Człowiek, który nie mógł przestać. Opowieści o nerwicach natręctw

Tłumaczenie: Andrzej Homańczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
The Man Who Couldn't Stop: OCD and the True Story of a Life Lost in Thought
nerwica natręctw

Co sprawiło, że etiopska nastolatka zjadła kawałek po kawałku ścianę swojego domu, a dwaj bracia zginęli pod lawiną kompulsywnie gromadzonych rupieci? W którym momencie nieszkodliwa myśl zmienia się w potok dręczących obrazów? Człowiek, który nie mógł przestać to wciągające połączenie nauki, historii i osobistych wspomnień. Autor, sam od dwudziestu lat cierpiący na zaburzenie...

W którym momencie nieszkodliwa myśl zmienia się w potok dręczących obrazów?

Człowiek, który nie mógł przestać to wciągające połączenie nauki, historii i osobistych wspomnień. Autor, sam od dwudziestu lat cierpiący na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (obsessive-compulsive disorder, OCD), bada pojawiające się w naszych umysłach dziwne myśli, wywołujące u milionów ludzi obsesje i kompulsje. Ta niezwykła książka, która zachwyca przejrzystym i dynamicznym stylem, niepozbawionym humoru, stanowi poruszające świadectwo osobistego dramatu, a zarazem uchyla rąbka tajemnicy skrywającej najmroczniejsze zakamarki ludzkiego umysłu.

„Wciągająca osobista opowieść o tym, jak natłok niechcianych myśli może się stać najgorszym koszmarem”.
„BBC Focus”

„Człowiek, który nie mógł przestać to pełna ciepła książka, wprost nie można się od niej oderwać”.
„People”

„Choć OCD polega na poszukiwaniu urojonego porządku w chaotycznym świecie, David Adam nie wpada w tę pułapkę. Dlatego mamy do czynienia ze szczerą i bezpośrednią ksiażką, która — być może — odmieni czyjeś życie”.
„The Observer”

„Barwne opisy przypadków medycznych na pewno przemówią do hipochondryka, który kryje się w każdym z nas” .
„The Telegraph”

źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2865,strona,...(?)

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2865,strona,...»

GZal | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Detektyw Monk, Melvin Udall (grany przez Jacka Nicholsona w Lepiej być nie może), Ray Waller (zagrany przez Nicholasa Cage w Naciągaczach) oraz cała rzesza mniej lub bardziej znanych postaci ze swoimi natręctwami, które dla obserwatora z zewnątrz mogą być zabawne. Zabawne nie są dla osób, których OCD (zwane niegdyś nerwicą natręctw) dotyka. I to jest jeden z powodów, które wymienia David Adam, dlaczego napisał książkę Człowiek, który nie mógł przestać. Adam przez wiele lat zmaga się z obsesją dotyczącą możliwego zarażenia wirusem HIV. Żeby sobie z tym radzić, oczywiście mył ręce, sprawdzał dziesiątki razy, czy ktoś nie jest skaleczony, czy dotknięte przez innych rzeczy nie zostały zabrudzone. Mimo absurdalności niektórych wyobrażeń, nie był w stanie przestać.
[...]

sil | 2017-08-02
zasky | 2017-07-20
Na półkach: Chcę przeczytać, Psy
Co się dzieje w głowie?

Czy wiesz, co się dzieje w mózgu, kiedy słuchasz muzyki? A może interesuje Cię jak wygląda życie ludzi z nerwicą natręctw? I dlaczego pewna nastolatka zjadła kawałek po kawałku ścianę swojego domu?