rozwiń zwiń

Bogini tańca

Okładka książki Bogini tańca Ewa Stachniak
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Bogini tańca
Ewa Stachniak
7,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Znak Literanova biografia, autobiografia, pamiętnik
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The Chosen Maiden
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2017-05-22
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-22
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324037551
Tłumacz:
Nina Dzierżawska
Tagi:
Nina Dzierżawska
Inne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
155 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
360
259

Na półkach: , , ,

Za sprawą filmu Czarny łabędź poznaliśmy blaski i cenie baletu. Większość z nas widziała przede wszystkim warstwę estetyczną, czyli przepiękne stroje i widowiskową scenografię. Jednakże los baletnicy nie jest tak piękny jakby mogło się wydawać. Jest to praca wymagająca ogromnego wysiłku i wieloletnich treningów, które mogą zakończyć się za sprawą niewielkiej kontuzji. W artystycznym świecie baletu istnieje również ogromna rywalizacja oraz wymóg przestrzegania drakońskiej diety. Jak zatem wyglądały początki tego zawodu? Na to pytanie odpowiedzi udziela Ewa Stachniak.
Powieść Bogini tańca to podzielony na sześć części biograficzny portret Bronisławy Niżyńskiej. Żyjąca w cieniu sławnego brata Wacława, znanego choreografa, kobieta jedynie dzięki ogromnej determinacji udowodniła, że można osiągnąć niebywały sukces będąc kobietą. Została również cenioną choreografką w Kijowie, mimo, że ten zawód dotąd był uznawany za męską domenę. w Rosji została uznana za awangardową artystkę, ponieważ stała się prekursorką baletu argentyńskiego. Jej życie to doskonały przykład walki ze stereotypami dotyczącymi płci. Przez wiele lat Bronka musiała udowadniać własną wartość jako artystki. W tym celu odcięła się od dorobku brata i postanowiła podążyć własną ścieżką, która naznaczona była wieloma poświeceniami. Jej kariera przypominała sinusoidę wypełnioną wieloma sukcesami, ale i bolesnymi porażkami. Również życie osobiste Niżyńskiej obfitowało w wiele wydarzeń, ale udało się jej udowodnić, że może być nie tylko artystką, ale i żoną i matką. Z powodu ciąży Bronisława musiała zrezygnować z występu w ,,Wybranej” w 1913 roku, gdyż mógł on zagrażać życiu dziecka. Wycofanie się z tak znaczącej roli mogło wtedy oznaczać załamanie jej prężnie rozwijającej się kariery.
Słowa uznania należą się Ewie Stachniak za bardzo szczegółowe przedstawienie życia i kariery Niżyńskiej w perspektywie upływu czasu. Pisarka starała się ukazać całe spektrum zmian, jakie zaszły w Bronce od dzieciństwa po dorosłe życie. Wskazywała na skomplikowaną relację z bratem, który był określany mianem ,,złotego dziecka”. To jego talent dostrzegali wszyscy, począwszy od rodziców po znanych przedstawicieli świata artystycznego. Bronisława wyrosła w jego cieniu i musiała poszukać własnej drogi życiowej.
W trakcie prac nad książką pisarka korzystała z obszernego archiwum pamiątek zebranego w ponad 100 pudłach i przechowywanych w zbiorach Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie. Miała zatem możliwość zobaczyć nie tylko przedmioty należące do tancerki, ale również bilety, jej pamiętniki i listy, dzięki którym mogła poznać Niżyńską nieco bliżej.
Powieść Ewy Stachniak to opowieść o niezłomnej kobiecie, która stara się podążać za marzeniami. Jej losy ukazują bolesną prawdę obnażającą podążanie za marzeniami. Bronisława chcąc piąć się po szczeblach kariery, musiała zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Przez wiele lat jej młodszy brat cierpiał na poważne zaburzenia psychiczne, które również zaczęły objawiać się u Wacława. Z tego powodu jego piękna kariera obfitująca w wiele sukcesów została przerwana. Jedynym oparciem dla matki zdruzgotanej chorobą synów okazała się Bronisława. Mąż artystki, który także był tancerzem okazał się bawidamkiem, który wielokrotnie zdradzał żonę. W obliczu przemian w Rosji Bronka musiała uciekać z Moskwy. Mimo tak wielu życiowych doświadczeń nie załamała się, a wręcz przeciwnie – starała się pracować jeszcze ciężej. Niżyńska udowodniła, że jest artystką na wysokim poziomie i wkrótce z jej zdaniem zaczęli liczyć się znani reżyserzy.
Książkę poleciłabym w szczególności osobom lubiącym niebanalne i dające do myślenia historie. Fabularyzowana wersja losów Niżyńskiej to przepiękna, melancholijna, ale i dająca nadzieję opowieść o sile kobiecej determinacji. To także ważny głos w bogatej historii baletu, który odkrywa przed czytelnikiem wszelkie cienie i blaski tego trudnego zawodu.

Za sprawą filmu Czarny łabędź poznaliśmy blaski i cenie baletu. Większość z nas widziała przede wszystkim warstwę estetyczną, czyli przepiękne stroje i widowiskową scenografię. Jednakże los baletnicy nie jest tak piękny jakby mogło się wydawać. Jest to praca wymagająca ogromnego wysiłku i wieloletnich treningów, które mogą zakończyć się za sprawą niewielkiej kontuzji. W...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    338
  • Przeczytane
    183
  • Posiadam
    70
  • Ulubione
    8
  • 2018
    6
  • 2019
    5
  • Biograficzne
    3
  • Do kupienia
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Chcę w prezencie
    3

Cytaty

Więcej
Ewa Stachniak Bogini tańca Zobacz więcej
Ewa Stachniak Bogini tańca Zobacz więcej
Ewa Stachniak Bogini tańca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także