Bogini tańca

2017-05-22
Nina Dzierżawska
Nina Dzierżawska
Inne

Wolę oryginalny tytuł „The Chosen Maiden”(Wybrana) gdyż bardziej oddaje ducha opowieści, a także pojawia się jako istotny element fabuły. Wybrana to osoba z baletu Igora Strawińskiego „Święto wiosny”- młoda kobieta złożona w ofierze Ziemi, aby ta po zimie znów mogła się odrodzić. Jej zadaniem jest rytualne zatańczenie się na śmierć. Rolę tej postaci miała wykonać w w Paryżu, w 1913 roku Bronisława Niżyńska, główna bohaterka powieści. Wielka tancerka baletowa i choreografka, córka polskich tancerzy osiadłych w Rosji, siostra samego „boga tańca” Wacława Niżyńskiego. Genialnego artysty i tragicznej postaci. Był dla niej nauczycielem i wzorem ale też bardzo długo żyła w jego cieniu.
Jest to anglojęzyczna proza- biografia, stworzona przez polską pisarkę osiadłą w Kanadzie. Najlepsza ze wszystkich przeczytanych do tej pory książek Ewy Stachniak .
Ta powieść jest oczywiście o tańcu, artystycznej pasji ogarniającej całe ludzie życie. Opisuje pracę wkładaną w przekształcenie swojego ciała w doskonałe narzędzie do wyrażania ruchu i tanecznej ekspresji. „The Chosen Maiden” ukazuje arcyciekawy portret rodziny. Bliskich, bolesnych, skomplikowanych relacji z ukochaną matką, wyjątkowo zdolnym ale i trudnym bratem, nieobecnym ojcem który porzucił swoje dzieci. Porusza opisem znakomitej kariery złamanej chorobą psychiczną. Przedstawia terror rewolucji bolszewickiej i chaos wojny domowej, który zmusza Bronię oraz jej rodzinę do niebezpiecznej ucieczki za granicę.
Dzięki talentowi i olbrzymiej pracy autorki opisani ludzie materializują się w naszej wyobraźni. Powieść przybliża ich życie w niezwykle autentyczny, intymny sposób. Konfrontuje nas też z wielką tajemnicą indywidualnego losu, nieprzewidywalnego i potężnego jak żywioł naturalny. Efekt jest fascynujący, a właściwie wstrząsający. Lektura „Bogini tańca” okazała się kataraktycznym doświadczeniem.

Ciekawie zbudowana historia, z wplecionymi elementami biografii tancerki i choreografki Bronisławy Niżyńskiej. Przyciągała, żeby czytać jednym tchem. Polecam!

Ewa Stachniak wyspecjalizowała się w powieściach o silnych i nietuzinkowych kobietach. Bohaterką jej powieści była już caryca Katarzyna Wielka, Zofia i Delfina Potockie, a teraz przyszła pora na nieco zapomnianą Bronisławę Niżyńską- tancerkę, choreografkę i artystkę, której życiowym przekleństwem było dorastanie w cieniu wielkiego brata Wacława oraz to, że jako kobieta musiała ciągle walczyć o poważne traktowanie jej wizji artystycznych.
„Bogini tańca” jest zbeletryzowaną biografią, opartą na licznych źródłach zebranych i przestudiowanych przez autorkę. Ich spis znajduje się na końcu książki. Ewa Stachniak wykonała mrówczą robotę, docierając do zapomnianych w czeluściach Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie dokumentów z kolekcji Bronisławy Niżyńskiej, czyli pamiętników, korespondencji, notatek choreograficznych, fotografii i albumów. Podstawą tej książki są jednak „Wczesne wspomnienia” autorstwa tej bohaterki.
Książka ma formę wspomnień Bronisławy, które snuje ona podczas rejsu do Ameryki w październiku 1939 roku. Dlatego fabułę ujęto w pierwszoosobową narrację. Poznajemy życie rodziny Niżyńskich na przestrzeni 45 lat. Od dzieciństwa spędzonego w wędrownej grupie baletowej, w której tańczyli rodzice, po dorastanie w Petersburgu i pierwsze kroki na scenach Szkoły Baletowej, przez karierę zawodową w Kijowie, Warszawie, Paryżu, Londynie, aż w końcu ucieczkę przed wojną do USA. Wspaniałe i poruszające świadectwo wzlotów i upadku jednego z najwybitniejszych baletmistrzów XX wieku Wacława Niżyńskiego i drogi artystycznej jego siostry. To ona, z inspiracji osiągnięciami brata, zrewolucjonizowała sztukę tańca, wyrwała ją z anachronicznego koturnowego schematyzmu i wprowadziła do niej emocje, elementy improwizacji, a także nowe figury. Sama Bronisława była znakomitą tancerką, co okupiła ogromem cierpienia i wysiłku.
Dla mnie najciekawsze było jednak przedstawienie prywatnego życia tej niezwykłej kobiety. To jak nie godzi się ona na patriarchalne układy na deskach scenicznych, jak nie chce zredukować siebie do roli matki i żony i usilnie walczy o swoje miejsce w świecie wielkiej sztuki, próbując przebić mur konwenansów i uprzedzeń.
„Bogini tańca” to także świetnie przedstawione realia życia w Rosji, a później w Związku Radzieckim. Bohaterowie ograniczeni są siatkami układów i zależności od mecenasów, zamożnej publiki, carskiej świty, a także sowieckich urzędników i aparatczyków. Dramat wybitnych artystów zmuszonych do ucieczki z kraju rodzinnego w poszukiwaniu warunków do tworzenia i wolności.
Cieszę się, że Ewa Stachniak napisała tę książkę, a ja trafiłam na nią z rekomendacji kogoś z LC. Dzięki temu miałam okazję przez kilka dni obcować z nietuzinkową kobietą i poznać od środka środowisko teatralne, baletowe i operowe.
Rzecz na pewno warta uwagi.

Przeczytałam książkę Bogini tańca – o Bronisławie Niżyńskiej, sławnej baletnicy, o jej genialnym bracie Wacławie, również tancerzu, o całej tej rodzinie. W tle historia, pierwsza wojna, druga, przez pryzmat świata sztuki – niesamowite, nowe dla mnie spojrzenie. Bardzo ważna książka. Można dzięki niej poczuć głód sztuki; nie tyle zrozumieć jej sens, co właśnie: poczuć go. Sztuka w zderzeniu z życiem. Wybuchowa mieszanka myśli. Jest wiele nitek przemyśleń, które mają początek w tej lekturze. Najbardziej niezwykła jest jedna: jak bardzo kobiety potrzebują przewodników, wspólnoty doświadczeń, uczuć – bez tej integracji nie są w stanie iść dalej, rozwijać się… A świat niestety jest poukładany według wzorca męskiego, jakby każdemu, bez względu na płeć, wystarczyła walka, rywalizacja, ambicja. Tylko że to tak nie działa. Nie w świecie kobiet, które z braku wsparcia wycofują się tam, gdzie czują się bezpieczne, ale nie: spełnione. Bronia nie osiągnęłaby światowej sławy bez swojego brata, który – niestety – zapadł na poważną chorobę psychiczną i wycofał się z działalności artystycznej. Ale mimo tego przetrwała więź, miłość. Piękna opowieść. Pełna dramatów, ale życie pisze najpiękniejsze historie.

Historia życia Bronisławy Niżyńskiej to pierwsza informacja, którą wyłowiłam szukając informacji o ostatniej powieści pani Ewy Stachniak. Postać mi całkowicie nieznana, ale jestem admiratorką pióra pani Stachniak, więc śmiało sięgnęłam po powieść. Powieść, która wciągnęła mnie od pierwszej strony i trzymała w napięciu aż do ostatniej. Dzięki tej książce poznałam niezwykłą kobietę, która wyprzedziła swoje czasy. Podczas czytania, wciąż myślałam, że osoba z tą determinacją, pracowitością, wielkim talentem a jednocześnie dużą skromnością osiągnęła by o wiele więcej, gdyby nie jedna przeszkoda - płeć. Teraz po chwili zastanowienia uważam, że to właśnie ciągłe łamanie barier, potrzeba udowodnienia wszystkim, że nie jest gorsza od brata a jednocześnie obowiązek opieki nad rodziną dała Bronisławie siłę i motywację do samorozwoju i pracy w kolejnych dziedzinach baletu od tancerki do choreografa.
Niebagatelny jest również wpływ burzliwej historii Europy na losy bohaterki.
Jestem wdzięczna autorce książki za przedstawienie mi tej barwnej a przecież szerzej nieznanej Bronisławy Niżyńskiej.

Jedna z najwspanialszych powieści, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Książka wzrusza i porywa swoją treścią. Do końca trzyma w napięciu, mimo że można domyślać się końca. Ostatnie strony z trudnością przeczytałam, ponieważ płakałam jak bóbr.

"Bogini tańca" jest pięknie wydana, więc idealnie nadaje się na prezent nie tylko dla miłośnika tańca. Może być też początkiem poszukiwań informacji o współczesnej sztuce, którą często nie doceniamy.

Fabuła książki pozwoli poczuć czasy rewolucji bolszewickiej oraz II wojny światowej. Po przeczytaniu "Bogini tańca" inaczej patrzę na swoje codzienne obowiązki i wyzwania.

Wspaniała książka o życiu wspaniałej tancerki. Polecam dla wszystkich interesujących się tańcem klasycznym, bądź samą osobą Bronisławy "Broni" Niżyńskiej (dla zainteresowanych, polecam również otworzyć na Internecie terminologię tańca klasycznego, gdyż dużo się jej tu przewija)

Ta powieść to piękny hołd oddany artystce

Ta powieść to piękny hołd oddany artystce

Dobrze napisana, autorka naprawdę wcieliła się w postać osoby, której życiem jest taniec.

Gdyby była mężczyzną znałby ją cały świat. Talent wyprzedził czasy w jakich żyła.
Wszyscy interesujący się baletem znają Wacława Niżyńskiego. Chociaż mało kto wie, że był z pochodzenia Polakiem. Jego pierwszym językiem był polski i zawsze to mu wypominano. Bronisława Niżyńska była młodszą siostrą i tak samo utalentowaną jak jej brat. Zresztą będący dziećmi małżeństwa tancerzy i od prawie urodzenia kształceni w tym kierunku byli skazani na sukces. Razem występowali i wspierali się nawzajem . Kariera Niżyńskiego była krótka i burzliwa. Bronisława swoją karierę budowała powoli, najpierw jako wspaniałej baleriny, a później jako choreografa i nauczycielki baletu. Była pierwszą kobietą choreografem w Balecie Diagilewa, W 1937 roku jako choreograf z Polskim Baletem Reprezentacyjnym zdobyła na Wystawie Paryskiej Grand Prix w dziedzinie sztuki tanecznej. W 1938 roku wyjechała do USA, gdzie założyła swoją szkołę baletową. Przeżyła dwie wojny światowe i rewolucję w Rosji, wyszła za mąż i urodziła dwójkę dzieci, ale cały czas najważniejszy był dla niej balet. Autorka stworzyła tą zbeletryzowaną biografię na podstawie jej pamiętników, notatek i innych dokumentów, które udało jej się odnaleźć. Razem z Bronią wędrujemy od Cesarskiej Szkoły Baletowej w Petersburgu poprzez wszystkie sceny baletowe w Europie i nie tylko. Razem z nią przeżywamy tułaczkę w czasie I Wojny Światowej, Rewolucji Październikowej i jej ucieczkę z bolszewickiej Rosji. Przeżywamy razem z nią upadki i wzloty jej kariery artystycznej, a także w życiu codziennym trudne i szczęśliwe chwile. Wspaniała biografia niezwykłej kobiety. Szkoda tylko, że brak jakichkolwiek zdjęć.
Gorąco polecam.

• Biograficzne