Życie po życiu

Tłumaczenie: Aleksandra Stronka
Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 28)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Жизнь после жизни
literatura rosyjska
Ag2S

Caryca rosyjskiego kryminału powraca! Dwa identyczne zabójstwa wstrząsają życiem prowincjonalnego miasta. Na piersiach ofiar sprawca zostawia potłuczone lusterko a z uszu wyrywa kolczyk. Do morderstw dochodzi w dużych odstępach czasu, co wyklucza najprostsze rozwiązania. Kto mógł zabić dwie szanowane obywatelki? Maniak wzorujący się na makabrycznej legendzie czy wyrachowany naśladowca? Kiedy...

Caryca rosyjskiego kryminału powraca!

Kiedy miejscowa policja postanawia umorzyć śledztwo, zaniepokojony o przyszłość własnych interesów biznesmen zwraca się o pomoc do agencji detektywistycznej Władisława Stasowa. Ze względu na poziom trudności zadania, Stasow przydziela zadanie emerytowanej pułkownik moskiewskiej policji, Nastazji Kamieńskiej. Czy jednak była policjantka poradzi sobie z działaniem pod przykrywką socjologa? Czy uda jej nawiązać współpracę z policją? W końcu: jaką rolę w śledztwie odegra przygarnięty przez Nastię pies?

Marinina wirtuozersko odmalowuje opustoszałe podmiejskie pejzaże rosyjskiej prowincji a napięcie buduje w oparciu o emocje ukryte w dynamicznym stylu narracji.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/zycie-po-zyciu/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/zycie-po-zyciu/

emindflow | 2017-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2017

Aleksandra Marinina kolejny raz nie zawodzi i w jej przypadku w niczym nie przeszkadza zupełnie przypadkowa kolejność, w jakiej ukazują się polskie tłumaczenia jej powieści.
W "Życiu po życiu” dobiegająca już pięćdziesiątki Nastazja Kamieńska nie bardzo ma co z sobą zrobić na milicyjnej emeryturze i podejmuje pracę w agencji detektywistycznej swojego starego przyjaciela Stasowa. Od razu trafia jej się trudne zlecenie złożone przez prowincjonalnego oligarchę z miasteczka oddalonego kilkaset kilometrów od Moskwy.
Oczywiście Nastia w swoim stylu krok po kroku dochodzi do rozwiązania zagadki morderstwa dwóch starszych kobiet zawstydzając miejscową milicję.
Kamieńska spędzając czas w zimowej scenerii, z dala od wielkomiejskiego zgiełku zaczyna odkrywać niedostrzegane dotąd uroki życia.
Jak zwykle czyta się to doskonale, o czym miłośników twórczości Marininy nie muszę przekonywać. Pozostałych zachęcam do sięgnięcia po tę książkę (lub jakąkolwiek inną), jeśli szukają w wakacyjnej...

Edyta Zawiła | 2018-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2018

To już siedemnaste spotkanie z Anastazją - Holmesem w spódnicy.
Pierwszy miesiąc na emeryturze, zbliżająca się rocznica urodzin - 50 lat, maż wciąż ten sam, Pietrowka zamieniona na Agencję Detektywistyczną W. Stasowa i pierwsze zlecenie.
Wyjazd na prowincję, zima i sprawa dwóch zamordowanych kobiet, którym zwyrodnialec rozbił lusterka na piersiach i wyrwał jak fetyszysta kolczyk z ucha. Milicja nie wykryła sprawcy i sprawa kwalifikowała się do zamknięcia śledztwa.
Do akcji wkracza Nastia i zaczyna się wyścig z czasem, do duetu dobiera sobie psa "kumpelkę" i zaczyna pracę wywiadowcy, węszy, dedukuje.
Pomiędzy prowadzeniem "sprawy" poznaje narzeczoną Tamarę oligarchy, który nota bene wynajął Nastię, i dobrze się bawi i zmienia fryzurę,ścina koński ogon, który miała od zarania dziejów ludzkich, idzie krok dalej i zamawia suknię na spotkanie z Loszką.
Dobrze się będziemy bawić przy dialogach pomiędzy Nastią a Loszką np. odnoście bielizny termoaktywnej czy o potrzebie noszenia zdjęć...

Liza | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Dwie kobiety, które należały do tego samego klubu, zostały zamordowane w ten sam sposób: na ich ciałach znajdowało się rozbite lusterko, a niedaleko kolczyk wyrwany z ucha. Gdy w gazecie pojawia się artykuł o klątwie z motywem lusterka i kolczyka, a z klubu wypisują się członkowie, jego właściciel szuka prywatnego detektywa. Akurat Nastia Kamieńska ma dużo wolnego czasu, jest na emeryturze, daje się więc namówić znajomemu na wzięcie tej roboty.

Bohaterka przyjeżdża na rosyjską prowincję, pod przykrywką socjologa słucha o relacjach w klubie: wzajemnej niechęci, kłótniach, zazdrości. Zajmuje się kilkoma hipotezami, bo „sprawdzić trzeba wszystko.” Pracuje metodą prób i błędów, gdy coś ją niepokoi, to chce to sprawdzić.

Kryminały Marininy w sumie czytam nie dla rozwiązania zagadki (one mi zwykle nie zapada aż tak w pamięć), lecz dla samego przebiegu śledztwa, dedukcji Kamieńskiej czy też obserwacji tła społecznego. Tutaj dodatkowo mamy rolę psa ze schroniska oraz refleksje Nastii o...

Tibora | 2017-10-12
Przeczytana: 11 października 2017

Jak zwykle się nie zawiodłam.

Spokojnie prowadzony kryminał z naprawdę porządnie nakreślonym tłem społecznym.

Serdecznie polecam!

bisieek | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Ciekawa historia, płynnie rozwijająca się, pozwala czytelnikowi snuć domysły, kto stoi za popełnionymi zbrodniami.
To jednak, co najbardziej męczyło mnie w czytaniu, to nazwiska. Typowo rosyjskie, ich nadmiar sprawiał, że niekiedy nie mogłam połapać się o kim mowa, nie mówiąc już o samym ich przeczytaniu.

KobieceRecenzje365 | 2017-09-10

Dzisiaj na tapecie bardzo intrygująca autorka, która zachwyciła mnie swoim kryminałem, rozgrywającym się w Rosji. Zastanawiacie się co to za autorka? A może już się domyśliliście?

Tak, dzisiaj przedstawię Wam kolejną już, siedemnastą powieść Aleksandry Marininy, która stworzyła serie o Major Kamieńskiej. Powiem szczerze, że byłam ciekawa co dalej się dzieje u naszej Major Kamieńskiej. Jednocześnie przyznam się Wam, że nie dotrzymałam swojego słowa i nie nadrobiłam poprzednich tomów, chociaż minęło już trochę czasu od zrecenzowania poprzedniej części. Zastanawiacie się pewnie jakie są moje wrażenia po lekturze? To usiądźcie wygodnie i zapraszam Was serdecznie na recenzję powieści "Życie po życiu" Aleksandry Marininy.

"Caryca rosyjskiego kryminału powraca!

asia_33 | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Nastia Kamieńska tym razem szuka mordercy dwóch starszych kobiet.Czy w mieście grasuje seryjny morderca i czy zbrodnie mają związek z pewną legendą? Wciągający kryminał,ze sporą dozą elementów obyczajowych.Polecam!!

Mania9 | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Marynina w starym, dobrym stylu. Znacznie lepsza niż wcześniej wydana "Egzekucja", choć winowajcę wytypowałam już na samym początku, to parę niespodzianek było. Po dłuższej przerwie wydawniczej muszę na powrót przywyknąć do otchestw, niestety mi nie ułatwiają one czytania, bo mylą się postacie.

Za to mocno irytujące było opisywanie Nastii w kategoriach steranej życiem staruszki (sic!!!) tak jakby niespełna 50latka była osobą nad grobem stojącą; i przewijący się motyw pt "czego w tak zaawansowanym wieku już nie wypada". Może to taki country specific?

No i jak na taką bystrzachę to Nastia prywatnie sprawia wrażenie osoby totalnie nieogarniętej życiowo, inteligentna kobieta i takie dylematy przy pakowaniu? albo te relacje z mężem - Nastia nieustająco w roli zagubionego dziecka specjalnej troski? Jakoś mi to nie gra.

inkaa2000 | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Nastia Kamieńska znowu w akcji, ale... już jest emerytką! Zadanie, które otrzymuje do rozwikłania, nie jest proste,ale to nie jedyny problem Kamieńskiej. Chyba na równi z poszukiwaniem zabójcy poszukuje swojego miejsca w życiu jako emerytki. ,,Odkrywa" starość, dostrzega ją wokół siebie i w pewien sposób niepokoi ja to. Ale czy starość musi być straszna? Czy rzeczywiście jest końcem wszystkiego? Przecież można normalnie funkcjonować, rozwijać swoje pasje i odkrywać się na nowo... I chyba w tej części serii z Kamieńską to jest najważniejsze...

monikers_k | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Porządnie skonstruowana fabuła, humorystyczne akcenty, bohaterowie niepozbawieni swoich dziwactw oraz satysfakcjonujący finał gwarantują przyjemnie spędzony czas podczas lektury. W powieści nie ma wielu momentów zaskoczenia, lecz nie wpływa to negatywnie na całkowitą ocenę. Spędziłam z tą powieścią kilka przyjemnych wieczorów i z chęcią sięgnę po inny kryminał pisarki.
Zapraszam do zapoznania się z recenzją na blogu Lustro Rzeczywistości :)