Upiór południa. Czas mgieł

Cykl: Upiór południa (tom 4) | Seria: Bestsellery polskiej fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów
gorąc, upiór południa, fantasy

Amnezja. Wspomnieniom wstęp wzbroniony! Milkną działa. Demony wojny, opite krwią jak bąki, wpełzają w swoje leża. Ale Ci, którzy przetrwali, nie zaznają wybawienia. Rozdarte wybuchami ciała, śmiertelne krzyki wrogów, pomordowani koledzy. Chcą wrócić! Wyłamać zamknięte amnezją furtki wspomnień. A może ty także już nie żyjesz? Nadchodzi mgła, a z nią upiory przeszłości. Czasami lepiej nie...

Amnezja. Wspomnieniom wstęp wzbroniony!

Nadchodzi mgła, a z nią upiory przeszłości. Czasami lepiej nie pamiętać.

Ostatnia z czterech opowieści cyklu "Upiór Południa", zapisków znad krawędzi świata związanych wspólnymi motywami upału i demonów. Na upiorną kolekcję składają się: "Upiór Południa. Czerń", "Upiór Południa. Pamięć Umarłych", "Upiór Południa. Burzowe Kocię", "Upiór Południa. Czas mgieł".

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2009]

Roland | 2013-09-30
Przeczytana: 19 września 2013

Ostatnia z cyklu czterech mikropowieści Marii Lidii Kossakowskiej.
Wraz z głównym bohaterem wyruszamy do specyficznej kliniki dla ludzi z zaburzeniami psychicznymi. Nasza postać ma nadzieję na odzyskanie utraconych wspomnień. Podczas pobytu spotyka on innych pacjentów oraz nieliczny personel. Sama klinika położona na odludziu, bardziej przypomina obóz wypoczynkowy niż prawdziwy zakład psychiatryczny. Bohatera gnębią powracające demony przeszłości, powoli powracają wspomnienia. Jednocześnie dziwne zdarzenia, którym jest świadkiem nie pozwalają mu oddzielić rzeczywistości od wytworów wyobraźni. Natomiast tuż, tuż zbliża się Czas Mgieł. Czas konfrontacji z najstraszniejszymi popełnionymi czynami.
Koncepcja zamknięcia głównej postaci w zakładzie psychiatrycznym oraz związane z tym odkrywanie tajemnic ośrodka jest dosyć często spotykanym motywem, ale jakże popularnym. W przypadku pani Kossakowskiej interesujący jest fakt zetknięcia pacjentów nie tylko z własnymi demonami, ale także...

malaskierka | 2016-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2016

Autorkę poznałam już jakiś czas temu, osobiście - na konwencie, i poprzez twórczość czytając Rudą Sforę. Już wtedy polubiłam jej tajemniczy, gęsty i mistyczny klimat. Cykl Upiór Południa składa się z czterech mrocznych i dusznych opowieści. Różne czasy, różne postaci, różne emocje... Tylko jedno jest wspólne- Szaleństwo. Każda opowieść balansuje na granicy rzeczywistości i obłąkania. Granicy tak cienkiej, że nigdy nie jest się pewnym, po której stronie jeszcze jesteśmy . Ale to tylko historie... i aż historie...

Czas Mgieł, czwarty i ostatni tom opowiada historię Nataniela, żołnierza, który trafia do zakładu psychiatrycznego. Dlaczego? Amnezja, wspomnieniom wstęp wzbroniony! Powoli oswaja się z teraźniejszością, balansuje pomiędzy ucieczką, a terapią. Nie chce pamiętać. Mimo to pojedyncze obrazy, twarze przebijają się przez zasłonę. Nadchodzi mgła, a z nią upiory pomordowanych kolegów. Chcą wrócić! Wyważyć zamknięte wrota wspomnień. To piekło! A może już nie żyje?

Gdy sięgnęłam...

Magda Gad | 2015-03-27
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2015

Niestety, to najnudniejsza część cyklu:/. Nie wiem, czy zwyczajnie nie lubię motywu ludzi chorych psychicznie, czy ten tom jest dużo gorszy od pozostałych, ale powieść dłużyła mi się niezmiernie,dopiero co skończyłam ją czytać a już nie pamiętam o czym była:/ Praktyczny brak akcji, upiory mało realne, w dodatku zabrakło mi elastycznego i niezwykle barwnego opisu historii. Nie czułam upału i gorąca jak w poprzednich opowiadaniach, mgła nie robi na mnie wrażenia i kojarzy się raczej pozytywnie niż z nadejściem demonów. Po ostatniej części Upiora Południa spodziewałam się czegoś lepszego.

Anna Koniec | 2015-08-20
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2015

To, co wyłaniało się nieubłaganie z mgły amnezji - akurat na 1 marca - bylo jak smutne, czarne objawienie. Książka wciąga tak delikanie I niespostrzezenie, ze czytelnik budzi się w tym jądrze ciemności I nie wie, jak to się mogło stać.
Pisarkę kocham całym sercem, a eksperyment pt. Upiór Południa - 4 zupełnie różne śwaity połączone motywem gorąca - uwarzam za nad wyraz udany.
Jedyne, czego mi brak... to więcej części!

buraukkaforesee | 2016-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Nie wiem jak ocenić tą książkę - szczerze. Na początku bardzo mnie wciągnęła co przyznam się rzadko się zdarza szczególnie jeśli powieść napisana jest przez polskiego autora. Jednak sposób łączenia opisów z dialogami jest tak płynny, że jako początkująca autorka zaciskałam zęby z zazdrości o każde słowo jakże poetycko obłożone przymiotnikami i uczuciami. Mimo to pod koniec wszystko stało się dość uciążliwe. Zbyt długie oczekiwanie było męczące jak dla mnie, a niektóre "sceny" naciągane. Końcówka zaskakująca i faktycznie pomysł ciekawy i oryginalny lecz co do treści niezbyt pasujący być może jakby ktoś kto cię porwał i torturował na koniec dał tort i wypuścił na wolność od tak sobie bez żadnej przyczyny ani przemyślenia tego konsekwencji.
Proszę jednak usilnie by nikt nie czytał epilogu. Nie jest on straszny, ani trochę, może z lekka obrzydliwy o ile ktoś ma zbyt dużą wyobraźnię. Chodzi mi o to <uwaga spoiler> że moim zdaniem jest swego rodzaju rzuceniem klątwy na tych, którzy...

Mateusz | 2015-10-09
Przeczytana: 09 października 2015

Ostatnia część cyklu mikropowieśći nie odbiega jakością od pozostałych tomików. Tematycznie całkiem coś innego. W czasie mgieł powraca ponownie wszechobecny upał dający się we znaki bohaterom. Ta historia na tle wcześniejszych jest znacznie mroczniejsza i tajemnicza. Podczas gdy do 3 tomu większość była dość oczywista od początku tutaj mamy do czynienia z tajemnicą. Wg mojego odczucia "Czas mgieł" kojarzy mi się bardzo z twórczością Kinga z lat '90. Mrok, tajemnica, trochę taka schizofrenia. Podsumowując cykl można czytać w dowolnej kolejności bez strat co do jakości i do zrozumienia. Ogólnie cykl dobry, dobrze się czyta, ale nie zapadnie na dłużej w pamięć. Taka lektura na jeden raz.

Marlena | 2016-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Książka porwała mnie od pierwszej strony! Już dawno nie czytałam czegoś podobnego. Przeżyłam chwile grozy, czasem strachu, a nawet obrzydzenia, by w końcu odkryć tajemnicę, zupełnie nieoczywistą. Prawdziwie zaskakujące zaskoczenie, czego kompletnie nie spodziewałam się po polskim autorze. Świetnie zarysowana główna postać, niesamowite tło akcji, mistyczne postacie. Już sięgnęłam po inna książkę z serii "Upiór Południa". Rewelacyjna!

złodziejka | 2012-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 06 lipca 2012

Wiele osób, które czytają powieści fantastyczne, stara się unikać naszych rodzimych autorów. Tłumaczą, że polska fantastyka nie może się równać zagranicznej, że przepaść pomiędzy językiem narracji i fabułą jest zbyt duża, żeby można było tę dziurę czymś załatać. Z jednej strony można zrozumieć odbiorców, którzy są wymagający i wolą sięgać po klasyków gatunku, tak jak Lovecraft, ale z drugiej strony, czy warto od razu skreślać naszych rodzimych pisarzy i nawet nie sięgać po polskie powieści fantastyczne?
Maja Lidia Kossakowska jest jedną z polskich autorów powieści fantastycznych. W swoim dorobku literackim ma powieści, zbiory opowiadań, a także mikropowieści, tak jak te z „Upiora południa”- w przypadku tej recenzji, „Czas mgieł”.
Z informacji na okładce dowiadujemy się, że motywem przewodnim wszystkich czterech mikropowieści jest upał. W „Czasie mgieł” główny bohater o podwójnej osobowości trafia do szpitala psychiatrycznego- a dlaczego, sam nie jest w stanie odpowiedzieć na to...

Wiedźma | 2012-02-07
Przeczytana: 05 stycznia 2008

To już ostatnia podróż w towarzystwie Upiora Południa. Rozpoczyna się na pustym, zaniedbanym dworcu kolejowym, następnie wiedzie do osobliwego, ukrytego głęboko w leśnej głuszy pensjonatu o uroczej nazwie Purpurowa Magnolia, będącego w rzeczywistości eksperymentalną kliniką psychiatryczną. Motyw, wydawałoby się, wyeksploatowany do cna przez pisarzy lubujących się w powieściach grozy oraz twórców scenariuszy filmowych horrorów i thrillerów. Po raz kolejny w ramach tej serii trudno doszukiwać się w pomyśle Kossakowskiej oryginalności, za to realizacji konceptu, szczególnie pod względem kreowania atmosfery, nie można wiele zarzucić.

Klaudia Gorczyca | 2016-04-23
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Nigdy nie wiem jak ocenić książki, które nie wzbudziły we mnie większych emocji.

Lubię Kossaczkę i lubię jej styl pisania. To, co czytałam, czytało się bardzo miło i przyjemnie i tak też jest z Czasem Mgieł. Problem tkwi w tym, że to... opowiadanie (?) właściwie do mnie nie przemawia. Jest dziwne, zagmatwane i nie wzbudza we mnie głębszych emocji, ani nie zmusza mnie do przemyśleń. Z drugiej strony to ciekawa wizja. Z całej książki najbardziej podobał mi się epilog.

Podobno części nie są ze sobą połączone.