Wykluczeni

Okładka książki Wykluczeni Artur Domosławski
Nominacja w plebiscycie 2016

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 /styczeń 2019 Stephen Buranyi, Edyta Bystroń, Tadeusz Dąbrowski, Artur Domosławski, Katarzyna Gintowt, Mikołaj Grynberg, Barbara Kędzierska, Magdalena Kicińska, Maciej Kucharski, Wojciech Kuczok, Jolanta Nawrot, Evan Osnos, Piotr Paziński, Łukasz Pilip, Zbigniew Rokita, Jagoda Szelc, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Stephen Buranyi, Ed...
Okładka książki Kolumb. Całkiem inna historia Artur Domosławski, Gosia Herba
Ocena 7,5
Kolumb. Całkie... Artur Domosławski,&...

Świetna książka. Choć to złe określenie. Ksiązka wgniata w fotel przygnębieniem. Mieszkając na bogatej Północy nie mamy najmniejszego pojęcia co dzieje się na świecie.

Naprawdę wybitny reportaż!

"Wykluczeni" to druga pozycja pana Domosławskiego, którą przeczytałem - pierwszą była biografia Zygmunta Baumana - i muszę przyznać, że to jedna z trudniejszych książek, jakie kiedykolwiek czytałem i chyba pierwszym skojarzeniem jest dla mnie "Głód" Martína Caparrósa.

Beznadzieja, bezsens i brak perspektyw na zmianę - to 3 czynniki, które łączą bohaterów naszych historii i mimo tego, że na świecie z roku na rok żyje się lepiej, średnia długość życia rośnie, obiektywne czynniki się poprawiają, to nadal istnieją miliony ludzi, którzy są "wykluczeni", a ich zdania i opinie pomijane.

Bardzo długo czytałem tę książkę, każdy kolejny rozdział był coraz trudniejszy i z całą pewnością nie jest to pozycja to połknięcia w jeden wieczór, natomiast waga i temat poruszanych tu spraw jest niesamowicie istotny.

Dziękuję za te teksty, Panie Arturze!

Naprawdę wybitny reportaż!

świetnie napisana, bardzo merytoryczna. Gdyby treść tej książki była w powszechnej świadomości, z pewnością byłoby mniej nienawiści do uchodźców.

Dawno nie było mi tak smutno. Co z nami jest nie tak, że tak łatwo przychodzi nam zamykanie oczu na drugiego człowieka. Wykluczeni, to większość świata i ta świadomość nie powinna nam pozwolić na spokojny sen.

Nigdy nie chciałabym, aby ta książka była tak bardzo aktualna. A jednak jest. Ten inny, obcy, wykluczony już puka do naszych europejskich granic.

Na półkach: , , , ,

Dobra, solidna pozycja (jak chyba każda autorstwa A. Domosławskiego). Usiadłem do tej lektury po jej kilkuletnim osamotnieniu na półce, gdzieś pomiędzy historią Walusia autorstwa C. Łazarewicza, a książkami Ryszarda Kapuścińskiego i Wojciecha Jagielskiego. Doborowe towarzystwo zobowiązuje i tak się też stało.

Ciekawe historie, dużo komentarzy autora, na początku może to wprawić czytelnik w zdezorientowanie, zwłaszcza takiego jak ja, który oczekiwał reportażu i tylko reportażu. Niemnie jednak tak obszerna i trudna tematycznie pozycja, okazała się być bardzo solidną merytorycznie i świetnie, świetnie napisaną.

Polecam.

Ciekawe historie, dużo komentarzy autora, na początku może to...

Jedna z tych książek, który każdy powinien przeczytać. Wstrząsająca, skłaniająca do refleksji, pozycja obowiązkowa.

Największą zaletą tej książki jest niesamowita różnorodność omawianych w niej grup społecznych. Autor starał się przedstawić więcej niż jeden punkt widzenia każdego zagadnienia, dodatkowo odwołując się do genezy i historii. Niektóre problemy były mi znane, niektóre zupełnie nie, a niektórym nie podołała moja wrażliwość. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, jednak ostrzegam, że książkę lepiej sobie dawkować - może przygnieść.

Ilosc wszechogarniajacego Nas zla przytaczanego w tej ksiazce jest przygnebiajaca. Ale poza opisywaniem brutalnosci, jaka gatunek ludzki przywykl demonstrowac w kazdej szerokosci geograficznej, autor zadaje tez wazne pytania.

Mam wrazenie, ze wiekszosc ksiazki opisuje sytuacje w Ameryce Poludniowej, zwlaszcza w fawelach, co nie jest moim ulubionym tematem, ale warto sie przez to przedrzec, zeby przeczytac o Kikujach i kolonizacji Kenii, o mniejszosci w Birmie, dramatycznej sytuacji w ociekajacym ropa naftowa Sudanie, kobietobojstwie w Meksyku i wielu innych...

Wazne tematy w smutnej ksiazce, a kolejnych odcinkow historii wystarczy juz na nastepna czesc...

Polecam serdecznie.

Ciężko mi jednoznacznie ocenić tą książkę.
Na pewno jest warta przeczytania, gdyż podejmuje ważne i często przemilczane tematy. Większości tych historii nie usłyszymy w telewizji, nie przeczytamy o nich w gazecie.
Tak naprawdę to każda z tych historii mogła by być osobną książką. I tutaj pojawia się mój problem: zbyt dużo różnych historii. Człowiek czytając pochyla się nad tragicznymi losami jednego reportażu, a w następnym rozdziale zabierany jest już do innego świata. Zapomina o tamtych.
Rozdziały z serii "Poza kadrem" wnoszą dodatkowy kontekst co jest super, ale czasem dopasowane są do rozdziałów właściwych chaotycznie, bez związku.
Ten chaos trochę przeszkadza w odbiorze.

Ciężko mi jednoznacznie ocenić tą książkę.