Zawisza Czarny: Aragonia

Cykl: Zawisza Czarny (tom 1)
Wydawnictwo: Bukowy Las
Zawisza Czarny
historyczna
Nusz

Druga połowa XIV wieku, nadzwyczaj burzliwego stulecia w dziejach Europy. Korona Aragonii jest jednym z najbardziej rozwiniętych handlowo królestw ówczesnego świata, miejscem styku wielu kultur i obyczajów. W takich okolicznościach poznajemy młodego rycerza herbu Sulima, Zawiszę Czarnego z Garbowa. Pojedynkuje się, biesiaduje i walczy o życie. Tymczasem na Wschodzie rodzi się nowa potęga: Polska.

Zawisza Czarny to nasz największy bohater z czasów średniowiecza. Zręczny dyplomata, biegły w wojennym rzemiośle rycerz, zapobiegliwy gospodarz, który służąc królom polskiemu i węgierskiemu, dorobił się sporego majątku. Nie był człowiekiem bez skazy: w młodości groziła mu ekskomunika za występki przeciwko biskupowi; pił piwo ponad miarę, nie spłacał długów w terminie, procesował się o pieniądze, nie respektował wyroków sądów, stawał z orężem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. A jednak z jakichś powodów stał się już dla współczesnych symbolem wszelkich cnót, bohaterem narodowym.

Wydanie II poprawione.

źródło opisu: https://bukowylas.pl/ksiazki/zawisza-czarny-aragonia

źródło okładki: https://bukowylas.pl/ksiazki/zawisza-czarny-aragonia

Northman | 2017-03-25
Przeczytana: 22 marca 2017

Sensacja w historycznym wydaniu z polskim akcentem w tle.

Tak bym właśnie streścił tę książkę w jednym zdaniu (jeśli byłaby rzecz jasna taka konieczność, jedno zdanie nie odda bowiem wszystkiego). Nie jest to, wbrew pozorom i na przekór tytułowi historia tylko i wyłącznie o legendarnym Rycerzu z Garbowa. Postać ta jest wręcz, jakby się tak zastanowić, jedynie tłem tej książki... i pojawia się na scenie dopiero w pewnym, odległym dosyć, momencie (co też, jak mniemam, jest głównym argumentem w rękach przeciwników tejże lektury). "Aragonia" jest tak naprawdę opowieścią o feudalnej Hiszpanii u schyłku XIV wieku, snutą przez żydowskiego narratora; w fabule prym wiodą spiski, intrygi, ekonomiczne spory i machinacje zmierzające do obalenia szlacheckich rodów, a, w konsekwencji, być może również i najważniejszych osób ma królewskim dworze... Typowa, późnośredniowieczna rzeczywistość w pigułce, w tym przypadku literacko osadzona na Półwyspie Iberyjskim... Czy to jednak źle? Ja tak nie...

Northman | 2017-03-25
Przeczytana: 22 marca 2017

Sensacja w historycznym wydaniu z polskim akcentem w tle.

Adrian F | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Niezbyt mnie przekonała. Pomimo ciekawych czasów w których rozgrywa się akcja, oraz niebanalnej tematyki społeczności żydowskiej, autor nie potrafił wykorzystać potencjału jaki tkwił w tej powieści. Książka nie jest zła, jednak nie ma tego czegoś. Mimo to polecam dla fanów średniowiecza.

emindflow | 2015-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Kompletna porażka.
Czuję się zawiedziony, żeby nie powiedzieć - oszukany.
Sięgnąłem po tę książkę licząc na mniej czy bardziej zbeletryzowaną opowieść o legendarnym Zawiszy z Garbowa, a tymczasem okazało się, że jest to historia rozgrywająca się u schyłku XIV wieku w Aragonii, opowiadana przez żydowskiego chłopca Aarona.
Zawisza jest tu postacią z bardzo głębokiego tła zaledwie wzmiankowaną i zatytułowanie tej książki jego nazwiskiem to prymitywny chwyt marketingowy, na który niestety dałem się nabrać.
Być może komuś przypadną do gustu opisane tu skomplikowane intrygi i rozgrywki na tle religijnym i etnicznym umieszczone w średniowiecznej Hiszpanii. Mnie przytłoczyła ogromna ilość nazwisk i innych nazw własnych, które niewiele wnosząc do fabuły uczyniły ją mało strawną.
Dla mnie to było słabe i na pewno nie dam się już nabrać na zapowiadaną drugą część. Nie polecam.

Nagzymsie | 2018-06-01

No i zawiodłem się. Tytuł jak "Trzej muszkieterowie". Zawisza Czarny widziany z perspektywy. To jednak wcale nie feler, gdyż lubię wyzwania i jestem otwarty na eksperymenty literackie. Zapowiadało się całkiem nieźle, gdyż autor ma pióro. Mniej więcej do połowy czytałem z zaciekawieniem. Potem autor zaczął przesadzać z erotyką, co mnie zniesmaczyło i znużyło. Po co to? Nie lepiej podciągnąć inne wątki? To są chwyty tych, którzy nie mają specjalnie dużo do przekazania. Parę innych rzeczy też mi się nie podobało. Suma sumarum - szkoda moich pieniędzy.

Stary_Slowianin | 2015-04-06

Znaleziona w sieci recenzja: „Zawisza Czarny. Aragonia, czyli opowieść o tym jak polski rycerz…”, recenzja o długim tytule i baaardzo długim tekście, a kończy się tak:
„Jest to debiutancka powieść i od razu świetna, pasjonujący historical thriller. Czyta się tak dobrze, jak słynny "Medicus" Noah Gordona czy nie mniej słynne "Pachnidło" Patricka Süskinda i znacznie lepiej niż "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna, bo autor nie idzie na łatwiznę, więc czytelnik nie potyka się o wypaczone fakty i nie irytuje banalnym stylem.”
No i chyba tak faktycznie jest.

KittyAilla | 2017-11-26
Przeczytana: 23 lipca 2017

Zazwyczaj boję się książek historycznych. Do sięgnięcia po tę skusił mnie opis. Imię Zawiszy Czarnego zna praktycznie każdy, ale któż zna lepiej jego historię? Znany jako sławny kwiat polskiego rycerstwa, pozostawał nadal tylko człowiekiem. Takiego pokazuje go pan Szymon w swojej zadowalającej powieści. Dodatkowo połączył jego losy z losami Żydów w XIV w.

Styl pana Szymona jest opisowy, ale nienużący. Nawet zawiłe sytuacje polityczne czy finansowe potrafi on przekuć w fascynującą historię. Podczas lektury targają nami emocje, autor wywołuje śmiech lub rozpacz. Kibicujemy bohaterom lub ich nienawidzimy. Polecam też odkryć szybciej niż ja słowniczek na końcu książki! :D

Historię poznajemy z perspektywy Aarona, Żyda z Sargarossy. Wychowany w bardzo wpływowej rodzinie, nie spodziewał się nigdy roli, jaka przypadnie mu w udziale. Poznajemy go jako chłopca, który popełnia straszną zbrodnię. Potem towarzyszymy mu w okresie stawania się mężczyzną. Jego postać, choć jest narratorem,...

czarna_87 | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Bardzo rzadko zdarza mi się do tego stopnia zniechęcić się lekturą, żeby zrezygnować z doczytania książki do końca, zwłaszcza książki historycznej. Niestety "Zawisza..." okazał się dla mnie sporym rozczarowaniem. Owszem, język jest zgrabny, intrygi pobudzają ciekawość, bohaterowie mają swój urok. Ale mój główny zarzut to mylący tytuł (nie wspomnę o okładce, wszak nie po niej oceniamy książki ;)) i zdecydowanie za mało Zawiszy w... "Zawiszy...". Powieści o historii Polski, zwłaszcza z okresów średniowiecza i nowożytności to moja wielka słabość, nawet literatura nie najwyższych lotów, ale traktująca o interesującej mnie epoce jest dla mnie gratką. To właśnie obiecywałam sobie po książce z naszym najsłynniejszym rycerzem w tytule, niestety jedynie w niej wzmiankowanym. Gdy dotarłam do połowy nie takiej znowu cienkiej lektury, doszłam do wniosku, że jednak nie o perypetiach żydowskiego chłopca i finansowych przekrętach w średniowiecznej Hiszpanii chcę obecnie poczytać, może...

Ladunek200 | 2015-05-13

Bałem się, że wystąpi Zawisza obcięty na garnek i będzie mówił "snać drzewiej ani chybi, a ninie..." itd. Albo będzie pierdział w siodło jak u Sapkowskiego (genialnego Sapkowskiego, ale ten wątek mnie zasmucił). Ale na szczęście jest inaczej.

Marcin | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Tytuł zwodniczy niby sugeruje, że książka o Zawiszy a tak naprawdę jest to książka o życiu Aarona żydowskiego chłopaka mieszkającego w Saragossie, adoptowanego przez krewnego który jest jednym z najbogatszych ludzi w mieście. Do prawie 300 strony o Zawiszy jest jedynie parę wzmianek i jeden króciutki opis walki Zawiszy na turnieju. Według mnie bardzie ta książka powinna się nazywać "Dawno temu w Saragossie - historia pewnego żyda". Sama w sobie historia jest dobrze napisana i pokazuje nam losy życia chłopaka który bierze udział w jednym z największych "przekrętów" tamtych czasów mającym na celu obalenie jednego z rodów szlacheckich (a nawet docelowo zmianę króla). Kiedy w końcu nasz bohater spotyka Zawiszę to także wtedy autor jakoś te spotkania skraca i spłyca przez co Zawisza staje się bardziej postacią tła, także opisy potyczek rycerskich są tutaj na takim sobie poziomie (może to moja wina ale przyzwyczaiłem się do scen batalistycznych pisanych w stylu Bernarda Cornwella)....