Miecz i kwiaty

Cykl: Miecz i kwiaty (tom 1-3)
Wydawnictwo: Uroboros

Gaston de Baideaux przybył właśnie do Ziemi Świętej. Wyprawa miała być jego pokutą. Słyszał o tym miejscu same wspaniałości i szczerze wierzył w unoszące się nad głowami chrześcijan anioły, w uzdrowienia i w kościoły pełne boskich relikwii. To, co zastał, to istne zło, a Ziemia Święta okazała się miejscem gniewu, walki i sodomii. Czy młody de Baideaux to zaakceptuje? Czy odnajdzie się w świecie, gdzie wszelkie granice zostały przekroczone? I czy zdobędzie się na odwagę, by poskromić własne demony przeszłości…

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/miecz-i-kwiaty.html

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/miecz-i-kwiaty.html

Finkla | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Trylogia wydana jako jeden tom. Siłą rzeczy, rozmiarami i wagą zbliżony do cegły — ponad 900 stron w formacie B5. Akcja rozgrywa się w Ziemi Świętej, pod koniec XII wieku. Chrześcijanie marzą o odbiciu Jerozolimy, po okolicy kręci się mnóstwo wojowników w zbrojach lub turbanach. Nie brakuje również sił nadprzyrodzonych rozmaitych proweniencji — chrześcijańskich diabłów, arabskich dżinów i jeszcze starszych bytów. Co i rusz ingerują w zdarzenia, mącą albo czynią jakieś cuda.

Irytował i męczył mnie fakt, że bardzo długo nie wiedziałam, o co w tym wszystkim chodzi. Znaczy, cele protagonisty wydawały się w miarę jasne (przede wszystkim przeżyć, a potem szukać brata), ale do czego dążyli pozostali... Nieco wyjaśnia się dopiero w połowie drugiego tomu. Nie na długo jednak — trzeci zaczyna się w momencie, gdy główny bohater budzi się z potężną dziurą w pamięci. Rozumiem, że on był zbyt zaangażowany w historię, aby rzucić ją do wszystkich diabłów, ale mnie korciło. Gdybym czytała...

WielkiBuk | 2016-12-03
Przeczytana: grudzień 2016

Trylogia „Miecz i kwiaty” to niesamowita, epicka, fascynująca przygoda na Ziemi Świętej czasów Trzeciej Wyprawy Krzyżowej. Marcin Mortka tak odmalowuje realia epoki, że czytelnik zanurza się w świat Outremer, w ten upał, kapiące złoto, w zapachy przypraw, potu, hipnotyzujących kadzideł. Iskry rozgrzanego metalu mieczy, zbroi i krzyży wszechmocnych armii mieszają się z delikatnym powiewem z pustyni, z tajemniczymi uśmiechami i zalotnymi spojrzeniami oczu pociągniętymi kajalem. Ten klimat niepojętego bogactwa, wielobarwnego przepychu, szalonej niemal wiary przenika czytelnika na wskroś i wciąga tak, że nim zdążymy zauważyć jest już po wszystkich, a Jerozolima dumnie stoi i czeka na nowych zdobywców.

Dla miłośników wspaniałych, epickich powieści przygodowych, opartych o prawdziwe wydarzenia historyczne, jak „Trzej muszkieterowie”.

cordiale | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

// https://zapomnianypokoj.blogspot.com/2018/09/miecz-i-kwiaty-marcin-mortka-recenzja.html //

Marcin Mortka przenosi nas w czasie do końca XII wieku na tereny Ziemi Świętej. To tam od prawie stu lat toczy się zacięta wojna pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami. Jedni za punkt honoru uznają zdobycie i utrzymanie w swojej władzy ziemi, po której chodził Chrystus, natomiast drudzy nie spoczną dopóki nie przegnają najeźdźcy. To właśnie wyznawcy proroka zaczynają powoli przeważać szalę zwycięstwa na swoją korzyść zwłaszcza, że na ich czele stoi utalentowany wódz Saladyn.

Głównym bohaterem trylogii „Miecz i kwiaty” jest młody szlachcic Gaston de Baideaux, który przybywa do Ziemi Świętej aby odpokutować swoje czyny oraz pozbyć się ciążącego na nim przekleństwa. Okazuje się jednak, że opowieści księży w rodzinnych stronach i jego własne wyobrażenia dotyczące krucjat znacznie różnią się od tego co chłopak zobaczył kiedy opuścił pokład statku w Tyrze.

Mortka doskonale opisuje...

Kasia | 2016-11-23
Przeczytana: listopad 2016

[..] zalety trylogii w pełni rekompensują jej wady i mogę ją szczerze polecić fanom gatunku. Znajdziecie w niej dobrą przygodę, wartką akcję i wartą poznania historię, która nabiera pełnego kształtu i smaku dopiero jako pełna, zamknięta całość.

Cała opinia:

Janusz Szewczyk | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Tak naprawdę przeczytałem poprzednie, trzytomowe wydanie tej książki i nie chcę tu powtarzać szczegółowych opinii zamieszczonych przy tamtych częściach cyklu. Do pozytywnej oceny wypada mi jedynie dodać, że wydanie Uroborosa jest o wiele ładniejsze niż poprzednie i elegancko się prezentuje w twardych okładkach.

Longinus | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Trylogia jako całość jest naprawdę godna polecenia, choć rozbijając ją na części można dopatrzeć się pewnych uchybień fabularnych, czy zmian tejże, odbiegających od pierwotnego zamysłu. Muszę przyznać, że autor czuł ducha tamtych czasów, szczególnie dało się to odczuć podczas modłów rycerzy zakonnych czy bitwy dowodzonej przez Ryszarda.
Bardzo podobało mi się przedstawienie zakonów rycerskich, w tym postaci, a w szczególności Jakuba oraz Roberta De Sable. Nie mogę nie wspomnieć klimatu, który aż buchał w Krak des Chevaliers.
Kolejnym plusem jest postać Asmodeusza, który dodawał smaku oraz finezji fabule oraz ratował ją w tomie trzecim, wraz z legatem papieskim.
Sama trylogia mogła pewnymi momentami być krótsza, szczególnie środek tomu trzeciego, przy którym trochę się męczyłem, a postacie delikatnie mnie irytowały. Po przebrnięciu przez ten fragment, powitał mnie zgrabny finał, który spoił wszystkie wątki ale nie dorównywał pięknemu, obiecującemu wiele zakończeniu części drugiej....

Zorg | 2019-04-06

Miałem dwa podejścia do tej książki, raz zacząłem od tomu drugiego, który kupiłem w elektromarkecie zachęcony kolorową okładką. Przeczytałem i nie mając pod ręką kontynuacji opowieści odpuściłem. Dopiero po kilku latach wróciłem do tej historii zakupiwszy właśnie to połączone wydanie tomów I-III i to był strzał w 10.
Książka opowiada historię młodego Franka Gastona de Baideaux, który przybywa do Ziemii Świętej w czasie III wyprawy krzyżowej szukając swojego brata. Podczas poszukiwań wplątuje się w wir wielkiej polityki i walki o władzę w Królestwie Niebieskim ale również wchodzi w drogę potężnym istotom nie z tego świata. Dwa pierwsze tomy stanowią nierozłączną całość a trzeci wydaje mi się dopisany do nich nieco na siłę po jakimś czasie. Doszukuję się w tej książce wiele inspiracji filmem "Królewstwo Niebieskie" ale to są dobre inspiracje a nie plugawe "rip offy". Książkę czytało mi się bardzo dobrze a wydanie tomów I-III sprawia, że historia leci bardzo szybko. Ogólnie jest to...

Oliwier | 2018-07-01

Masakra.
Cegła o Ziemi Świętej, Saracenach, krzyżach i jeszcze.
Duchowy orgazm.
Nie umiem nic więcej powiedzieć, dziękuję Panie Marcinie za ten kawał dobrej literatury.
Na tym zakończę, polecam z całego serca.

Jeti | 2017-03-10
Przeczytana: 01 września 2011

Przeczytałem jeszcze w wydaniu fabryki słów. Oby więcej było takich powieści gdzie historia i przygoda się wspaniale przeplata. Magia też nie jest tu obca. Polecam

Xyz | 2018-05-07

Bardzo ciekawa książka historyczno przygodowa której akcja dzieje się w czasie wypraw krzyżowych.Książka kilka razy głęboko wbiła mnie w fotel.....polecam.