Zawisza Czarny: Wielka wojna

Cykl: Zawisza Czarny (tom 3)
Wydawnictwo: Bukowy Las
Krzyżacy, Grunwald, Rycerstwo
historyczna
dasio72

Fascynująca opowieść o najsłynniejszym polskim rycerzu. Jakim człowiekiem był legendarny Zawisza herbu Sulima? Czy rzeczywiście ucieleśniał wszelkie cnoty? Kto przesądził o grunwaldzkiej wiktorii – waleczne rycerstwo czy dyplomaci i tajni agenci na usługach Korony? Na te pytania odpowiada Szymon Jędrusiak w porywającej trylogii o średniowiecznej Polsce, Europie oraz brutalnej polityce pełnej intryg i zaskakujących rozgrywek dyplomatycznych.

Pod koniec roku 1408 nikt nie ma wątpliwości, że wybuch wielkiej wojny jest nieuchronny. Nowy mistrz Zakonu Ulryk von Jungingen dąży do zbrojnej konfrontacji, by rzucić na kolana Polskę i Litwę. Zawisza Czarny robi wszystko, by powstrzymać wybuch buntu na Litwie przeciwko Witoldowi i zapobiec porozumieniu Krzyżaków z Zygmuntem Luksemburskim. 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem staje do walki pod wielką chorągwią ziemi krakowskiej.

źródło opisu: https://bukowylas.pl/ksiazki/zawisza-czarny-wielka-wojna

źródło okładki: https://bukowylas.pl/ksiazki/zawisza-czarny-wielka-wojna

Northman | 2018-05-27
Przeczytana: 20 maja 2018

Zawisza Czarny na wojnie.

To już trzecia, po nieco ponad roku przerwy, część cyklu Szymona Jędrusiaka o Zawiszy Czarnym. Poprzednie traktowały o losach Zawiszy w Aragonii ("Zawisza Czarny. Aragonia") oraz o jego miejscu i roli w dyplomatycznej wojnie Korony z Zakonem Krzyżackim, poprzedzającej faktyczne starcie zbrojnych hufców na polach Grunwaldu ("Zawisza Czarny. Droga do króla"). Trzeci tom cyklu, jak sam tytuł wskazuje, to już przebieg, losy i historia wielkiej polsko-krzyżackiej wojny.

Uwielbiam, kiedy dzięki książce zamierzchła historia ożywa na kolejnych stronach :) Szymon Jędrusiak ma ten dar, że świetnie ożywia - nie tylko samą historię, ale i jej głównych bohaterów; zarówno tych najważniejszych, historycznie udokumentowanych, jak i zwykłych, szarych ludzi będących dla nich tłem. Talent pisarski autora sprawia, że początek XV wieku staje przed naszymi oczami jak żywy :)

"Wielka wojna" to nie tylko literackie odwzorowanie historycznie doniosłego momentu w naszych...

Mallorey | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Zawisza Czarny to postać, która intrygowała mnie już od dłuższego czasu. Natknęłam się na niego wielokrotnie czy to na lekcjach historii, bądź w wszystkim dobrze znanym "Krzyżakach" autorstwa Henryka Sienkiewicza. Krąży o nim naprawdę wiele legend i opowieści, dlatego też byłam niezmiernie ciekawa, co takiego przedstawi mi autor, czy wypisane przez niego wydarzenia trafią do mnie i sprawią, że ta ten sławny rycerz przestanie ograniczać się tylko i wyłącznie do kart tej książki oraz zacznie żyć własnym życiem, zupełnie tak, jak było to parę stuleci temu. Jeżeli więc chcecie poznać moją opinię, serdecznie zachęcam was do zapoznania się z resztą recenzji.

Zawisza Czarny to postać, o której z pewnością słyszał każdy Polak, jednak mało kto wiedział o nim tyle, aby umieścić te wszystkie informacje na kartach powieści. Pod koniec roku 1408 wszyscy już wiedzą, że wybuch wojny jest wyłącznie kwestią czasu. Po tym jak władzę w Prusach przyjął Wielki Mistrz Zakonu Ulryk von Jungingen,...

Diabeł | 2018-08-28
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

TAM, GDZIE NIE UMIERA WIARA
Zdarza się, że trafiam na książkę, która, pomimo iż nie należy do mojego ulubionego gatunku, urzeka mnie od pierwszych stron. Tak było w przypadku powieści „Zawisza Czarny . Wielka wojna” autorstwa Szymona Jędrusiaka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bukowy Las, 2018r.
Warto na początku wspomnieć, że jest to trzecia część opowieści o Zawiszy, legendarnym rycerzu. Pozostałe dwie części : „Zawisza Czarny . Aragonia” i „Zawisza Czarny. Droga do króla” łączy postać tytułowego bohatera. Co ważne , każdą powieść można traktować jako indywidualną część i nie trzeba czytać ich w określonej kolejności. Jest to istotne jeśli ktoś swą przygodę z Zawiszą chce rozpocząć właśnie od „Wielkiej wojny”. Przyznaję otwarcie , iż poprzednich książek nie czytałam, jednak po lekturze najnowszej na pewno nadrobię zaległości.
Rok 1409. Zbliż się wielka wojna z Zakonem Krzyżackim. Zawisza Czarny, jeden z najznamienitszych rycerzy i zaufanym ludzi króla Jagiełły przebywa na...

Szkolny_Klub_ | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść rozpoczyna się nieco „leniwie”: oto jacyś tajemniczy wysłannicy wyruszają z Dortmundu z jeszcze bardziej zagadkową misją. Nieoczekiwanie zjawiają się w pobliżu posiadłości Zawiszy Czarnego, wyczekują odpowiedniej chwili, po czym ogłuszają i wieszają żonę słynnego rycerza, nie pozostawiając żadnych śladów, jedynie wbitą w drzewo charakterystyczną mizerykordię. Ten sam sztylet pojawia się przy kolejnych zabójstwach ludzi bliskich Zawiszy – widać, że ktoś eliminuje jego najbardziej zaufanych ludzi.

Akcja rozgrywa się na tle bardzo interesującej intrygi szpiegowskiej w czasach ciekawych pod względem politycznym. Zbliża się wojna z zakonem krzyżackim i rywale usiłują zapewnić sobie przewagę w przyszłych zmaganiach, a ważną rolę w tych zabiegach odgrywa rycerz z Garbowa.

Autor przedstawia jego historię jak bardzo ciekawy i żywy obraz, jednocześnie przybliżając nam dawne dzieje Polski, mało znane ze względu na niewiele zachowanych źródeł historycznych.
ZJ
źródłoł:...

BWO | 2018-05-21
Przeczytana: 19 maja 2018

Poznajcie polskiego Bonda - oto Zawisza Czarny, piękny, bogaty i sławny - podpora polskiego wywiadu. Książka Szymona Jędrusiaka Zawisza Czarny. Wielka wojna to znakomita szpiegowska opowieść osadzona w realiach średniowiecznej Polski a jednocześnie źródło całkiem sporej dawki wiedzy historycznej. Z wielką swobodą prowadzi nas Jędrusiak przez kulisy wojny polsko-krzyżackiej ukazując jednocześnie realia epoki. Oprócz Zawiszy spotkamy tu również wielu pełnokrwistych, wielowymiarowych bohaterów, którzy istnieli w rzeczywistości. Czy faktycznie ich rola była taka, jak w tej opowieści? Nie mam pojęcia, ale nie ma to dla mnie znaczenia, bo książkę czyta się jednym tchem. Gra wywiadów i wielka bitwa - ta książka to świetna pozycja nie tylko dla miłośników historii. I jednocześnie początek wspaniałej przygody, bo książki w serii o Zawiszy Czarnym są jeszcze dwie! Polecam!

Czytaczyk | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Uwielbiam te klimaty. Rycerze, lśniące zbroje, miecze, obowiązujące konwenanse.

Szymon Jędrusiak napisał przyjemną i lekką opowieść. Autor posługuje się lekkim i prostym style, więc treść w żadnym stopniu nie ciążyła, ani nie nużyła. Wydarzenia, które zostały tu opisane autentycznie intrygowały i wciągały. Akcja była dość wartka i lektura szła naprawdę prężnie. Opisy są treściwe i łatwo przyswajalne, dobrze się je czytało. Bohaterowie wzbudzali sympatie, byli pełnokrwiści i wiarygodni. Z zaangażowaniem śledziłam ich losy. Może i nie zapadną jakoś szczególnie w pamięć, ale cieszę się, że nie sprawiali wrażenia papierowych i nijakich.Książka zawiera ciekawe wątki oraz frapujące intrygi. Ogólnie to spodziewałam się jakiejś bardziej emocjonujące, więc odczuwam delikatny zawód. To książka na jeden czy dwa wieczory, do której raczej się ponownie nie wróci.

AttaShiel | 2018-06-09
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Niesamowita książka historyczna. Aż chce się więcej. Osobiście uwielbiam książki, które przedstawiają historię w postaci fabularnej opowieści. Po za niewątpliwą zaletą "lekkości" mają jeszcze jedną – genialnie przekazują ciąg przyczynowo skutkowy – coś czego nie uświadczysz na lekcji.
Jednak jest też do czego się przyczepić. Na odwrocie okładki znajdziemy pytanie: "Czy rzeczywiście [Zawisza] ucieleśniał wszelkie cnoty?". Odpowiedź na nie nie jest taka łatwa. Ponieważ z perspektywy XXI wieku może on wydawać się w niektórych miejscach podły, wulgarny czy niemalże niehonorowy. Twierdzę jednak, patrząc na to jaką opinię Zawisza herbu Sulima ma dziś wśród społeczeństwa, że najpewniej był on na prawdę niezwykłym człowiekiem.

darkanbook | 2019-03-11

Seria Szymona Jędrusiaka wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Pomimo że jak sam tytuł wskazuje, że mogla, by być o Zawiszy Czarnym, tak naprawdę, nie ma go tutaj dużo, tworzy on jednak bardzo istotny element książki. Można przez to zrozumieć oburzenie niektórych ludzi, sięgają po tę książkę z myślą, że przeczytają historię jednego z najbardziej znanego polskiego rycerza, a jak później się okazuje, jest on jedynie tłem do opowiedzenia historii w realiach, które niegdyś się odbyły. Tego na pewno nie można odmówić autorowi, przez ponad trzy książki idealnie zagłębił się w ten świat, przedstawiając nam spójną i ciekawą historię, w której koniec końców wszystko zmierza do wielkiej wojny pomiędzy Polakami a Krzyżakami. Na pewno autorowi trzeba przyznać, że idealnie się odnajduje w takich klimatach, potrafi wykorzystać posiadana wiedzę, by wykreować dla nas wciągająca historie. Już w połowie pierwszej części zapomniałem o tym zupełnie, że miałem inne odczucia względem niej, gdy zdałem...

vexlubo | 2019-01-23
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 23 stycznia 2019

wciągająca, superbohaterska fikcja

Zawisza jako Bond swoich czasów
ja to kupuje

na takich książkach można w szkołach budować postawy patriotyzmu - rozpala wyobraźnie

MontgomeryR | 2018-05-27

Niestety najmniej emocjonująca część cyklu. Tym razem akcja bardziej skupiona na Zawiszy niż na Aaronie, jednak całość chwilami bardziej przypomina kronikę historyczną niż powieść historyczno-przygodową. Opis Grunwaldu nie wnosi nic nowego, jakby autor bał się konkurować z Sienkiewiczem.
Pozostaje czekać na następną część.