Zatrzymać gwiazdy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Hold Back The Stars
malena

Carys i Maxowi zostało tylko półtorej godziny powietrza. Spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, nie mając nic prócz siebie wzajem. Szukając więc w sobie oparcia, wspominają świat, który za sobą zostawili. Świat, którego reguł nigdy tak naprawdę nie potrafili uznać, który nigdy nie był ich domem, do którego jednak za wszelką cenę chcą wrócić, ponieważ jest jedyną szansą na uratowanie ich miłości…

W następstwie wojennego kataklizmu, który spustoszył Stany Zjednoczone i Bliski Wschód, w Europie zapanował utopijny ustrój społeczny oparty na tzw. Rotacji, która przewiduje, że co trzy lata obowiązkowo wszyscy obywatele zmieniają miejsce zamieszkania, przenosząc się do innych wielokulturowych społeczności, gdzie żyją życiem skupionym wyłącznie wokół własnych, indywidualnych celów. W tym raju Max spotyka Carys i natychmiast budzi się w nim uczucie. Szybko zdaje sobie sprawę, że oto jest dziewczyna, z którą chciałby stworzyć poważny związek, na który jednak nie pozwalają prawa nowego świata…

„Dramatyczna, frapująca intelektualnie love story spod pióra odważnej debiutantki. Być może to nazbyt banalne, ale jak nigdzie pasuje tu określenie «nieziemska»”.

Matt Haig,
autor bestsellerów Ludzie. Powieść dla Ziemian i
Chłopiec zwany Gwiazdką

„Zatrzymać gwiazdy, to wciągające od pierwszej strony rzadkie połączenie sensacyjnej akcji, emocjonalnej głębi i inteligentnych pomysłów. Najbardziej niezwykła love story jaką czytałem od lat”.

Rowan Coleman,
autorka bestsellera Słowa pamięci

„Poruszająca, nadzwyczaj oryginalna i pięknie skonstruowana historia o meandrach pierwszej miłości, która na długo zostanie w pamięci. Wielkie wydarzenie literackie!”.

„Image”

źródło opisu: Zysk i Spółka, 2017

źródło okładki: Zysk i Spółka, 2017

TINA | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2017, Fantasy
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Jak na debiut książka jest na prawdę dobra, trochę chaotyczna i stylistycznie do podciągnięcia ale przyznaje, że jest to historia inna, niespotykana, wciągająca i dająca do myślenia.
Bohaterowie są raczej słabo na kreowani, nie poczułam szczególnej więzi z żadnym z nich, ale koniec końców byłam ciekawa ich dalszych losów.
Romeo i Julia przyszłości - tak to podsumuję.

Katarzyna | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

„ … Powinnaś wiedzieć, że wyobrażałem sobie nie raz,
jak będzie wyglądać moje życie bez ciebie i mówiąc szczerze,
uzyskałem ponurą wizję …”

Kiedy widzimy gwieździste niebo, zastanawiamy się nad swoim życiem. Odczuwamy spokój i ulgę, ale czy tam na górze, naprawdę bywa tak sielsko? Na początku będziecie unosić się w przestrzeni kosmicznej, by poznać historię - miłości na ziemi.

To pierwsza powieść Katie Khan, którą miałam okazję przeczytać. Pisarka pochodzi z Londynu. Ukończyła kurs kreatywnego pisania na renomowanej Faber Academy. Obecnie pracuje w dużym studiu filmowym w Wielkiej Brytanii, ale prywatnie, nie wstydzi się tego, że jest miłośniczką epickich historii miłosnych. Jej książka została zapowiedziana w przekładzie na ponad dwadzieścia języków świata.

Przenosząc się do fabuły, będziecie odczuwać niepewność, ciekawość i strach. Może to dziwnie zabrzmi, ale tej parze, zostało powietrza tylko na półtorej godziny. Carys i Max spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, nie mając...

Maja | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Sięgając po tę książkę, kompletnie nie wiedziałam, co mnie czeka. Wiele osób zachwalało ten literacki debiut, ale ja podeszłam do niego dość ostrożnie. Chcecie przekonać się, czy uważam Zatrzymać gwiazdy za wielkie literackie wydarzenie?

Carys i Max spadają w pustą przestrzeń kosmiczną. Mają przed sobą półtorej godziny życia. W obliczu zbliżającej się nieuchronnie śmierci wspominają to, co zostawili na Ziemi. Chociaż nie mogą powiedzieć, że jest ona ich domem, chcą na nią wrócić. Współczesny im świat nie przypomina tego, który znamy. Bliski Wschód i Stany Zjednoczone zostały spustoszone. Europa funkcjonuje na zasadzie Rotacji, w myśl której ludzie co trzy lata mają zmieniać miejsce zamieszkania. Trudno nawiązać z kimś jakąś bliższą więź emocjonalną, tym bardziej, że wszyscy są skupieni na sobie. Reguła Par również nie ułatwia życia. Carys i Max jednak zakochują się w sobie. Jak doszło do tego, że znaleźli się w kosmosie? Tego już musicie dowiedzieć się sami.

Nawet nie jestem w...

SadisticWriter | 2017-05-07

Wojenny kataklizm spustoszył Stany Zjednoczone i Bliski Wschód. Europa postanowiła się od nich oddzielić i stworzyć swój własny, utopijny ustrój, który polegał na ciągłym przenoszeniu się z jednego państwa do drugiego, w celu zapoznania się z różnymi kulturami kontynentu – nazywano to Rotacją. Z zasadą Rotacji bohaterowie potrafili sobie poradzić, za to przeszkodą stała się dla nich Reguła Par, ściśle trzymająca się nowego ustroju. Czy ich miłość miała szansę przetrwać wobec powszechnych nakazów? A może znaleźli swój własny sposób na wolność?
Zatrzymać gwiazdy to dziwna książka, na szczęście nie chodzi mi tu o niepozytywny wydźwięk tego słowa. Gdyby ktoś mnie postawił pod ścianą i kazał rzucić najbardziej trafnym określeniem tej lektury, rzekłabym: oryginalna, i to chyba nawet bez wahania. Nie znaczy to oczywiście, że byłam zachwycona treścią, bo jednak kilka rzeczy mi się nie podobało, cieszy mnie jednak, że miałam okazję ją przeczytać, bo to coś całkiem nowego, odprężającego,...

Tali | 2017-05-23
Przeczytana: 06 maja 2017

"Zatrzymać gwiazdy" zobaczyłam przez przypadek na Pyrkonie. W sobotę odwiedzałam stoisko wydawnictwa trzy razy. Pomimo interesujacego opisu książki, nie bylam do niej do końca przekonana. Dopiero następnego dnia zaryzykowałam i kupiłam opowieść o Romeo i Julii w kosmosie.

Stany Zjednoczone wraz z Bliskim Wschodem zostały zdewastowane po wojnie. Europa nie chcąc podzielić ich losu, postanowiła stworzyć utopię. Takim oto przekształciła się na Europię pozwalając innym państwom do dołączenia. Jednak nie jest to jedyna zmiana przewidziana przez władzę. Obywatele zobowiązani są do Rotacji, czyli podróży między terytoriami, na których spędzają trzy lata. Następnie znowu muszą się przeprowadzić. Aczkolwiek jest to zaledwie jeden z fundamentów obecnego pokolenia. Rządzący ustanowili jeszcze jedną ważną zasadę - Regułę Par. Młodzi ludzie dopiero po osiągnięciu 35 roku życia, mogą związać się na całe życie. Jednak gdy przeznaczenie splata losy Carys i Maxa wydaje się, że nic nie może stanąć...

Marta | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Jedna z piękniejszych historii miłosnych jakie ostatnio czytałam... Otwiera oczy, umysł i serce

Marek Rygiel | 2017-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2017