Om sommeren
Ag2S

W ciągu roku Karl Ove Knausgård podarował czytelnikom prozatorski kolaż dedykowany swojej córce. Opowieści zawarte w tomach cyklu Cztery poru roku, powstały z ulubionego „tworzywa literackiego” Norwega – z prozaicznych fragmentów rzeczywistości składających się na piękny traktat o życiu, codzienności, miłości rodzicielskiej i ojcostwie. Wraz z porami roku i przyrodą otaczającą dom autora...

Wraz z porami roku i przyrodą otaczającą dom autora na kolejnych stronach Jesieni, Zimy, Wiosny, a teraz także Lata, bohater ewoluuje. Po okresie oczekiwania na narodziny czwartego dziecka przychodzi czas wspólnych zabaw i czytania pierwszych książek. Strach o pomyślne rozwiązanie zastępują marzenia na temat szczęśliwej przyszłości jego córki. Miejsce mężczyzny szukającego sensu zajmuje czterdziestolatek cieszący się codziennością, świadomy swej roli i miejsca w świecie.

„Przez nasze małe życia przetaczają się wielkie ruchy, lawiny w głębinie codzienności. Najpierw, gdy dzieci są małe, wszystko stanowi potencjalne zagrożenie (…). Potem, kiedy dzieci rosną, pojawiają się prawdziwe życiowe próby: niewielu rodziców chce, aby ich dzieci zostały wciągnięte w wir wielkich wydarzeń, większość życzy im przewidywalnego, bezpiecznego, rozsądnego i harmonijnego życia. Ja również. Masz dopiero dwa lata, więc chwilowo chodzi o to, żeby dopilnować, by było ci ciepło i sucho, żebyś była najedzona, bezpieczna i odpowiednio stymulowana, ale nadejdzie dzień, kiedy wyruszysz sama w świat…” (fragment książki)

Fani Knausgårda z pewnością będą usatysfakcjonowani! Wszak im więcej dzieje się w świecie wewnętrznym bohatera jego książek, tym więcej trafiającej w sedno prozy otrzymują czytelnicy.

Ilustracje: Anselm Kiefer

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Turekxaxa | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Najlepsza z 4 pór roku. Dużo fragmentów dziennika Karla-Ovego, a te opisy różnych rzeczy i zjawisk były ciekawsze niż w poprzednich tomach.
Polecam Lato na Lato.

Paweł | 2017-06-23
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Pełna recenzja: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2017/06/22/oda-do-ojcostwa-czyli-cztery-pory-roku-knausgarda-recenzja/

Dawno nie było prozy tak sławiącej ojcostwo i rodzicielstwo w ogóle. Można się spierać o styl czy talent Knausgarda, ale nie można mu odmówić szczerości. A to najważniejsze u każdego rodzica.

shczooreczek | 2017-07-27

Mni | 2017-07-07