Smykałka do wojny

Tłumaczenie: Jolanta Pers
Cykl: Alex Benedict (tom 1)
Wydawnictwo: Solaris
A Talent for War
mcdevitt, benedict, science-fiction

Wraz ze spadkiem po zaginionym wuju Alex Benedict, handlarz antykami, dziedziczy tajemnicę: Alex ma kontynuować jego prace archeologiczne; poszukując wskazówek natrafia jednak na intrygującą informację związaną z międzygwiezdnym bohaterem, Christopherem Simem, przywódcą i wojownikiem, którego poświęcenie sprawiło, że ludzkość ocalała podczas wojny z telepatyczną rasą niemych obcych – Aszijurów. Jeśli znaleziona informacja jest prawdziwa, cała historia Christophera Sima musiała wyglądać zupełnie inaczej. Alex rozpoczyna prywatne śledztwo – poszlaki wskazują, że nieco światła na zagadkę może rzucić historia ostatniego lotu międzygwiezdnego statku badawczego „Tenandrome” – co takiego odkryła załoga, że zniszczyła wszystkie zapisy i poprzysięgła milczenie? Obsesja Alexa na punkcie Sima, Ruchu Oporu i wojny z Aszijurami poprowadzi go w daleką podróż do nieznanych rejonów kosmosu i zaowocuje odkryciami o ogromnym znaczeniu dla całej ludzkości.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/oferta/smykalka_do_wojny/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/smykalka_do_wojny/

Rocy7 | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Motywem przewodnim jest tajemnica, główny bohater usiłuje dowiedzieć się, co takiego odkrył jego zmarły wuj i dlaczego za wiedzę na ten temat niektórzy są gotowi zabić.

Akcja dzieje się jakby w dwóch płaszczyznach pierwszą są poszukiwania informacji przez głównego bohatera, jego próby dotarcia do prawdy, składanie śladów z urywków historii, poszukiwanie ludzi mogących coś wiedzieć. I tutaj muszę przyznać iż ten element jest odrobinę nużący gdyż niestety nie mamy tu do czynienia z akcją na miarę Indiany Jonsa. Mamy opisy spotkań Benedicta z różnymi ludźmi, jego próby znalezienia wskazówek ale mało w tym akcji.

Tym co mnie wciągnęło do książki jest druga jej płaszczyzna odkrywanie historii Christophera Sima, w powszechnym mniemaniu bohatera, rewolucjonisty, buntownika tak krystalicznego że ciężko nawet myśleć o krytykowaniu go, człowieka którego pomniki muzea, place, budynki są w całej Konfederacji (związek planet ludzkości), zdradzonego przez 7 wyklętych.

A jednak wraz z postępem...

Gallick | 2012-11-23
Przeczytana: 06 listopada 2012

Całkiem sprawnie się czytało. Cała trylogia utrzymana w klimacie SF detektywistycznym. Mimo, że to lektura lekka i rozrywkowa wydaje się mieć drugie dno. Przewijają się przez tą trylogię problemy, które mogą dotknąć ludzkość jako gatunek w przyszłości – kontakt z obcą inteligentną rasą, jednoczenie się ludzkości wobec zagrożeń z zewnątrz, przeludnienie planety (to można odczuć nawet już teraz), długowieczność i jakie konsekwencje niesie za sobą, itp. Myślę, że można polecić fanom SF oraz powieści detektywistycznej.

actagaudi | 2011-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Mieszane uczucia mam względem tej książki, ponieważ przez 2/3 książka jest po prostu nudna, akcja wolno się toczy, tematyka też rozwlekła i nie do końca jasna, dopiero pod koniec akcja przyspiesza i robi się ciekawa. Zakończenie jest niesatysfakcjonujące do objętości książki. Tytuł książki bardzo mylący, z pewnością nie jest to space operka.

Karol Łabasiewicz | 2013-03-14
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2013
Przeczytana: 12 marca 2013

To mój pierwszy kontakt z prozą tego autora i muszę powiedzieć że z pewnością wrócę jeszcze do niej. Książka bardziej detektywistyczna niż space opera.

Sebastian | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

za długie to to , przegadane. fajny pomysł, ale nie do końca przekonująca pisanina

andrzej.siedlce | 2016-10-17
Przeczytana: 24 października 2016