Zgłosuj na książki roku 2017

JolantaKG

gwiazdka | 2015-11-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 18 listopada 2015

Ta opinia jest bardzo skażona moją sympatią dla twórczości Dostojewskiego, pomimo więc niechęci do opowiadań „Łagodna" dostaje 8 gwiazdek. Dla mnie rewelacyjne studium charakteru człowieka „wielkodusznego”. Do tego ten język, prosty, ale po którym zawsze pozostaje zachwyt i żal, że w dzisiejszej literaturze jest nieczęsto spotykany.

beata | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

"(...) mówiłem nieomal milcząc. A w tym to ja jestem mistrzem, całe życie przegadałem w milczeniu i milcząc sam z sobą przeżyłem całą tragedię".

Uczta czytelnicza.
Cały Dostojewski w tym krótkim opowiadaniu.
Złożoność natury ludzkiej. Prawda. Pytania. I odpowiedzi rodzące następne pytania. I koniec, który zostawia czytelnika z ogromnym materiałem do przemyśleń…

Człowiek. Codzienność. I wydarzenie, które wszystko zmienia, które stawia znak zapytania nad tym, co było i przed tym, co będzie. Sytuacja wymuszająca zatrzymanie się: potrzeba uporządkowania myśli, próby odpowiedzi, zrozumienia, wytłumaczenia przed sobą. Usprawiedliwienia. Tworzenie swojego uzasadnienia, tworzenie swojej prawdy… Fantastyczne doświadczenie ze współuczestnictwa w procesie dochodzenia bohatera do „prawdy” i przyjęcia jej na klatę.
Poza tym poczucie winy, spodziewana kara, trwałość mitów nt. innych, oczekiwania wobec małżeństwa, pojmowanie miłości, życie dla opinii, odwaga i tchórzostwo, potrzeba uznania...

| 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, Pоссия...
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Nie taki on zły, na jakiego wyglądał, nie taka ona święta. Łagodna? Przewrotne określenie. Łagodnie wyglądała dla otoczenia, starała się, by inni widzieli ją taką, ale w sobie miała iskrę, lwi pazur się czaił. Potrafiła postawić na swoim w cichym konflikcie z mężem. Z kolei mąż, tchórzliwy i skąpy, pokochał tę naiwną dziewczynę i chciał dla niej i dla siebie jak najlepiej.
A może jednak nie? Może było odwrotnie, zupełnie inaczej?
Krótkie opowiadanie a można je interpretować jak się chce. Psychika ludzka jest tak złożona, że najtęższe umysły nie poznają co jest prawdą, a co grą. I tylko żal, że śmierć przyszła tak wcześnie...

Marzenia | 2014-04-15

To DOSTOJEWSKI, więc komentarz, opinia zbędna! Po pierwszych zdaniach aż westchnęłam - och jak dobrze czytać COŚ absolutnie najlepszego, genialnego. "Łagodna" to mistrzowskie wejrzenie w ludzka duszę!
A książeczka niewielka, malutka zaledwie 50 stron. A okładka mojej książki, pożółkła, tekturowa z czarnym tytułem jak nekrolog, i wianek jeszcze naszkicowany w czarnej obwódce i przepasany czarną wstążką...

Ps.Po przeczytaniu opinii "Znajomego" na LC, o wielości tłumaczeń "Łagodnej" zorientowałam się, że czytałam 'Łagodną" w tłumaczeniu Wandy Jesionowskiej, a wydanie aż z roku 1972.

korcia | 2013-10-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka, 2013
Przeczytana: 26 października 2013

"Łagodna" to niewielkie opowiadanie. Autor nadał mu podtytuł "Opowiadanie fantastyczne". Może to trochę dziwić, bo nie znajdziecie w tej niewielkiej książeczce smoków, wilkołaków, wampirów, ufoludków czy innych potworów. Skąd więc to określenie? Dostojewski sam to wyjaśnia: "Ma się rozumieć, przebieg powieści, obejmuje kilka godzin – z zawieszeniami i przeskokami – i ma kształt nader zawikłany: bohater mówi sam do siebie, to znowu zwraca się jak gdyby do niewidzialnego sędziego. Tak też zawsze bywa w rzeczywistości. Gdyby stenograf mógł go podsłuchać i wszystko zanotować – tekst wypadłby nieco bardziej chropowaty, surowy, aniżeli u mnie; ale jak mi się wydaje, proces psychologiczny pozostałby nie zmieniony. Otóż ta hipoteza o stenografie, który wszystko zanotował (po czym ja opracowałbym to literacko), stanowi właśnie to, co ja w tym opowiadaniu traktuję jako element fantastyczny". Nie wiem, czy w ten sposób większość literatury nie powinna być uważana za fantastyczną, ale z...

MountainTobacco | 2014-03-24

Najgłębiej ze wszystkich wryła się głęboko w moją duszę opowieść o tytule "Łagodna". Ponieważ była ona dla mnie zaskoczeniem, bo jak to możliwe żeby mężczyzna potrafił tak wniknąć w umysł i duszę kobiety. Fiodora Dostojewskiego zawsze ceniłam wysoko, od pierwszej lektury jednej z jego powieści! Zdumiewał mnie tym, że w tłumie osób zdawało się jakby zauważał poszczególne osoby i potrafił zdumiewająco biegle opisać portrety psychologiczne każdej z "napotkanych przez jego wzrok" postaci. Zmysł obserwacji,znajomość ludzkiej psychiki,a może zwykłe zainteresowanie człowiekiem... Być może wszystko razem sprawia, że nie znam lepszego portrecisty literata od Fiodora Dostojewskiego. A Łagodna? Cóż... to trzeba po prostu przeczytać... Dla mnie osobiście pozostanie symbolem miłości, która oślepia nas do tego stopnia, że nie widzimy już nawet potrzeb tej drugiej osoby. A z innej strony symbolem charakteru, który nie pozwala na wypowiedzenie swoich prawdziwych odczuć... które jednak nigdy nie...

Paweł | 2016-10-10

„Potulna” Fiodora Dostojewskiego jest analizą skostniałych relacji międzyludzkich w instytucji małżeństwa dziewiętnastowiecznej Europy.
On 41 letni zastawnik-lichwiarz, ona 16 letnia dziewczyna, sierota bez środków do życia. Mężczyzna poślubiająca dziewczynę, wprowadzając ją do swego domu, sądzi, że na tym kończą się jego małżeńskie powinności w stosunku do żony. Ona pragnie pełnej bliskości i wsparcia. Zawiła psychika mężczyzny powoduje, że małżonkowie coraz bardziej się antagonizują, czego finalna konsekwencją jest samobójcza śmierć młodocianej małżonki.

Marzenia | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Joanne | 2012-03-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 marca 2012

"Łagodna. Opowiadanie fantastyczne"... Chyba do końca życia będę wzdrygać się na wzmiankę o tej krótkiej książce. Co w niej było tak szczególnego? Straszna życiowość. Narrator i główny bohater to fałszywy człowiek. Ale wątpię, by którykolwiek z czytelników czuł do niego niechęć. Wręcz przeciwnie. Główny bohater to ja, to ty, to każdy z ludzi. Wszyscy, świadomie lub nieświadomie, utożsamiają się z osobą, która pod maską dumy, cynizmu, skrywa ogrom prawdziwych emocji i potrzebę akceptacji. "Łagodną..." pochłonęłam w postaci audiobooka i nie żałuję tego. Krzysztof Kołbasiuk w roli lektora wypadł lepiej niż cudownie! Po raz pierwszy czułam, że treść książki nie leży gdzieś poza mną, lecz kiełkuje we mnie.
Jednym słowiem- Dostojewski.

LepNaKsiążki | 2015-01-17

Krótka historia związku:
On - pozbawiony reputacji czterdziestolatek; lichwiarz i zdymisjonowany wojskowy
Ona - szesnastoletnia guwernantka, bez środków do życia i perspektyw znalezienia pracy
On - ogarnięty obsesją "wyhodowania dla siebie człowieka"; majątkiem próbuje zrekompensować sobie wykluczenie z towarzystwa- zyskuje przewagę nad ludźmi i możliwość decydowania o ich losach.
Ona - całkowicie od niego zależna, traktowana przez męża jak "zastaw", który przyniesie mu zysk w przyszłości
On - pragnie miłości istoty lepszej od siebie, jednak jeszcze bardziej pragnie władzy nad młodą żoną; nie może znieść myśli, że (mimo wszystko) jego żona jest czystsza, szlachetniejsza od niego. Pragnie ją upokorzyć, sprowadzić do "swojego poziomu".
Ona - pogardza nim; doprowadzona do ostateczności próbuje go zabić (analogiczna relacja- Dunia i Swidrygajłow w "Zbrodni i karze")
On - w końcu spowiada się jej z "grzechów", oczekuje miłości, ale nadal traktuje ją jak swoją własność,
Ona - nie może...

Animowane wariacje

Polski film animowany był częstym terenem artystycznych eksperymentów, wiele z nich opartych było na literackich źródłach. Jednym z pierwszych animatorów na świecie był Władysław Starewicz.