Trauma i pamięć. Mózg i ciało w poszukiwaniu autentycznej przeszłości

Okładka książki Trauma i pamięć. Mózg i ciało w poszukiwaniu autentycznej przeszłości Peter A. Levine
Peter A. Levine Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Terapia traumy nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Terapia traumy
Trauma and memory
Czarna Owca
2017-10-25
2017-10-24
Maria Reimann
trauma Somatic Experiencing

Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...
Okładka książki Uwolnić się od bólu. Program leczenia bólu oparty na świadomości ciała Peter A. Levine, Maggie Phillips
Uwolnić się od... Peter A. Levine, Ma...

"Trauma i pamięć" mogłaby z powodzeniem zastąpić ponad połowę mojej biblioteki pod szyldem self help.

Wszystkie książki dotyczące lęków, ataków paniki, tak zwanej depresji czy problemów związanych z tworzeniem i utrzymywaniem zdrowych więzi powinny posiadać rozdział streszczający główne watki pozycji Levina, aby uniknąć zbędnej lektury pozwalającej raczej zaleczyć objawy niż sięgnąć do źródeł je wywołujących.

Dobrym przykładem mogą być książki z działu DDA. Często to, co wydarzyło się w domach tych dzieci to zaniedbanie emocjonalne jednego z rodziców, mało kto bierze pod uwagę fakt, ze zaniedbanie emocjonalne powoduje większe spustoszenie niż przemoc fizyczna, gdyż dla małego, w pełni zależnego dziecka obojętność rodzica (z biologicznego punktu widzenia) to śmierć. Dlatego nie mówimy tutaj jedynie o zaniedbaniu, ale o silnej traumie, o zagrożeniu życia, które odbiło się w pamięci i reakcjach ciała, których dorosłe dziecko często nie będzie nawet świadome, gdyż dotyczyć będą one pamięci proceduralnej, do której nie mamy wolnego dostępu.

Proste i przejrzyste podsumowanie typów pamięci, pozwalające na zrozumienie jak funkcjonują wspomnienia i jak bardzo trauma się od nich różni.

To co jednak najbardziej wartościowe w tej pozycji to opis techniki nazwanej procesem renegocjowania traumatycznych wspomnień, Somatic Experiencing, dzięki której wspomnienia proceduralne mogą połączyć się ze wspomnieniami emocjonalnymi, epizodycznymi i narracyjnymi.

Dla ludzi zainteresowanych zjawiskiem PTSD i leczeniem traumy polecam właściwie wszystkie pozostałe książki autora.
Natomiast dla tych, którzy szukają informacji o niesamowitej technice stosowanej z powodzeniem już wcześniej czyli EMDR (Eye movement desensitization and reprocessing) odsyłam do guru tematu czyli Francine Shapiro i jej: Zostawić przeszłość w przeszłości.

Dzisiaj przychodzę do was z opinią o książce Trauma i pamięć. Każdy z nas przeżył jakieś wydarzenie, które nim wstrząsnęło. Po latach świadomie lub nie, stroni od sytuacji w których mogłoby się to powtórzyć. Pamięć proceduralna sprawia, że pomimo braku niebezpieczeństwa nasze ciało go odczuwa. Czujemy lęk, serce mocniej bije, zaczynają nam się pocić ręce a w skrajnych przypadkach zaczynamy się dusić. Przykładem może być paniczny lęk przed psem. W dzieciństwie ugryzł i zapewne już ten konkretny to już nawet nie żyje ale w nas wciąż jest obawa czy kolejny nie skoczy na nas z zębami. O ile od psów możemy trzymać się z daleka tak na przykład trauma spowodowana wypadkiem samochodowym może przysporzyć wielu problemów. Wyobraźmy sobie taki lek, że boimy się wsiąść za kółko, ba nawet jako pasażer nie wsiądziemy do tej puszki, która może zostać zgnieciona. To jest trauma. I trzeba sobie z nią poradzić. Ta książka może w tym pomóc. Przedstawione są sposoby jak to zrobić. Czy przeżywać na nowo czy zapomnieć. Polecam zainteresowanym tematem.

Bardzo ciekawe spostrzeżenia na temat traumy i pamięci. Przekonuje mnie zaproponowana przez autora metoda, więc chętnie sięgnę po inne jego książki.

oceny nie daję, bo czytałam prawie rok temu i dokładnie nie pamiętam.
merytorycznie bardziej mi się podoba niż "uleczyć traumę" tego samego autora.
dla mnie bardzo ciekawy temat, chyba byłam nie do końca zadowolona, bo raczej mało zgłębiony.

może jeszcze kiedyś przeczytam, choć wolałabym bez tłumaczenia.
ogólnie chyba bym dała co najmniej 6, chociaż faktycznie wydaje się, że trochę za mało zostało poruszone.

oceny nie daję, bo czytałam prawie rok temu i dokładnie nie pamiętam.
merytorycznie bardziej mi się podoba niż "uleczyć traumę" tego samego autora.

może jeszcze kiedyś przeczytam, choć wolałabym bez tłumaczenia.
ogólnie chyba bym dała co najmniej 6, chociaż faktycznie wydaje się,...

Peter A. Levine po raz kolejny udowadnia, że z macek traumy można się wyswobodzić.

Czy jest coś gorszego niż życie z traumą? Wydaje się, że nie. To życie w nieustannym poczuciu zagrożenia, paraliżu, ataki paniki i reakcje nieadekwatne do sytuacji. Zespół stresu pourazowego, który często towarzyszy doświadczeniu traumy to poważne zaburzenia, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Jak zauważa autor, to tak, jakby nieustannie stać jedną nogą nad przepaścią. W wydawnictwie Czarna Owca ukazała się właśnie najnowsza książka Petera A. Levine’a „Trauma i pamięć”, w serii Terapia traumy. Nie mogłam po nią nie sięgnąć.

„Doświadczenie jest traumatyczne wtedy, gdy organizm człowieka nie potrafi sobie poradzić – reaguje bezradnością i paraliżem”.

Pamięć potrafi zwodzić
„Trauma i pamięć” to książka o niepozornych rozmiarach, ale kryjąca w sobie sporo cennej treści. Myślę, że jest odpowiednia nie tylko dla osób, które zmagają się z PTSD, ale także dla bliskich, przyjaciół, rodziny, partnerów. Trudno zrozumieć z czym taka osoba się boryka, a informacje zawarte w tej publikacji mogą to nieco bardziej przybliżyć. Na początku autor opowiada nam o funkcjach pamięci, kreśląc przed nami mapę terenu, na którym będziemy się poruszać, czytając tę publikację. Opowiada o pamięci i emocjach. Okazuje się, że pamięć kształtuje się już w trzecim trymestrze ciąży. Oczywiście dziecko nie ma z tego okresu świadomych wspomnień, ale pewne wrażenia pozostają zapisane w mózgu. Bardzo ciekawy jest też rozdział dotyczący tworzenia fałszywych wspomnień. Najbardziej zaskakująca była dla mnie informacja dotycząca tego, że w trakcie doświadczenia traumatycznego, organizm blokuje pewne obszary mózgu, by nie odczuwać niewyobrażalnego cierpienia. Niestety te same obszary są także odpowiedzialne za odczuwanie radości i przyjemności. Nic więc dziwnego, że osobom z PTSD trudno odnaleźć radość życia.

„Ponieważ wspomnienie zostaje wyparte, pacjent jest zmuszony powtarzać wyparty materiał jako współczesne wydarzenie, zamiast (…) pamiętać je jako coś, co należy do przeszłości”.

Ćwiczenia i doświadczenia
Wartość książki Petera A. Levine’a to nie tylko teoria, ale także propozycja ćwiczeń do zrealizowania ze swoim terapeutą. Rokowania są całkiem niezłe. Autor uważa, że dzięki stopniowemu powracaniu do bolesnych wspomnień i ich „przeprogramowywaniu” jesteśmy w stanie się uwolnić od swoich koszmarów i zacząć normalnie funkcjonować. W zależności od pacjenta, mogą to być np. odpowiednio dobrane ćwiczenia oddechowe. Najlepiej jest to widoczne na przykładach terapii i historiach pacjentów, z którymi autor pracował. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie historia czternastomiesięcznego chłopca, który poprzez traumatyczne doświadczenia okołoporodowe, miał później refluks i problemy z oddychaniem. Na szczęście okazało się, że uwolnienie od tych wspomnień i zaprogramowanych reakcji sprawiło, że dziecko zaczęło się prawidłowo normalnie rozwijać i nawiązywać kontakt z matką. Bardzo poruszająca historia.

„Trauma szokuje mózg, ogłusza umysł i zamraża ciało. Przytłacza ofiary i wrzuca w bezmiar grozy, bezradności i rozpaczy”.

Specjalista od traumy
Czytałam już kilka publikacji Petera A. Levine’a, ale zdecydowanie „Trauma i pamięć” wydaje mi się najbardziej przystępna i konkretna. Polecam wszystkim osobom, które chcą zgłębić ten temat i nieco bardziej zrozumieć siebie, swoje reakcje i zachowania albo nieco bardziej wczuć się w sytuację innych – bliskich, znajomych, przyjaciół.

„Ważne, żeby to rozumieć, ponieważ ludzi, którzy doświadczyli traumy, przeraża to, co dzieje się w ich wnętrzu”.

Z serii wydawniczej Terapia Traumy miałam okazje przeczytać dwie książki wybitnego amerykańskiego psychologa Petera A. Levine. Dziś zaprezentuje recenzje pierwszej publikacji.
„Trauma i pamięć. Mózg i ciało w poszukiwaniu autentycznej przeszłości” jest to bardzo wartościowa i ciekawa książka. Autor w swoich rozważaniach skupia się na pamięci ciała, która przeważnie jest niedostępna dla naszej świadomości.
Peter A. Levine jest twórcą metody Doświadczania Somatycznego,

Levine przedstawia i analizuje dwa studia przypadku. Pierwszy dotyczył małego Jacka i jego mamy Susan. Chłopiec przeżył bardzo ciężki poród, ułożony był miednicowo z pępowiną trzykrotnie owiniętą wokół szyi. Chłopiec był od początku poddany wielu działaniom, a poród ostatecznie zakończył się cesarskim cięciem. W wieku czternastu miesięcy chorował na refluks żołądka i miał zostać poddany inwazyjnemu badaniu, jakim jest endoskopia. Terapia miała za zadanie odbudować więź matki z synem, gdyż chłopiec był wycofany. Drugi przypadek dotyczył Raya, który służył w plutonie Piechoty Morskiej, ponadto która ma najwyższy odsetek samobójców wśród swoich szeregów. Ray był w Afganistanie, przeżył zamach, śmierć kolegi na własnych rękach i następnie wybuch, w wyniku którego wyrzuciło go w powietrze, następnie po dwóch tygodniach obudził się w szpitalu w Niemczech, niezdolny do poruszania się, ani mówienia. Cierpiał na ostry szok pourazowy.

Książka pomimo naukowego tematu napisana jest całkiem przystępnym językiem. Autor przytacza wiele przykładów, badań, naukowych zagadnień, terminów, nazwisk badaczy ale przekazuje wiedzę w sposób jasny i klarowny. Czyta się naprawdę dobrze, aczkolwiek ja czytałam ją w przerwie między innymi książkami i zajęło mi to dłużej.

Polecam zaintersowanych, gdyż metoda dotyczący traumy i pamięci człowieka autora jest interesująca. Książka zawiera wiele ciekawych rysunków, między innymi „Stany emocjonalne w ciele”.

Temat został poświęcony temu, aby wyjaśnić ludziom zmagającym się z traumą, jak prawidłowo ją leczyć, zamiast pogłębiać się w chorobie jeszcze bardziej. Istnieją wśród nas osoby, które pomimo stosowanej od wielu lat terapi nie są w stanie sobie poradzić z własnymi lęlami, które w wielu takich przypadkach stale się pogłębiają. Autor dzieli się trudnym tematem, niekiedy wręcz ciężkim do zrozumienia lecz warto postarać się zagłębić w treść i zrozumieć to, co autor stara się nam przekazać. Polecam z całego serca jest to już druga część, którą miałam okazję przeczytać i obie książki bardzo cenię, gdyż temat jest mi osobiście dość znany, a mimo wszystko warto zaznajomić się z treścią dzięki czemu, gdy tylko zdarzy się taka konieczność będziemy mogli choć w niewielkim stopniu udzielić pomocy i dobrej rady bliskiej nam osobie.

Peter A. Levine jest psychologiem, aż od 50 lat bada temat stresu i traumy. Swoje słowa kieruje przede wszystkim do terapeutów. 👨‍⚕️Dlatego też dla typowego laika ta książka może okazać się trudna w odbiorze. Według autora część osób stosujących metody leczenia traumy może ją pogłębiać, zamiast leczyć. 😞 Dzieję się tak, jeśli nie wezmą pod uwagę tego, że człowiek sam może zmieniać wspomnienia i nawet wmawiać sobie traumy. 😯

Książka przedstawia różne rodzaje pamięci i opisy jak każda z nich działa. Dowiemy się sporo na temat metody, którą leczy psycholog. Nazywa się ona Somatic Experiencing, skupia na doznaniach i pamięci ciała. 👁️ Autor sporą wagę przywiązuje do odczuć i uważności. Mamy szansę przyjrzeć się poszczególnym krokom tej metody. Znajdziemy tutaj opisy konkretnych pacjentów 👨 i jak oni wychodzili pod okiem psychologa z traumy. Książka jest bogata pod względem zdjęć, schematów i opisów obrazujących wiedzę, która jest nam przekazywana.

➕ Jest to ciekawa pozycja, ale faktycznie bardziej dla osób specjalizujących się w tej dziedzinie. Dowiedziałam się sporo nowych rzeczy. Jeśli interesujesz się tym tematem, to i dla ciebie ta książka może okazać się dobrym wyborem. 😁

Książka Petera A.Levine jest przykładem, jak według terapii można poradzić sobie z przeszłością. Autor opiera się na neurobiologii i przedstawia procesy terapii, w której uczestniczy, walczą, ze swoimi traumami. Pomaga uwolnić ciało i umysł od negatywnych wspomnień “Trauma i pamięć” zawiera trzy przykłady uczestników, którzy zostali przedstawieni na zdjęciach, jak i szczegółowe opisy działa Dr. Levine.
Polecam ten tytuł dla chcących poszerzyć swoją wiedzę psychologiczną, jak i ludziom chcącym lepiej zrozumieć umysł i mózg mający traumę z przeszłości, a przede wszystkim jak ją leczyć.
“W przeciwieństwie do "zwyczajnych" wspomnień (zarówno dobrych, jak i złych),które są dynamiczne i zmienne w czasie, traumatyczne wspomnienia są stałe i niezmienne. Są śladami (anagramami) przytłaczających doświadczeń z przeszłości, głęboko wyrytymi w umysł, ciało i psychikę cierpiącej osoby. Te bolesne, zamrożone ślady nie są podatne na zmianę, nie ulegają też wpływowi nowych informacji. Ta "stałość" nie pozwala nam stworzyć nowych strategii ani wydobyć nowych znaczeń. W naszym życiu nie ma miejsca na świeże, wiecznie zmienne "teraz" i spokojny przepływ. Tym sposobem przeszłość żyje w teraźniejszości, lub jak napisał Wiliam Faulkner w Requiem dla zakonnicy: "Przeszłość nigdy nie umiera. Nie jest nawet przeszłością." Przeciwnie, żyje jako zbiór przeróżnych lęków, fobii, objawów fizycznych i chorób.”

Książka omawia procesy psychologiczne zachodzące u ludzi, którzy przeżyli traumę.

• Psychologia
  • E-booki
  • Trauma

Peter A. Levine Trauma i pamięć. Mózg i ciało w poszukiwaniu autentycznej przeszłości Zobacz więcej