Zatrzymać gwiazdy

Hold Back The Stars
Zysk i S-ka
2017-04-24
2017-04-24

Kupiłam ją na targu książek nad morzem. Nie czytałam opinii, tak jak zawsze robię przed kupieniem książki, więc nie miałam jakiś wymagań i nie spodziewałam się niczego szczególnego co mogłoby mnie urzekło. Przez pierwsze kilkadziesiąt stron czytałam nudne opisy, emocje i przeżycia Carys i Maxa, czekając na zwrot akcji, a głownie początek ich miłosnej historii. No i tutaj się trochę zawiodłam. Brak logiki co drugie zdanie, monotonne opisy emocji i zwroty akcji już nie powiem z czego wzięte. Dopiero w połowie opowieści coś tam się zaczęło rozkręcać ale nie ma szału. Zakończenie jest nawet ok jak dla mnie dlatego 5 gwiazdek.

Szczerze mówiąc pokochałam tą historię. (Jedna gwiazdka mniej za złamane serce)Co prawda nadal płaczę, pisząc te słowa ale wiem że zostanie ona ze mną na długo.

Kojarzycie Romea i Julię? Jedną tajemnicą jaką mogę wam zdradzić jest podobieństwo między tymi historiami. Dopiero od niedawna zaczęłam zagłębiać się w świat sci-fi i bardzo mi się podoba. A zwłaszcza jeśli książka łapie mnie za serce, tak jak ta.

Czytając, czasami było ciężko się połapać bo bohaterowie wspominają przeszłość pomiędzy tym , co dzieje się teraz . Poznałam wszystkie ich wspólne wspomnienia i przywiązałam się do nich. Przez co jeszcze bardziej zabolało mnie zakończenie. A właściwie... to trzy zakończenia. Musicie przeczytać sami , aby zrozumieć o co mi chodzi ale w moim odczuciu, ten rozdział który przeczytałam jako ostatni, był najbardziej odpowiedni i tak sobie to wyobrażałam.

Historia która w pewnym sensie mnie złamała ale i pozostawiło po sobie ciepło na sercu.

Sięgnęłam po tę książkę ponieważ bardzo lubię takie kosmiczne rzeczy. Lubię oglądać filmy science fiction. Takie filmy książki o kosmosie wszechświecie. Książka na początku wydaje się niełatwa. Wynika to jednak z żargonu astronautów którego jest naprawdę sporo. Nie wiem czy to naprawdę jest żargon astronautów, czy to jest wszystko wymyślone przez autorkę. Jednak książka naprawdę mi się spodobała i porwała mnie. Nie ukrywam, że są w niej przekleństwa Ja wyliczyłam tylko trzy. Książka jest naprawdę warta przeczytania. Zarówno pod kątem tego jak autorka przedstawia Europę w przyszłości jako Europie. Jako kontynent utopi. Ale przede wszystkim książka jest o miłości. Spotykamy dwoje bohaterów w trakcie dryfowania w przestworzach kosmosu. Wydaje się że nie ma dla nich obojga ratunku. I tu jest pytanie czy którekolwiek z nich przeżyje? A jeżeli przeżyje to czy będzie potrafiło żyć na ziemi bez tej drugiej osoby którą tak bardzo kocha? Bardzo dobrze jest opisana pierwsza miłość. To jak może być ona odebrana przez naszych bliskich. Naprawdę uważam że książka jest warta uwagi. Może nie dla dzieci, ale już dla starszych nastolatków i dorosłych jak najbardziej.

Nie podobało mi się, nie skończyłam czytać, bo język był trudny, dużo przekleństw i dziwnie to wszystko było napisane. Zdecydowanie nie czułam chemii wsród bohaterów, choć przebrnęłam do połowy. Nie wiem, czy jeszcze to skończę.

Ciekawe zakończenie, myślę że jeżeli już macie tę książkę to przynajmniej dla niego warto przeczytać - w ogólnym rozrachunku książka nie pozostawiła po sobie nic szczególnego

Bardzo lubię tą powieść i szczerze trochę mnie smuci ilość negatywnych o niej opinii. Książka wzbudziła we mnie naprawdę mocne uczucia i po skończeniu jej nie potrafiłam "chłodno" myśleć.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Pomysł niby ciekawy, ale jak dla mnie ciężko się to czytało, lektura nie wciągnęła mnie zbytnio. Czegos tu brakuje, może lepszych dialogów, może bardziej wartkiej akcji, lepszych opisów.... Uznaję jednak tę książkę za "niepełną".

Uważam, że czytanie tej książki to strata czasu. Autorka przez pierwsze kilkadziesiąt stron usilnie starała się mnie zniechęcić do dalszej lektury, a ja głupia brnęłam dalej. Potem się polepszyło na chwilę, ale w 2/3 książki znowu poczułam muł z dna tej żenady.
Dialogi są często nielogiczne. Relacja głównych bohaterów jest niejasna i brakuje w niej logiki i ciągłości. Samo zakończenie jest po prostu głupie i, tak, nielogiczne. Bohaterowie wpadają na pomysł wyjścia z opresji, dyskutują o tym i już myślałam, że podniosą moją opinię o tej książce... ale podejmują całkowicie inną decyzję, skazując się na wieczne potępienie z mojej strony.
Książka dostała ode mnie 1 gwiazdkę, bo znam gorsze książki; 2 gwiazdkę, bo przez chwilę nie była aż tak zła.

Życiem każdego człowieka kierują wybory i pozornie błahe decyzje i to od nich zależy jak ono sie potoczy. Taka myśl zostaje po przeczytaniu tej książki. Historia, którą przedstawia autorka, zdawaloby się że jest banalna-ot zakazana miłość i dwoje młodych ludzi walczących o nią z bezdusznym syatemem, jednak pośród tego można znaleźć coś więcej, skłonić się do refleksji-"czy warto było walczyć tak".?

Przyjemna lektura, dosyć ciekawa, ale jednak czegoś mi zabrakło. Na przykład rzeczywistość, w której żyją bohaterowie - jest niezwykła! Podziwiam autorkę za oryginalność. Jednak chciałabym trochę więcej wiedzieć. I szybciej, bo książka dosyć niechętnie dzieli się informacjami. Bohaterowie są w porządku, nic więcej. Kilkadziesiąt ostatnich stron jest nawet poruszające. Trudno mi powiedzieć cokolwiek więcej. :)

• 2017
  • Wymienione