że szybko się czyta to "dzieło". Chwytliwy tytuł, dosyć krzykliwa okładka. A w środku teksty rodem z filmów porno. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Liczyłam na coś ciekawszego, a nie porno w tanim wydaniu. Nie polecam.

Z ogromną przyjemnością przeczytałem jednym tchem pozycję, która opisuje typowe i nietypowe zachowania Polaków w różnym wieku i statusie społecznym. Historie opowiedziane z perspektywy osób, które doświadczały różnych zachowań, które w ich rozumieniu były dopuszczalne. Ciekawa konfrontacja terapeuty pozwala wnioskować, że nie zawsze to co nam wydaje się odmienne takie właśnie jest. Gorąco polecam i z pewnością nie będzie to czas stracony podczas wieczornego czytania.

Rzecz o seksie... problem, że większość z historii jest potwornie nudna i poziomem dorównują tym umieszczanym na ostatnich stronach "Chwili dla Ciebie". Ot, ktoś wywrócił stół podczas stosunku czy fantazjuje o trójkącie. Ziew. Jedynie kilka historii wartych uwagi, ale to za mało. Niepotrzebna książka, na rynku istnieje wiele lepszych pozycji poruszających tematy seksu.

Bezwstydna.
Bezpruderyjna.
Naturalna.

Bezwstydna.
Bezpruderyjna.
Naturalna.

Opowieści o seksie 22 różnych bohaterów, w każdym rozdziale są cztery historie.
Jeśli ktoś lubi rozmawiać o seksie to ta książka powinna wam przypaść do gustu. Szybko się czyta, historie są bardzo różne, opowiadają ludzie starsi, młodsi, o różnej orientacji seksualnej, rozpoczynający swoją przygodę z seksem i tacy dla których seks to już tylko piękne wspomnienia.

Opowieści o seksie 22 różnych bohaterów, w każdym rozdziale są cztery historie.

Ksiązkę czyta się szybko, to prawda...ale oprócz wywiadów z panią psycholog na koniec każdego z rozdziałów, nic szczególnego. Miałam wrażenie, że czytam jakieś opowiadania erotyczne. Wymęczona lektura.

Uśmiałam się z tych historii.

Uśmiałam się z tych historii.

• Przeczytane w 2019
  • 52/2019
  • Reportaże

Dodaj cytat z książki Polaków seks powszedni