Lato

Karl Ove Knausgård Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Cztery pory roku (tom 4) literatura piękna
Om sommeren
Milena Skoczko
Wydawnictwo Literackie
dom rodzinny dziecko literatura norweska literatura skandynawska miłość Norwegia relacje rodzinne rodzina szczęście uczucie życie codzienne
Om sommeren
Cztery pory roku (tom 4)
literatura piękna
Milena Skoczko

W zeszłym roku czytałam cała serię. Od jesieni po lato, do tego W cyklu por roku tj. Jesienią jesień, zima zimę itd. Przy lecie utknelam, nie skonczylam tej książki i w tym roku podjęłam na nowo zmierzenie się z nią. Inaczej do niej podeszłam, mianowicie czytałam ja przez całe lato wieczorami.
Mam wrażenie, że to najsłabszą książka z całej serii mimo, że najgrubsza. Nie...

Lato to czas trawników, placów zabaw, lodów i potraw z grilla, wiśni, mew, komarów, krótkich spodenek i, oczywiście, muszek owocowych. Do krótkich spodenek Knausgård ma stosunek nieprzychylny, a natrętne muszki topi w misce octu.

W krótkich tekstach, poświęconych rzeczom i zjawiskom charakterystycznym dla najcieplejszej pory roku, autor „Mojej walki” jest jednocześnie...

Poziom troszkę niższy niż w pozostałych tomach, elementy dziennikowe odrobinę wymuszone, ale to wciąż cudownie bliski codzienności, której nie zauważamy poeta Knausgaard. No, prozaik poezji.

Ostatni tom, czterech pór roku według Karla Ove Knausgarda.

W tym tomie mamy powrót do krótkich opisów, z jakimi mieliśmy już do czynienia w tomach „Jesień” i „Zima”. Czytając to miałem wrażenie, że Knausgard stara się za wszelką cenę zachować w pamięci to lato. Czuć zbliżający się koniec. W pewnym momencie pojawia się krótka wzmianka, iż po przeżyciu pięknego...

Ostatnia część cyklu Cztery Pory Roku zachwyciła mnie historią miłości pomiędzy norweżką a hitlerowskim żołnierzem. To chyba moje ulubione fragmenty, w zasadzie mają niewiele wspólnego z cyklem i esejami zawartymi w tym tomie ale ich czytanie sprawiło mi ogromną przyjemność, uczynienie narratorką kobiety jest udanym zabiegem litereackim.
Co do reszty to jak w poprzednich...

Mimo że walczę z irytacją wobec zastosowanej tu formy — od encyklopedycznych haseł przez zwyczajny dziennik, aż po szkice powieściowe z przejściem z głosu męskiego na żeński — jak zwykle od Knausgårda, jakby byl solidnym domem towarowym, wychodzę obładowana notatami i cytatami. Choć jakość niektórych równa się szmatom z letniej (!) wyprzedaży, trafiły się również...

Niby banalna, taka prosta, codzienna, ale uzmysławiasz sobie że to wszystko spotyka się na codzień, i nawet te same myśli biegają po głwowie, ale jakoś takie błahostki umykają, gdzieś przelatują, może warto się też nimi pozachwycać:)

Fajnie się czyta:) jest przyjemna, ja się bardzo przy tej książce relaksowałam, lece do biblioteki po Jesień:)

1906

Doskonałą "Wiosną" Karl Ove Knausgard rozbudził mój czytelniczy apetyt na "Lato". Tymczasem "Lato" to najsłabsza, moim zdaniem, część cyklu "Cztery pory roku". Czytałam go zgodnie z naturalnym rytmem pór roku, chcąc lepiej poczuć atmosferę kolejnych książek, odnieść ją do tego, co akurat dzieje się wokół mnie. Ale lektura ostatniej z nich zajęła mi aż dwa wakacyjne...

Każdy cykl - nawet pory roku Knausgarda - musi mieć słabszy punkt. I dla mnie takim punktem było "Lato". Mocno oderwane od siebie tematy, które do mnie zupełnie nie przemawiały. I o ile część z dziennikiem nieco odświeżyła tekst, tak w pozostałych miałam wrażenie, że czytam fanfik lub słabą podróbkę autora.

Dyskusje

• 2017