Łagodna i inne opowiadania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Opowiadania Dostojewskiego powstawały właściwie przez całe życie pisarza. Osiągnął w nich głębię i formę mistrzowską. Znajdując punkt wyjścia w prostej historii, niekiedy gazetowej informacji, przechodził do rozważań uniwersalnych. Zmuszał i zmusza kolejne pokolenia polskich czytelników do zastanowienia się nad przeklętymi problemami egzystencji: prawda i fałszem, dobrem i złem, pięknem i brzydotą. W książce zamieszczono cztery opowiadania: łagodna , Sen cudaka , Niemiła przygoda , Cudza żona i mąż pod łóżkiem .

MountainTobacco | 2014-03-24

Najgłębiej ze wszystkich wryła się głęboko w moją duszę opowieść o tytule "Łagodna". Ponieważ była ona dla mnie zaskoczeniem, bo jak to możliwe żeby mężczyzna potrafił tak wniknąć w umysł i duszę kobiety. Fiodora Dostojewskiego zawsze ceniłam wysoko, od pierwszej lektury jednej z jego powieści! Zdumiewał mnie tym, że w tłumie osób zdawało się jakby zauważał poszczególne osoby i potrafił zdumiewająco biegle opisać portrety psychologiczne każdej z "napotkanych przez jego wzrok" postaci. Zmysł obserwacji,znajomość ludzkiej psychiki,a może zwykłe zainteresowanie człowiekiem... Być może wszystko razem sprawia, że nie znam lepszego portrecisty literata od Fiodora Dostojewskiego. A Łagodna? Cóż... to trzeba po prostu przeczytać... Dla mnie osobiście pozostanie symbolem miłości, która oślepia nas do tego stopnia, że nie widzimy już nawet potrzeb tej drugiej osoby. A z innej strony symbolem charakteru, który nie pozwala na wypowiedzenie swoich prawdziwych odczuć... które jednak nigdy nie...

Wolfgang | 2014-03-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014 r
Przeczytana: 20 marca 2014

Do Dostojewskiego trudno mi się było zabrać, ponieważ przez 'Gracza' i 'Notatki z podziemia' nie potrafiłam przebrnąć. Ciężki język, ciężki styl. Ale nie poddałam się i zaczęłam od czegoś lżejszego - gdzie 'Łagodną' polecało mi już kilka osób. Nie zawiodłam się, pochłonęłam całą opowieść całym sercem i było mi mało. Do pana Dostojewskiego wrócę, myślę, nie raz. Szkoda, że starych książek już się tak często nie czyta, bo warto. Takie klasyki są naprawdę wartościowe. A ludzi, którzy po nie sięgają, darze ogromnym szacunkiem.

wabag | 2015-02-04
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka
Przeczytana: 2002 rok

Dostojewski znany jest z wielkich dzieł literatury rosyjskiej. Opasłe grube książki nieodłącznie kojarzą się z tym autorem, zresztą moim ulubionym. Ale kiedy chcę znów docenić wielkość tego autora, najczęściej sięgam po króciutkie opowiadanie "Łagodna".

Niby XIX wiek, czasy carskie, niby współczesne relacje damsko- męskie są zupełnie inne, ale gdyby tylko zmienić dekoracje mogłoby się okazać, że podobne dramaty jakie są udziałem pary głównych bohaterów mają miejsce wszędzie. Na wsiach, w miastach i miasteczkach pod każdą szerokością geograficzną. Bo przekaz tego opowiadania jest uniwersalny. Czy szczęście to coś co można kupić czy załatwić poprzez swoje kontakty? Czy może szczęście jest w nas, tylko trzeba umieć je wydobyć? Para głównych bohaterów tego wydobyć nie potrafiła...

Autor w genialny sposób ukazuje jak powoli gaśnie nikły płomień, który zapłonął w petersburskim mieszkaniu. Gaśnie, gdyż nikt nie potrafił, a może nie chciał go rozniecać lub choćby podtrzymywać.

Czy z...

fulmir | 2013-03-27
Przeczytana: 27 marca 2013

Świetne opowiadania. Trudno wskazać jakieś jedno, wszystkie są równie dobre. Można z nich wyciągnąć np.naukę że nie należy być nadmiernie zazdrosnym ("Cudza żona i mąż pod łóżkiem").

Magda | 2013-04-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013
Przeczytana: 28 marca 2013

"Łagodna" poruszła mną do głębi, pozwoliła pojąć, jak ulotne jest szczęście spokój i miłość, le trzeba trudu, żeby ją pielęgnować i pozwalać się rozwijać oraz, jak łatwo jest ową miłość przestraszyć i zabić. Piękna opowieść.

leweoczko | 2010-07-28

Najbardziej przypadła mi do gustu 'Łagodna' albo też 'Potulna' w zależności od wydania..

analfabetix | 2011-08-26

Opowiadania, wybitne. Głębia obserwacji i trochę humoru pierwszej klasy. Gorąco polecam.

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Przeczytana: 04 maja 1976

Obowiązkowe dla tzw. "oczytanego" człowieka

Nazgulica | 2011-07-01

Zdecydowanie najlepsze. Łagodna jest dla mnie mistrzostwem choć nie powiem przoduje tylko i kilka przed Zbrodnią i Kara jak i Braćmi Karamazov :)