Wykluczeni

Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (61) / 2023 Ai Weiwei, Charles Bukowski, Artur Domosławski, Lauren Groff, Igor Jarek, Magdalena Kicińska, Jan Kochanowski, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Wojciech Nowicki, Redakcja magazynu Pismo, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Wisława Szymborska, Mirosław Wlekły, Magdalena Żernicka-Goetz
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Ai Weiwei, Charles ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 /styczeń 2019 Stephen Buranyi, Edyta Bystroń, Tadeusz Dąbrowski, Artur Domosławski, Katarzyna Gintowt, Mikołaj Grynberg, Barbara Kędzierska, Magdalena Kicińska, Maciej Kucharski, Wojciech Kuczok, Jolanta Nawrot-Sprysak, Evan Osnos, Piotr Paziński, Łukasz Pilip, Zbigniew Rokita, Jagoda Szelc, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Stephen Buranyi, Ed...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Opuszczeni



719 1 155

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
629 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
402
383

Na półkach: , , ,

Wykluczeni, niechciani, niewidzialni.

Współcześni niewolnicy, favelados, znikające kobiety w Ameryce Środkowej, członkowie gangów, chłopi w Egipcie czy "południowisudańczycy", prześladowani w Birmie muzułmanie.

I wielu, wielu innych, także tych nie wymienionych w książce.

Domosławski podróżuje po globalnym południu już od lat. Swoje doświadczenia i obserwacje zbiera tym razem w jednym miejscu, układając je w całą serię krótkich reportaży. Razem układają się w niepokojący obraz wykluczania, nędzy, rozpaczy i walki o codzienne przetrwanie tych którym się nie udało, tym którzy urodzili się w niewłaściwej rodzinie i miejscu. Reportaże choć zazwyczaj bardzo krótkie napisane są tak, ze trudno się od nich oderwać, są niepokojące, są nieprzyjemną raną, są takie że mi...

że mi trudno przestać się wstydzić.

Bo to poniekąd i nasza wina, nasza tj sytego i zadowolonego "Zachodu", którego jesteśmy peryferiami, ale jednak ciągle nam bliżej do niego niż do Południa. Wypychanie produkcji by cieszyć się tanimi produktami "Zbytku" (najnowszy, oczywiście tani iphone sam się nie zrobi - a by był tani musi być produkowany przez nędznie opłacanych pracowników, najlepiej na globalnym Południu - Kobalt do niego zaś MUSI być wydobyty z ziemi w Kongu, w miejscu w którym nie chciałbyś żyć a tym bardziej pracować), wiara że wolny rynek w końcu sam wszystko załatwi.

W zasadzie to ponury obraz świata który udaje nam się zbudować. Domosławski nie epatuje bowiem tylko nędzą i rozpaczą. Ona stara się dociekać dlaczego tak jest, skąd to się bierze. Czemu tak łatwo jest nam prześladować innych. Jest niepokojący a jego książka jest wyzwaniem. Autor nie oszczędza przy tym i samych "wykluczonych", nie robi z nich nieszczęśliwych upadłych aniołów. Oni też potrafią być okrutni, potrafią wykluczać i nienawidzić.

Pokazuje mi jednak jak łatwo zapomnieć o człowieczeństwu i przestać widzieć w wykluczonych ludzi. Gdy giną, porywane na sexmaskotki kobiety z dzielnic nędzy, albo biedni chłopcy z dzielnic nędzy w Kolumbii zabijani by wojskowi mogli zgarnąć premię za uśmiercenie kolejnego "partyzanta" - to giną nie bez powodu. Nikt się o nich nie upomni, przecież oni często sami nie są bez winy, mają na koncie drobne kradzieże, a najgorsza przewina. Są po prostu biedni i gorsi od nas, od klasy średniej. Po co o nich w ogóle się upominać.

Książka pozostawia jednak spory niedosyt. Rozdział ostatni, ostrzeżenie że wykluczani zaczynają w końcu pukać, bardzo intensywnie do bram naszego raju, jest generalnie bardzo słaby. Brakuje mi pomysłu na zakończenie całości. Oczywiście, Autor nie musi mieć rozwiązań, on robi i tak bardzo dużo, zmuszając mnie do spojrzenia w miejsca w które patrzeć nie chcę. Niemniej ten rozdział jest najsłabszy. Cała, niemała książka i olbrzymi przecież zapis niesprawiedliwości, nie jest dobrze podsumowana. Tzn. Autor poniekąd robi to na raty przez całą książkę. Każdy rozdział ma dodatkową część "poza kadrem" którym jest takim głębszym namysłem nad rzeczywistością. Te drobne rozdzialiki niejako spajają wszystkie te opowieści w wspólną opowieść.

Opowieść o tym, że wszyscy, bez wyjątku jesteśmy przecież ludźmi, dzielącymi ten sam los na tej samej planecie. To tak proste i banalne, że aż dziwne że wciąż musimy sobie to przypominać.
i wciąż jest to poza naszą świadomością.

Odpowiedzią nie jest bowiem budowanie muru przed inwazją "barbarzyńców" - największą wartością są ludzie pełni siły, którzy przerzucają mosty pomiędzy światami, wbrew wszystkim podziałom.

p.s. Na marginesie tylko dodam, że w jednym miejscu pojawia się stwierdzenie, że globalne nierówności zostały nam narzucone. Po książce Piketty'ego wiemy już że nierówności są immanentną i niestety naturalną cechą naszej gospodarki. By je niwelować, musimy specjalnie na tą gospodarkę oddziaływać.

Wykluczeni, niechciani, niewidzialni.

Współcześni niewolnicy, favelados, znikające kobiety w Ameryce Środkowej, członkowie gangów, chłopi w Egipcie czy "południowisudańczycy", prześladowani w Birmie muzułmanie.

I wielu, wielu innych, także tych nie wymienionych w książce.

Domosławski podróżuje po globalnym południu już od lat. Swoje doświadczenia i obserwacje zbiera tym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 531
  • Przeczytane
    773
  • Posiadam
    228
  • Teraz czytam
    50
  • Reportaż
    39
  • Ulubione
    24
  • 2018
    15
  • Literatura faktu
    15
  • Chcę w prezencie
    12
  • Reportaże
    10

Cytaty

Więcej
Artur Domosławski Wykluczeni Zobacz więcej
Artur Domosławski Wykluczeni Zobacz więcej
Artur Domosławski Wykluczeni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także