Pierworodna

Tłumaczenie: Anna Bereta-Jankowska
Cykl: Piętno Krwawej Hrabiny (tom 2)
Wydawnictwo: Iuvi
Firstborn
Klaudia

Nagle, w jednej chwili, powraca cała przeszłość Audry. Wymazane na jej własne życzenie wspomnienia zostały jej zwrócone. Wreszcie Audra wie, dlaczego to zrobiła – by uratować córeczkę. Teraz musi znaleźć swojego największego wroga, Historyka, i położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami – raz na zawsze. Ale najpierw musi uratować swojego męża Lukę, który jest...

Kiedy podła zdrada krzyżuje jej plany, Audra nie wie, komu ufać. Z pomocą mnicha heretyka, sprawdzonych przyjaciół i hakera Błazna szuka sposobu, aby pokonać Dziedziców i uratować pozostałych Potomków. Ostateczna konfrontacja z zaskakującym i nieubłaganym obrotem spraw będzie śmiertelnie niebezpiecznym sprawdzianem mocy Audry.
Czy okaże się wystarczająco silna?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Paulina | 2017-05-07
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

„Pierworodna” jest kontynuacją książki „Potomkowie”, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Byłam nią zachwycona. Nie mogłam się doczekać, kiedy w moje łapki trafi drugi tom. I wcale nie trzeba było długo czekać… pół roku to wcale nie dużo. A co najlepsze w tym wszystkim, u nas książka miała premierę jako pierwsza na świecie! Tego wcale się nie spodziewałam i chyba nikt z czytelników nie myślał, że właśnie tak może się stać. Niby to tylko kilka dni przed premierą światową, ale mimo wszystko robi się cieplej na serduszku, że to właśnie u nas pozycja pojawiła się szybciej i mogliśmy jako pierwsi ją przeczytać.

Przeszłość Audry powróciła, w dodatku odzyskuje wcześniej utracone wspomnienia…
Teraz wie, że stawka jest o wiele wyższa, niż jej się wydawało. Pozbyła się pamięci, by uratować córeczkę. Dziedzice nie odpuszczą, teraz nie tylko ratuje Luke. Musi zrobić wszystko, żeby uratować wszystkich Potomków. Musi pokonać Historyka, aby tego dokonać, musi zawrzeć pakt z samym diabłem, o...

Milena | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 maja 2017

Zaraz po przeczytaniu pierwszego tomu serii wiedziałam, że wcześniej czy później sięgnę po jej kontynuację. Udało mi się od razu z jej premierą. Jestem z tego powodu bardzo zadowolona, bo oczywiście nie zawiodłam się na książce.

Audra posiada dziedzictwo, a mianowicie jest potomkinią Krwawej Hrabiny. Tak jak się domyślacie, są ludzie, którzy chcą ją dopaść. Pierwszy tom przypadł mi do gustu, a ten wręcz mnie pochłoną. Autorka znakomicie wkomponowała Dziedziców i Potomków w realny świat. Wszystko jest tak wymyślone, że bez problemu mogłoby tak być naprawdę. Choć w sumie ja nie chciałabym się dowiedzieć, że jestem czyjąś potomkinią, kogoś takiego po kim krążą złe legendy. Tempo w książce jest na odpowiednim poziomie. Bohaterowie nie dają nam się nudzić, ale też nie sprawiają, że nie możemy nad nimi nadążyć.

Do tego wszystkiego dochodzi wątek miłosny i to jaki piękny. Zarówno dla Audrey jak i Luki liczy się bardziej dobro drugiego niż jego samego. Są w stanie cierpieć, odnieść...

Dominika Pyza | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Zawsze, ale to zawsze sięgając po jakąś kontynuację serii boję się. Boję się, że książka nie sprosta moim oczekiwaniom i zawali coś, na co jej poprzedniczka ciężko pracowała. Dlatego staram się, choć nie zawsze mi to wychodzi, studzić swój zapał i oczekiwania. Przekonajcie się czy tym razem zrobiłam to potrzebnie.

Myślę, że pierwsze co należy zrobić, to lekko zarysować fabułę części drugiej. Lojalnie Was uprzedzam, że jeśli jeszcze nie przeczytaliście pierwszej części, to nie macie tu czego szukać, bo sobie wszystko zaspoilerujecie. A tego chyba nie chcemy.

A jeżeli już ze mną zostaliście, to czas na prawdziwą recenzję.

Audra znalazła się w bardzo trudnym momencie. Luka zostaje uwięziony przez Historyka, a ona żeby go uwolnić musi znaleźć Pamiętnik Elżbiety Batory. Ale umówmy się, nie jest to wcale łatwe, zresztą nie ma 100% pewności, że on w ogóle istnieje. Dziewczyna odkrywa, dlaczego wcześniej postanowiła usunąć wspomnienia. Ma córkę. Evę. Chciała ją chronić. A teraz...

StillChangeable | 2017-05-14

Jakiś czas temu miałam okazję sięgnąć po książkę "Potomkowie", którą to napisała Tosca Lee. Byłam zachwycona stworzoną przez autorkę historią tak bardzo, że nie mogłam doczekać się jej kontynuacji, szczególnie, iż całość zakończyła się wówczas w zaskakujący sposób. Dlatego też, gdy tylko pojawiła się premiera drugiego tomu tej historii, czyli "Pierworodna", nie wahałam się ani chwili, by ponownie sięgnąć po losy Audry. Muszę przyznać,że i tym razem się nie zawiodłam, a całość niezwykle trzyma w napięciu serwując czytelnikowi ogrom emocji.
Ten akapit zawiera spoilery pierwszego tomu. Audra w końcu zdaje sobie sprawę, dlaczego postanowiła wymazać pamięć i rozpocząć nowe życie. Okazuje się, że powodem, dla którego to zrobiła jest córeczka - Eva. Kobieta wie także, że Dziedzice nie pozwolą żyć jej maleństwu, dlatego postanawia za wszelką cenę rozprawić się raz na zawsze z ich przywódcą, czyli Historykiem. Czas jednak ucieka, Audra działa poza prawem, w dodatku jej ukochany Luka...

Ewa | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

Poniższa recenzja ukazała się również na moim blogu: Świat według Lilii

Biegnij Audro, biegnij!

Będąc w nieustannym ruchu, masz szansę na przeżycie.

Nie oglądaj się za siebie!

Przeszłość depcze ci po piętach, drastycznie szarpie duszę, próbuje wyrwać serce z młodej piersi.

DNA zobowiązuje do podjęcia adekwatnych kroków, do rezygnacji z bezpiecznej przystani, stabilnego, choć pozbawionego emocji życia.

Odpowiedzialność za ród wyssałaś z mlekiem matki. Jesteś jej godną następczynią, kontynuatorką niedokończonych spraw.

Twoja siła rośnie z każdym dniem.

Co zrobisz, gdy powróci ci pamięć?

Czy będziesz potrafiła zmierzyć się z demonami przeszłości?

Wydawnictwo Iuvi nie kazało czytelnikom długo czekać na finisz dwuczęściowej opowieści o potomkach Krwawej Hrabiny Batory. Gwałtownemu rozstaniu z bohaterami towarzyszyło poczucie niezaspokojonej ciekawości, pragnienie rozwiązania frapujących zagadek oraz przeżycie intensywnego...

Wybebeszamy_książki | 2017-05-19

POWRÓT

Wszystko zaczęło się od legendarnego dziennika. Kartek zapisanych krwią. Spisu ofiar, który z potomków Hrabiny Batory uczynił zwierzynę łowną. Role uległy odwróceniu. Drapieżnik stał się zdobyczą.
Powracamy do świata odurzających spojrzeń, błyskających świateł i uderzeń adrenaliny.

Ponownie otaczają nas intrygii dworów, wilgotne ściany podziemnych korytarzy, krew oraz dziedzictwo, któro stało się przekleństwem.

KRWAWA HRABINA

Jej mglista, złowieszcza sylwetka nigdy nie zanika. Sprawia, że książka jest porywająca nie tylko ze względu na wydarzenia rozgrywające się w teraźniejszości, ale również potrzebę odkrycia prawdy. Oczyszczenia lub splamienia na zawsze duszy Hrabiny.

Wyszukanie ziarna prawdy w niedokończonych opowieściach i przekazywanych szeptem pogłoskach, staje się dla nas priorytetem.

Fakt, że postać historyczna jest równie ważna, a może nawet ważniejsza, niż główni bohaterowie, zwraca uwagę czytelnika na występowanie skomplikowanych zależności. Warto o nich...

CzasemTakJest | 2017-05-10

Recenzję pierwszej części powieści mieliście okazję już przeczytać u mnie na blogu klika miesięcy temu. Z niecierpliwością oczekiwałam na kontynuację i doczekałam się. Tylko czy kontynuacja okazała się tak samo genialna, jak jej poprzedniczka?

"Nagle, w jednej chwili, powraca cała przeszłość Audry. Wymazane na jej własne życzenie wspomnienia zostały jej zwrócone. Wreszcie Audra wie, dlaczego to zrobiła – by uratować córeczkę. Teraz musi znaleźć swojego największego wroga, Historyka, i położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami – raz na zawsze. Ale najpierw musi uratować swojego męża Lukę, który jest więziony przez Dziedziców. Nie jest to proste, a sprawy komplikują się dodatkowo, ponieważ Audra działa poza prawem. Nie ułatwia zadania także fakt, że kobieta zmaga się z rosnącą potęga swej mocy i jej bolesnymi skutkami ubocznymi.

Klaudia S | 2017-05-22

To nie jest kolejna młodzieżówka z walką o dobro świata w tle i wątkiem miłosnym na pierwszym planie. "Pierworodna" to przede wszystkim wartka akcja. Wplątani w sieć intryg bohaterowie z determinacją dążą do celu, rozwiązując kolejne zagadki. Nie ma tu miejsca na przewidywalność. Fabuła mknie przed siebie niczym rozpędzony rollercoaster, robiąc jedynie krótkie przystanki na zwroty akcji. Wszystko to zostaje wzmocnione dynamicznym stylem autorki, sprawiającym wrażenie opowiadanej w pośpiechu historii.

Krótkie i zwięzłe zdania nie są na szczęście niedbałe i chaotyczne. Tosca Lee zarówno fabularnie, jak i językowo dopracowała Pierworodną, w pełni wykorzystując potencjał Potomków. Każdy wątek, każdy fragment, każde słowo idealnie do siebie pasują. Mamy tu przedkładanie dobra innych ponad swoje, prześladowania, odpowiedzialność za czyny swoich przodków i nadnaturalne umiejętności, pozwalające na kontrolę nad ludzkimi umysłami. Mamy przyjaźń ponad wszystko i miłość potrafiącą pokonać...

kruczek | 2017-05-05

Moja opinia:

I w końcu ją mam!
Tajemniczą…
Pełną intryg…
I niebezpieczeństw piękność,
która skradł mi serce już od pierwszego zaczytania.

I choć jej starsza siostra- „Potomkowie„, zdobyła już kawał mojego serce, to wcale nie oznacza, że nie potrafię zakochać się w innej książce jeszcze bardziej.
Bo tak naprawdę, to dopiero „Pierworodna” rozpaliła w moim czytelniczym sercu prawdziwy pożar miłości i zachwytu.

Pytanie tylko…
Czy aby na pewno, warta jest polecenia?
Kochani…
Tak!
I to tak niewiarygodnie mocno oraz tak niewyobrażalnie bardzo :)

Ps. Ja już wiem jak zakończy się ta niesamowicie wciągająca przygoda, ale wy…
Niestety, ale musicie sami, na własnej skórze, poczuć czym jest klątwą „krwawej Hrabiny” :) Ja nic a nic, wam nie pisnę :)

Fabuła:

Ta historia jest jedną z najbardziej dynamicznych jakie znam. Tutaj ciągle coś się dzieję!
Intrygi…
Kłamstwa…
Miłość…
Tajemnice…
I tak w kółko:)

Z całą pewnością, nie ma tutaj czasu ani na nudę, ani też na jakiekolwiek literackie...

lowca_powiesci | 2017-05-17
Przeczytana: 16 maja 2017

Kocham tą książkę!!!! Czytałam ją okropnie długo, ale nie byłam w stanie po prostu odłożyć jej na półkę, więc opóźniałam. Na jej premierę czekałam jak na szpilkach. Dwa razy w tygodniu sprawdzalam liczne strony internetowe w poszukiwaniu daty premiery. Świadomość że gdy ją skończę będę znów musiała czekać na kontynuację była bolesna.

Przez całą książkę byłam pewna że nic mnie nie zaskoczy, że myślę mózgiem autorki, ale szok jaki doznałam na końcówce sprawił że oddaję Pani Lee pokłon i całuję ją po piętach.

Byłam pewna że z reguły kontynuacje książek są dużo słabsze od ich pierwszych częśći. Myliłam się. Jest równie dobra.

Polecam ją wszystkim bez wyjątku.

Patronaty tygodnia

Nowa, długo wyczekiwana powieść Jonathana Safrana Foera, kontynuacja serii „Szklany tron” Sarah J. Maas, kolejna część serii „Czary codzienności” Agnieszki Krawczyk i wreszcie trzecia książka dystopijnej serii fantasy Samanthy Shannon – to tylko kilka przykładów książek, które w tym tygodniu będą mieć premierę wydawniczą w polskich księgarniach. Sprawdźcie!