Łagodna. Opowiadanie fantastyczne

Tragedia, Psychologia, Przegrana
klasyka
Arek

Inne wydania

Łagodna to jedno z najciekawszych opowiadań Fiodora Dostojewskiego. To historia mężczyzny, który powoli dochodzi do bolesnej prawdy o samym sobie i swoim życiu. Głębokie studium psychologiczne człowieka doświadczonego przez życie, który swoim postępowaniem doprowadza do tragedii. Doskonałe tłumaczenie oraz solidne opracowanie pozwolą w pełni zrozumieć mistrzostwo prozy Dostojewskiego. Lektura polecana przez nauczycieli i metodyków.

• Aż po grób

8 (16 ocen i opinii)
Jak się nie zakochać?
Nina Majewska-Brown

8,4 (5 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

W cieniu prawa
Remigiusz Mróz

6,55 (38 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
gwiazdka | 2015-11-18
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2015

Ta opinia jest bardzo skażona moją sympatią dla twórczości Dostojewskiego, pomimo więc niechęci do opowiadań „Łagodna" dostaje 8 gwiazdek. Dla mnie rewelacyjne studium charakteru człowieka „wielkodusznego”. Do tego ten język, prosty, ale po którym zawsze pozostaje zachwyt i żal, że w dzisiejszej literaturze jest nieczęsto spotykany.

książek: 1966
beata | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

"(...) mówiłem nieomal milcząc. A w tym to ja jestem mistrzem, całe życie przegadałem w milczeniu i milcząc sam z sobą przeżyłem całą tragedię".

Uczta czytelnicza.
Cały Dostojewski w tym krótkim opowiadaniu.
Złożoność natury ludzkiej. Prawda. Pytania. I odpowiedzi rodzące następne pytania. I koniec, który zostawia czytelnika z ogromnym materiałem do przemyśleń…

Człowiek. Codzienność. I wydarzenie, które wszystko zmienia, które stawia znak zapytania nad tym, co było i przed tym, co będzie. Sytuacja wymuszająca zatrzymanie się: potrzeba uporządkowania myśli, próby odpowiedzi, zrozumienia, wytłumaczenia przed sobą. Usprawiedliwienia. Tworzenie swojego uzasadnienia, tworzenie swojej prawdy… Fantastyczne doświadczenie ze współuczestnictwa w procesie dochodzenia bohatera do „prawdy” i przyjęcia jej na klatę.
Poza tym poczucie winy, spodziewana kara, trwałość mitów nt. innych, oczekiwania wobec małżeństwa, pojmowanie miłości, życie dla opinii, odwaga i tchórzostwo, potrzeba uznania...

| 2014-04-02
Na półkach: Pоссия..., Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Nie taki on zły, na jakiego wyglądał, nie taka ona święta. Łagodna? Przewrotne określenie. Łagodnie wyglądała dla otoczenia, starała się, by inni widzieli ją taką, ale w sobie miała iskrę, lwi pazur się czaił. Potrafiła postawić na swoim w cichym konflikcie z mężem. Z kolei mąż, tchórzliwy i skąpy, pokochał tę naiwną dziewczynę i chciał dla niej i dla siebie jak najlepiej.
A może jednak nie? Może było odwrotnie, zupełnie inaczej?
Krótkie opowiadanie a można je interpretować jak się chce. Psychika ludzka jest tak złożona, że najtęższe umysły nie poznają co jest prawdą, a co grą. I tylko żal, że śmierć przyszła tak wcześnie...

Marzenia | 2014-04-15

To DOSTOJEWSKI, więc komentarz, opinia zbędna! Po pierwszych zdaniach aż westchnęłam - och jak dobrze czytać COŚ absolutnie najlepszego, genialnego. "Łagodna" to mistrzowskie wejrzenie w ludzka duszę!
A książeczka niewielka, malutka zaledwie 50 stron. A okładka mojej książki, pożółkła, tekturowa z czarnym tytułem jak nekrolog, i wianek jeszcze naszkicowany w czarnej obwódce i przepasany czarną wstążką...

Ps.Po przeczytaniu opinii "Znajomego" na LC, o wielości tłumaczeń "Łagodnej" zorientowałam się, że czytałam 'Łagodną" w tłumaczeniu Wandy Jesionowskiej, a wydanie aż z roku 1972.

korcia | 2013-10-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka, 2013
Przeczytana: 26 października 2013

"Łagodna" to niewielkie opowiadanie. Autor nadał mu podtytuł "Opowiadanie fantastyczne". Może to trochę dziwić, bo nie znajdziecie w tej niewielkiej książeczce smoków, wilkołaków, wampirów, ufoludków czy innych potworów. Skąd więc to określenie? Dostojewski sam to wyjaśnia: "Ma się rozumieć, przebieg powieści, obejmuje kilka godzin – z zawieszeniami i przeskokami – i ma kształt nader zawikłany: bohater mówi sam do siebie, to znowu zwraca się jak gdyby do niewidzialnego sędziego. Tak też zawsze bywa w rzeczywistości. Gdyby stenograf mógł go podsłuchać i wszystko zanotować – tekst wypadłby nieco bardziej chropowaty, surowy, aniżeli u mnie; ale jak mi się wydaje, proces psychologiczny pozostałby nie zmieniony. Otóż ta hipoteza o stenografie, który wszystko zanotował (po czym ja opracowałbym to literacko), stanowi właśnie to, co ja w tym opowiadaniu traktuję jako element fantastyczny". Nie wiem, czy w ten sposób większość literatury nie powinna być uważana za fantastyczną, ale z...

Marzenia | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Joanne | 2012-03-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 marca 2012

"Łagodna. Opowiadanie fantastyczne"... Chyba do końca życia będę wzdrygać się na wzmiankę o tej krótkiej książce. Co w niej było tak szczególnego? Straszna życiowość. Narrator i główny bohater to fałszywy człowiek. Ale wątpię, by którykolwiek z czytelników czuł do niego niechęć. Wręcz przeciwnie. Główny bohater to ja, to ty, to każdy z ludzi. Wszyscy, świadomie lub nieświadomie, utożsamiają się z osobą, która pod maską dumy, cynizmu, skrywa ogrom prawdziwych emocji i potrzebę akceptacji. "Łagodną..." pochłonęłam w postaci audiobooka i nie żałuję tego. Krzysztof Kołbasiuk w roli lektora wypadł lepiej niż cudownie! Po raz pierwszy czułam, że treść książki nie leży gdzieś poza mną, lecz kiełkuje we mnie.
Jednym słowiem- Dostojewski.

Nathalie22112 | 2015-04-18

Książka fantastyczna, arcygenialna. Wciąż nie mogę pozbyć się obrazu krzty krwi na wargach szczupłej blondynki o błękitnych oczach. Dostojewski kreśli portrety ludzi prostych, zagubionych. Sfera psychiki tak zgrabnie wyrażona poprzez wspomnienia bohatera, iż lepiej jej ująć podejrzewam, że nie można. Jestem zachwycona! Doprawdy zachwycona. Dreszcze wciąż pełzają mi po skórze. Dostojewski, mistrzu, klękam przed Tobą.

młoda_pisarka | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

PIĘĆ MINUT I TYLKO KROPELKA KRWI...

Kolejne genialne dzieło Pana Dostojewskiego stanowiąca klucz do epoki pozytywizmu. Pełna psychologizmu, dążenia do prawdy, chęci bohatera by poznać samego siebie oraz nie do końca jasnych sytuacji, co dodatkowo zaostrza apetyt na czytanie. Wielkie ukłony dla tego światowej sławy pisarza i przede wszystkim twórcę najciekawszych lektur.

Wstyd nie znać kunsztu Pana Dostojewskiego.

Serdecznie polecam!

LepNaKsiążki | 2015-01-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Krótka historia związku:
On - pozbawiony reputacji czterdziestolatek; lichwiarz i zdymisjonowany wojskowy
Ona - szesnastoletnia guwernantka, bez środków do życia i perspektyw znalezienia pracy
On - ogarnięty obsesją "wyhodowania dla siebie człowieka"; majątkiem próbuje zrekompensować sobie wykluczenie z towarzystwa- zyskuje przewagę nad ludźmi i możliwość decydowania o ich losach.
Ona - całkowicie od niego zależna, traktowana przez męża jak "zastaw", który przyniesie mu zysk w przyszłości
On - pragnie miłości istoty lepszej od siebie, jednak jeszcze bardziej pragnie władzy nad młodą żoną; nie może znieść myśli, że (mimo wszystko) jego żona jest czystsza, szlachetniejsza od niego. Pragnie ją upokorzyć, sprowadzić do "swojego poziomu".
Ona - pogardza nim; doprowadzona do ostateczności próbuje go zabić (analogiczna relacja- Dunia i Swidrygajłow w "Zbrodni i karze")
On - w końcu spowiada się jej z "grzechów", oczekuje miłości, ale nadal traktuje ją jak swoją własność,
Ona - nie może...

Animowane wariacje

Polski film animowany był częstym terenem artystycznych eksperymentów, wiele z nich opartych było na literackich źródłach. Jednym z pierwszych animatorów na świecie był Władysław Starewicz.

Na półkach