Ludzie doskonali

Albatros
2017-04-11
2017-04-11
Paweł Lipszyc
badania naukowe dziecko genetyka lekarz literatura angielska niebezpieczeństwo poród rywalizacja strach szantaż thriller walka o życie
Inne

Idealnie nieidealni

Konto usunięte
Konto usunięte

Bardzo mi się podobała ta książka. Wszystko wydaje się takie nieprawdopodobne i przypomina film since fiction a jednak...

Bohaterowie naiwni do bólu, ale - o dziwo - niesie jakiś przekaz. Dokąd idziemy jako ludzkość?
Pomimo tej naiwności i przewidywalności samo zakończenie jednak mnie zaskoczyło.

Książka, która przedstawia przerażającą wizję dotyczącą możliwości "projektowania" dzieci przez rodziców. Wizję, która w realnym świecie nie jest wcale tak odległa i niemożliwa, jakby się mogło wydawać. "Ludzie doskonali" to dobra rozrywka, momentami przewidywalna, choć zdarza się jej zaskoczyć czytelnika. Myślę, że gdyby wątek sekty został ograniczony lub pominięty, wyszłoby to tej pozycji na dobre.

"Ludzi doskonałych" Petera Jamesa przeczytałem 5 lat temu. Jeszcze nie było mnie na "lc", ale udało mi się odkurzyć swoją opinię o tej powieści.

Peter James napisał tę powieść w 2011 r. Jednak dopiero po sześciu latach, w roku 2017 wydawnictwo Albatros zdecydowało się wydać tę powieść w Polsce. Lepiej późno niż wcale, ale bardzo dobrze, że została w końcu wydana. Bo jest rewelacyjna! Porusza bardzo trudne tematy i dylematy moralne. Ulepszanie ludzi, eksperymenty genetyczne, szaleni naukowcy – to tematyka co rusz przewijająca się w powieściach różnych autorów. Prym wiedzie tutaj mistrz thrillerów medycznych Robin Cook (“Mutant”, “Zabawa w boga”),czy ostatnio Marc Elsberg w “Helisie”. Jednak w powieści Petera Jamesa jest coś więcej. Postęp naukowy i cywilizacyjny nie dotyczy tylko określonej grupy, ale jaki ma wpływ na cały rozwój ludzkości. Autor nie opowiada się po żadnej ze stron, wszelkie dylematy pozostawia rozwadze czytelników. Jak sami byśmy postąpili na miejscu Johna i Naomi – głównych bohaterów tej powieści? (żywe, autentyczne i znakomicie nakreślone postacie!).
Thriller “Ludzie doskonali” czyta się błyskawicznie, wciąga tak, że aż zapiera dech. Nie sposób przewidzieć, jak się rozwinie fabuła i ile zwrotów akcji jeszcze nas czeka. Zakończenie wręcz arcymistrzowskie!
Gorąco polecam!!!

Książka Pana Petera Jamesa do samego końca trzymała mnie w ogromnym napięciu. Jak skończy się historia Jamesa i Naomi? Czy para, która za wszelką cenę chcę posiadać zdrowe i normalne dziecko, nie porwala się z motyką na księżyc? Czy modyfikacje genetyczne to dobry pomysł? Może lepiej zdać się na los niż szperać w genach? Jednakże para decyduje się na eksperymentalną metodę, gdyż nie byliby w stanie kolejny raz przeżyć śmierć swojego dziecka. Pokiereszowani przez życie postanawiają zaryzykować...

Z przydługiego początku akcja szybko przechodzi na wyższe obroty i zdecydowanie wciąga. Dużo i szybko się dzieje, jest zaskakująca i nieoczywista. Wręcz zastanawiałam się, jak autorowi uda się ją zakończyć, gdy do końca zostało już niewiele

Z początku nudna, ale cieszę się że przebrnęłam przez nudniejszy początek, bo to co działo się dalej, to rewelacja! Książka trzymała w napięciu.

Sam pomysł świetny. myślałam, ze rozwinie się w inny sposób. Chwilami główni bohaterowie mnie denerwowali. Zakończenie zaskakujące.

Bardzo interesująca książka, pochłonęłam w jeden dzień. Autor lekkim piórem porusza nowe wątki. Zakończenie odrobinę przewidywalne, pomimo to serdecznie polecam.

Programowanie ludzi? Czy to możliwe? Autor pokazuje świat w którym ingerencja w kod genetyczny człowieka staje się zupełnie realna. I choć z pozoru rzecz wydaje się dość abstrakcyjna, patrząc na tempo „rozwoju” świata może to nasza niedaleka przyszłość? Świetna lektura na weekend.

• 2017
  • Thriller/sensacja/kryminał