Szkoła luster

2022-05-23
2022-05-23
Ewa Rajewska

Jeszcze nigdy nie czytałam książki, która byłaby aż tak nierówna :(
W pierwszej części poznajemy młodą dziewczyn(k)ę z ubogiej rodziny, która zostaje oddana na "służbę" do hrabiego, który w rzeczywistości nie jest hrabią a królem Francji, Ludwikiem XV. W tle dworskie życie, intrygi, układy etc.
W drugiej części jest historia innej dziewczynki, później kobiety na tle rewolucji francuskiej.
Pod koniec książki oba wątki oczywiście się spotykają.
Historia Veronique (tej pierwszej) mnie wprost zachwyciła - jak zaczęłam wieczorem to nie odłożyłam do 200 strony zarywając nockę! Bardzo ciekawy wątek obyczajowy ze świetnym historycznym tłem.
Natomiast drugą część jakby kto inny pisał :O i wymęczyła mnie bardzo. Jeszcze myślałam, ze może zakończenie coś uratuje ale niestety. Mimo (a może właśnie dlatego?),że fabuła jest czasowo znacznie dłuższa bo dzieje się na przestrzeni 30 lat (pierwsza część to 2 lata) i wydarza się wiele to ma się wrażenie, że wszystko dzieje się obok i ciężko się z bohaterami utożsamić i wraz z nimi przeżywać ich historię.
Daję 6/10 jedynie przez wzgląd na pierwszą część, która zasługuje absolutnie na 10 gwiazdek!!!

Jeszcze nigdy nie czytałam książki, która byłaby aż tak nierówna :(
W drugiej części jest historia innej dziewczynki, później kobiety na tle...

Taką historię to ja lubię! Z kobiecej perspektywy! Bardzo polecam, wciągająca powieść, a przy tym można się trochę dowiedzieć o historii Francji. Książka skupia się na życiu kobiet, toczącym się w tle wielkiej historii. Niezależnie od czasów kobiece problemy są podobne: wykorzystywanie seksualne oraz trudy ciąży, porodu i macierzyństwa. Fabuła powieści, tocząc się częściowo w czasach rewolucji francuskiej, ukazuje również względność takich wartości, jak równość i wolność. Wolność może być bowiem darem ponad siły niektórych ludzi, może być tak naprawdę wyzbywaniem się odpowiedzialności za najsłabszych. Serdecznie polecam.

Bardzo dobra książka , aczkolwiek na początku myślałam że nie przypadnie mi do gustu. Historia podzielona na dwie części ,gdzie w każdej skupiamy się na innym bohaterze, aczkolwiek finalnie wątki się łaczą. Trzeba przyznać że styl pisania pani Ewy pięknie oddaje klimat osiemnastowieczny. Jestem mile zaskoczona i polecam serdecznie :)

Lubię dworskie historie, dlatego bardzo się cieszyłam, że będę mogła przeczytać tę książkę. Mamy tu nie tylko dwór, ale również życie zwykłych ludzi, niesprawiedliwość losu i rewolucję. Na początku dostajemy historię młodej dziewczyny, wręcz dziewczynki, która nieświadomie wpada w niebezpieczny świat królewskiego dworu. Książka, wbrew pozorom, nie skupia się na królu i dworskich intrygach, gdyż jej większość należy do drugiej bohaterki, której imienia nie będę zdradzać, bo pojawia się dopiero po jakimś czasie. To książka o kobietach. Myślę, że spodoba się osobom, które interesują się położnictwem i tematami z tym związanymi. W trakcie lektury miałam wrażenie, że czytam jakiś obraz, jakkolwiek to brzmi😅Czułam pewien niedosyt przez to, że tak mało było o dworze królewskim, ale mimo to bardzo przyjemnie się czytało i jestem pewna, że ta opowieść niejednym umili czas.

Pierwszą część- poświęconą dziewczynie z Parku Jeleni uważam za bardziej interesującą, a na drugiej (wątek akuszerki) wynudziłam się.

Świetnie napisana. Wciągająca. Z pewnością dla każdego kto lubi historie z królewskich dworów, zwłaszcza Ludwików czy Henryków. W tym przypadku Ludwik XV. Ale głównymi bohaterkami są tu kobiety. Min. charyzmatyczna Pompadour, oraz kilka innych, ciekawych kobiecych postaci skupionych wokół Wersalu. Ponadto ciekawy wątek o akuszerkach, w tym jednej prekursorce w tej dziedzinie. Niektórym postaciom nazwiska zmieniono, ale ich pierwowzory można łatwo przypasować do tych, które istniały naprawdę.

Dziwna ta książka. Mam bardzo mieszane odczucia. Po przeczytaniu 1/3 książki chciałam ją odłożyć, byłam zniesmaczona treścią i lekko mnie odrzucał temat, ale zawsze czytam do końca i tak się też tu stało i w sumie dobrze.
Powieść ma kilkoro bohaterów i wszystkie wydarzenia widzimy z różnych perspektyw.
Dwie bohaterki są główne i ich historie są przez całą książkę.
Jesteśmy w czasach Ludwika XV oraz lat następnych tuż przed i w trakcie Rewolucji Francuskiej.
Od początku szokujący temat: wyszukiwanie biednych, ale pięknych dziewcząt, dzieci 13-letnich, 12-letnich żeby je przywieźć do Wersalu by zblazowany czterdziestoparoletni król mógł rozdziewiczać i sobie z nimi używać, jak chce. Dodatkowo one nie wiedzą, że jadą się prostytuować tylko myślą, że jadą do bogatego hrabiego na służbę! Ech! I w tym momencie wcale się nie dziwiłam, że ta gilotyna potem zrobiła taki porządek wśród tych uprzywilejowanych, wykorzystujących innych tylko dlatego, że np. byli biedni.
Później książka idzie dalszym rytmem i rzeczywiście od strony historycznej jest to świetnie przedstawiony obraz tamtych czasów z różnych punktów widzenia.
Powieść jest dobrze napisana, ale czy polecam? Może fanom tamtej epoki, a reszcie niekoniecznie. Nie wciągnęła mnie, czytałam bardziej z "obowiązku" doczytania do końca.

Dwie bohaterki są główne i ich historie są przez całą książkę.
Jesteśmy...

Świetna książka z niezwykle interesująco zarysowanym tłem historycznym.

Świetna książka z niezwykle interesująco zarysowanym tłem historycznym.

Świetnie się czyta, jak zresztą wszystkie książki Ewy Stachniak. Zdecydowanie jednak lepiej w oryginale niż w tłumaczeniu :)

Sama historia ciekawa, ale nie odpowiada mi styl pisania autorki. Wątki, które dla mnie były ciekawe opisane krótko, autorka skacze przez lata, inne niepotrzebnie wydłużone, przez co książka stawała się nudna. Brak spójności, niemniej książka skłoniła mnie do pogłębienia wiedzy na temat dynastii Burbonów

• Literatura piękna
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Szkoła luster