Obwinianie nie wnosi żadnych wartości poznawczych do sprawy, a ujawnia jedynie całą gamę twoich destruktywnych emocji, takich jak niechęć, r...
Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazaneAnna Sierant232
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant64
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać433
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stephen Briers
3
6,5/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), poradniki
Najpopularniejsza książka
Pokonaj depresję, stres i lęk czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce
6,6 z 73 ocen
301 czytelników 8 opinii
dr Stephen Briers – światowej sławy psycholog kliniczny zajmujący się terapią dzieci i dorosłych. Studiował, a następnie prowadził badania na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się również w terapii poznawczo-behawioralnej, którą w przystępny sposób prezentuje w niniejszej publikacji. Ogromną popularnością cieszył się cykl jego programów w telewizji BBC pt. „Little Angels”, w Channel 4 – „Make Me a Grown-Up” oraz emitowany w TVN Style – „Nastoletnie aniołki”.
6,5/10średnia ocena książek autora
190 przeczytało książki autora
405 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Psychobzdury. Jak mity popularnej psychologii mieszają nam w głowach
Stephen Briers
6,3 z 72 ocen
301 czytelników 15 opinii
2019
Pokonaj depresję, stres i lęk czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce
Stephen Briers
6,6 z 73 ocen
301 czytelników 8 opinii
2011
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Niepowodzenia określają nas równie dokładnie jak sukcesy. Porażka może być dobra dla duszy […].
1 osoba to lubiŻyjemy w epoce samodoskonalenia. Każdego dnia docierają do nas miriady informacji – czasami subtelnych, czasami mniej subtelnych – dających ...
Żyjemy w epoce samodoskonalenia. Każdego dnia docierają do nas miriady informacji – czasami subtelnych, czasami mniej subtelnych – dających nam do zrozumienia, że szczęśliwsze, bogatsze i bardziej udane życie jest tuż za rogiem.
1 osoba to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Psychobzdury. Jak mity popularnej psychologii mieszają nam w głowach Stephen Briers
6,3
Hmm mam drobny dylemat. Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Lektura ta zawiera w sobie sporo zdroworozsądkowego podejścia do wszelakiego rodzaju coachingu. Ale... odnoszę wrażenie, że autor próbuje, wręcz na siłę, pokazać, że to on ma rację. Na szczęście są to tylko momenty bo częściej dostaniemy wybór, niżeli nakaz pójścia jedynie słuszną drogą -bo tylko tak będziemy w stanie móc odmienić swoje życie.. Jednak dysonans pozostaje. Kilka mitów obalonych przez autora na pewno pozwoli mi jeszcze lepiej poznać swoje możliwości i zdystansować się do kilku spraw. Generalnie polecam jako lekką lekturę na wieczór.
Psychobzdury. Jak mity popularnej psychologii mieszają nam w głowach Stephen Briers
6,3
Pamiętam, że kilka lat temu w krótkim czasie przeczytałem lub przekartkowałem kilkanaście (kilkadziesiąt?) książek dotyczących coachingu czy psychologii motywacyjnej. Po takiej lekturze nie tylko nie czułem się nadmiernie wzbogacony duchowo czy intelektualnie, ale wręcz przeciwnie - wyczuwałem pewien rodzaj fałszu i nieuczciwości intelektualnej, jakie zostały mi zaserwowane. W tamtym czasie nie do końca potrafiłem wyrazić swoje zarzuty oraz wątpliwości wobec twierdzeń pop-psychologii. Myślę, że dalej nie jestem w tym biegły ze względu chociażby na brak formalnego wykształcenia psychologicznego, ale lektury takich pozycji jak np. "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym" Kahnemana (i de facto częściowo Tversky'ego) pozwoliły mi w lepszym stopniu odkryć to, jakich błędów i nadużyć dopuszczają się niektórzy autorzy psychologii popularnej.
O ile "Pułapki myślenia" ukazują pułapki, jakie zastawiają na nas autorzy cud-poradników psychologicznych (np. dowody anegdotyczne czy błędy milczących dowodów),tak Stephen Briers w "Psychobzdurach" podejmuje się próby rozprawienia się z powszechnymi mitami popularnej psychologii. I moim zdaniem wychodzi mu to więcej niż dobrze.
Briers słusznie zwraca uwagę na to, że luminarze psychobzdur często stosują "absurdalnie uproszczone modele współczesnego życia", pomimo że jego stopień skomplikowania wciąż rośnie. Może to wynikać chociażby z ludzkiej potrzeby uporządkowania "chaotycznego strumienia doświadczeń, narzucenia jakiegoś porządku temu niesfornemu chaosowi". Można tu zauważyć pewne podobieństwo z tezą, jaką zawarł w "Ucieczce od wolności" Erich Fromm, według którego zwiększenie się zakresu wolności politycznych czy gospodarczych w XIX i XX wieku paradoksalnie poskutkowało wystąpieniem lęku przed wolnością; może i brak praw oraz wolności ograniczał jednostkę, ale z drugiej strony ta uciemiężona jednostka mogła liczyć na pewien rodzaj bezpieczeństwa w dotychczas uporządkowanym świecie.
Kolejny zarzut Briersa dotyczy sfery aplikacyjnej, czyli tego, że autorzy licznych psychobzdur obiecują, że będzie łatwo, szybko i przyjemnie, zupełnie pomijając złożoność poszczególnych problemów, w rezultacie czego uzyskane efekty są przeważnie zupełnie niesatysfakcjonujące. Briers nazywa autorów psychobzdur nauczycielami "kultu cargo", ponieważ ich działania pozornie wyglądają na naukowe, a w rzeczywistości nie stosują się oni do rygorystycznych reguł metodologicznych.
W każdym razie pozostaje mi polecić "Psychobzdury" jako pozycję, która świetnie rozbraja miny popularnej psychologii. Jednocześnie Briers nie wygłasza ex cathedra swoich "słusznych poglądów na wszystko", zachowując daleko idący umiar oraz pokorę wobec ogromu niewiedzy psychologii jako nauki. I w zasadzie do tego samego nas zachęca - żebyśmy nie bali się mieć wątpliwości i zadawać pytania. Zwłaszcza jeżeli kolejny autor psychobzdur próbuje nam sprzedać swoje wspaniałe remedium na wszystko.