Hold Back The Stars
malena

Carys i Maxowi zostało tylko półtorej godziny powietrza. Spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, nie mając nic prócz siebie wzajem. Szukając więc w sobie oparcia, wspominają świat, który za sobą zostawili. Świat, którego reguł nigdy tak naprawdę nie potrafili uznać, który nigdy nie był ich domem, do którego jednak za wszelką cenę chcą wrócić, ponieważ jest jedyną szansą na uratowanie ich miłości…

W następstwie wojennego kataklizmu, który spustoszył Stany Zjednoczone i Bliski Wschód, w Europie zapanował utopijny ustrój społeczny oparty na tzw. Rotacji, która przewiduje, że co trzy lata obowiązkowo wszyscy obywatele zmieniają miejsce zamieszkania, przenosząc się do innych wielokulturowych społeczności, gdzie żyją życiem skupionym wyłącznie wokół własnych, indywidualnych celów. W tym raju Max spotyka Carys i natychmiast budzi się w nim uczucie. Szybko zdaje sobie sprawę, że oto jest dziewczyna, z którą chciałby stworzyć poważny związek, na który jednak nie pozwalają prawa nowego świata…

„Dramatyczna, frapująca intelektualnie love story spod pióra odważnej debiutantki. Być może to nazbyt banalne, ale jak nigdzie pasuje tu określenie «nieziemska»”.

Matt Haig,
autor bestsellerów Ludzie. Powieść dla Ziemian i
Chłopiec zwany Gwiazdką

„Zatrzymać gwiazdy, to wciągające od pierwszej strony rzadkie połączenie sensacyjnej akcji, emocjonalnej głębi i inteligentnych pomysłów. Najbardziej niezwykła love story jaką czytałem od lat”.

Rowan Coleman,
autorka bestsellera Słowa pamięci

„Poruszająca, nadzwyczaj oryginalna i pięknie skonstruowana historia o meandrach pierwszej miłości, która na długo zostanie w pamięci. Wielkie wydarzenie literackie!”.

„Image”

źródło opisu: Zysk i Spółka, 2017

źródło okładki: Zysk i Spółka, 2017

Eponine | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Na okładce książki przeczytałam, że autorka swego czasu ukończyła kurs kreatywnego pisania. Trudno powiedzieć, czy to jemu zawdzięcza pomysł na debiut, ale jedno jest pewne - udało jej się stworzyć książkę inną niż wszystkie, którą czyta się z jednej strony z przerażeniem, z drugiej zaś z ogromnym zaciekawieniem. To historia, która kończy się, zanim na dobre się zacznie, bo gdy poznajemy głównych bohaterów, szybują oni bezwładnie w przestrzeni kosmicznej, mając zapas tlenu na zaledwie 90 minut. Ich historię poznajemy na zasadzie retrospekcji, znajdując się w świecie, gdzie miłość wydaje się zakazana albo przynajmniej niemożliwa.

Europia, czyli to, co zostało po wojnie nuklearnej między USA a Bliskim Wschodem, wydaje się być krainą idealną z punktu widzenia pacyfistów. Nie ma tożsamości narodowej, bo każdy może spędzić w jednym miejscu maksymalnie 3 lata, a potem przenosi się do innego palatynatu. Te nie mają nawet nazw, są ponumerowane, tak, żeby nikt nie poczuł ducha lokalnego...

TINA | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2017, Fantasy
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Jak na debiut książka jest na prawdę dobra, trochę chaotyczna i stylistycznie do podciągnięcia ale przyznaje, że jest to historia inna, niespotykana, wciągająca i dająca do myślenia.
Bohaterowie są raczej słabo na kreowani, nie poczułam szczególnej więzi z żadnym z nich, ale koniec końców byłam ciekawa ich dalszych losów.
Romeo i Julia przyszłości - tak to podsumuję.

Weronika | 2017-07-11
Przeczytana: 08 lipca 2017

Po lekturze powieści Katie Khan mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony przedstawiona historia robiła na mnie ogromne wrażenie, z drugiej czegoś mi w niej brakowało. Jednak przyznaję, że jak na swój debiut, autorka naprawdę pokazała co potrafi i z chęcią sięgnę po jej kolejne dzieła.

Carys i Maxowi zostało powietrza tylko na półtorej godziny. Spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, nie mając nic prócz siebie nawzajem. Szukając więc w sobie oparcia, wspominają świat, który za sobą zostawili. Świat, którego reguł nigdy tak naprawdę nie potrafili uznać, który nigdy nie był ich domem, do którego jednak za wszelką cenę chcą wrócić, ponieważ jest jedyną szansą na uratowanie ich miłości...

O tej powieści mogę powiedzieć przede wszystkim, że jest oryginalna, autorka stworzyła całkiem nową rzeczywistość. W Europie panuje utopijny ustrój społeczny oparty na tzw Rotacji, która przewiduje, że co trzy lata obowiązkowo wszyscy obywatele zmieniają miejsce zamieszkania, przenosząc się do...

KobieceRecenzje365 | 2017-07-04

„Zagubiona w bezkresie kosmicznej przestrzeni para zakochanych wspomina historię swej miłości na ziemi.”

Carys i Max spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, a powietrza zostało im tylko na półtorej godziny. Są sami i szukają w sobie oparcia, wspominając świat, który opuścili. Świat, który nigdy nie był ich domem, ale za wszelką cenę chcą tam wrócić, ponieważ tylko powrót jest szansą na uratowanie ich miłości.
Ich świat nie przypomina tego, który my znamy. W następstwie kataklizmu Stany Zjednoczone i Bliski Wschód zostały spustoszone, a w Europie nastał utopijny ustrój, który polega na tak zwanej Rotacji, gdzie obywatele co trzy lata muszą zmieniać miejsce zamieszkania. Dziwne zasady dotyczą także związków, jednak Carys i Max zakochują się w sobie.
Jak doszło do tego, że znaleźli się w kosmosie? Czy uda im się powrócić na ziemię? Tego musicie dowiedzieć się sami.

„Zatrzymać gwiazdy” to debiut Katie Khan i to debiut bardzo udany, choć muszę przyznać, że początek książki miałam...

Katarzyna | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

„ … Powinnaś wiedzieć, że wyobrażałem sobie nie raz,
jak będzie wyglądać moje życie bez ciebie i mówiąc szczerze,
uzyskałem ponurą wizję …”

Kiedy widzimy gwieździste niebo, zastanawiamy się nad swoim życiem. Odczuwamy spokój i ulgę, ale czy tam na górze, naprawdę bywa tak sielsko? Na początku będziecie unosić się w przestrzeni kosmicznej, by poznać historię - miłości na ziemi.

To pierwsza powieść Katie Khan, którą miałam okazję przeczytać. Pisarka pochodzi z Londynu. Ukończyła kurs kreatywnego pisania na renomowanej Faber Academy. Obecnie pracuje w dużym studiu filmowym w Wielkiej Brytanii, ale prywatnie, nie wstydzi się tego, że jest miłośniczką epickich historii miłosnych. Jej książka została zapowiedziana w przekładzie na ponad dwadzieścia języków świata.

Przenosząc się do fabuły, będziecie odczuwać niepewność, ciekawość i strach. Może to dziwnie zabrzmi, ale tej parze, zostało powietrza tylko na półtorej godziny. Carys i Max spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, nie mając...

Maddie | 2018-08-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

No już dawno nie czytałam książki tak mało angażującej. Historia nawet ciekawe obiera kierunki czasami, ale ci bohaterzy są tak boleśnie płascy, że nie mogłam jakoś ich polubić. Nie mogę powiedzieć, żebym komuś polecała. Jak nie macie co robić w autobusie czy co, to w porządku, ale na porządny wieczór z herbatką to lepiej sięgnąć po inną pozycję.

Maja | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Sięgając po tę książkę, kompletnie nie wiedziałam, co mnie czeka. Wiele osób zachwalało ten literacki debiut, ale ja podeszłam do niego dość ostrożnie. Chcecie przekonać się, czy uważam Zatrzymać gwiazdy za wielkie literackie wydarzenie?

Carys i Max spadają w pustą przestrzeń kosmiczną. Mają przed sobą półtorej godziny życia. W obliczu zbliżającej się nieuchronnie śmierci wspominają to, co zostawili na Ziemi. Chociaż nie mogą powiedzieć, że jest ona ich domem, chcą na nią wrócić. Współczesny im świat nie przypomina tego, który znamy. Bliski Wschód i Stany Zjednoczone zostały spustoszone. Europa funkcjonuje na zasadzie Rotacji, w myśl której ludzie co trzy lata mają zmieniać miejsce zamieszkania. Trudno nawiązać z kimś jakąś bliższą więź emocjonalną, tym bardziej, że wszyscy są skupieni na sobie. Reguła Par również nie ułatwia życia. Carys i Max jednak zakochują się w sobie. Jak doszło do tego, że znaleźli się w kosmosie? Tego już musicie dowiedzieć się sami.

Nawet nie jestem w...

DenseRain | 2018-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2018

Uważam, że książka jest bardzo niedoceniana! I dziwi mnie to, że ma taki mały rozgłos. Sama natknęłam się na nią przypadkiem i gdyby nie zaufana Pani z księgarni- nigdy bym jej też nie kupiła. (OKŁADKA JEST CUDNA! <3)
Katie Khan pokazała nieco inną stronę utopii. Sam fakt, że jest to UTOPIA, a nie DYSTOPIA, już u mnie plusuje. Książki z motywem dystopii są w większości niemal schematyczne. Myślę, że nie jestem odosobniona w tej opinii.
Autorka ukazała świat, fabułę i bohaterów zupełnie inaczej. Kosmos,utopia i para zakochanych w sobie ludzi, jednak jak bardzo nieszczęśliwych.
Polecam każdemu.

SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER

Przyznam, że końcówka mnie rozbroiła..
Pomysł na zbudowanie trzech alternatywnych zakończeń był naprawdę genialny. Nie ujmuje to oczywiście wzruszenia, które mi towarzyszyło w ostatnich kilkudziesięciu stronach.

camilleshade | 2017-08-02
Przeczytana: 19 maja 2017

"Zatrzymać gwiazdy" to historia jakiej jeszcze nie było. Debiut, który zachwyca już samym pomysłem na historię. Powieść, którą trzeba poznać. Katie Khan wysoko podniosła poprzeczkę i pokazała na co ją stać.

Kiedy macie tylko siebie, niewiele tlenu, a na cały świat zerkacie z góry, co Wam pozostaje?

Kiedy Stany Zjednoczone i Bliski Wschód zostały spustoszone w wyniki wojennego kataklizmu, w Europie zapanował utopijny ustrój społeczny. Gdzie główną rolę odgrywały tzw. rotacje, w wyniku których każdy człowiek co 3 lata przenosił się w nowe miejsce. Europia, bo tak nazywa się ta kraina została podzielona na kilka Palatynatów. Zatem co 3 lata, każdy z mieszkańców zamieszkiwał w nowym Palatynacie. Każdy miał odnaleźć swój cel, osiągnąć dobrą pozycję i skupić się na własnej jednostce. Dopiero osiągając wiek 35+ zgodnie z Regułą Par, ludzie mogli łączyć się w pary na stałe i myśleć o założeniu rodziny.
Autorka zabiera nas w podróż po nowoczesnym świecie, gdzie wszystko jest...

illyrian | 2017-10-08

Carys i Max spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, nie mają nic prócz siebie nawzajem. Powietrza zostało im tylko na ostatnie półtorej godziny. W ostatnich chwilach życia zatracają się we wspomnieniach, wspominają swoje życie, ale przede wszystkim narodziny ich związku, który nie miał prawa bytu w opuszczonej przez nich utopijnej rzeczywistości.

Sięgając po „Zatrzymać gwiazdy”, nie wiązałam z tą książką wielkich nadziei, spodziewałam się po prostu lekkiej historii miłosnej, której akcja toczy się w kosmosie. Przed wydaniem tej książki w Polsce nie słyszałam o niej za wiele, nie czytałam też żadnych recenzji, więc nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Nie sądziłam jednak, że otrzymam książkę, która tak dojrzale podejdzie do tematu relacji międzyludzkich, a w szczególności przedstawi związek nie jako uczucie, przez które świat nagle staje się piękny, a zakochani nie dostrzegają nic oprócz siebie nawzajem, ale takie, które wymaga wysiłku i wielu poświęceń.

W świecie...