Chronolity

2002-01-01
8373012044
Wiesław Marcysiak
Chronolity

Zachęcony marką autora (i wciągającą trylogią "Spin", którą przeczytałem nie tak dawno) z zainteresowaniem zabrałem się za lekturę. Niestety, w tym przypadku zawiodłem się, chociaż fabuła zapowiadała się naprawdę ciekawie. Spodziewałem się pozycji w stylu SF, ale tego "science" nie zauważyłem. A jako "zwykła" fantastyka, książka jest po prostu słaba. Nie polecam.

Dobry tytuł, dobra nazwa, dobry pomysł na pomnik który pojawia się z przyszłości. Główny bohater tak trochę niezasłużenie jest ciągle w głównym nurcie wydarzeń - aż chce się zapytać wygrał los na loterii czy może to jakieś fatum? Powieść nie za długa w sam raz na jeden góra dwa dłuższe wieczory.

Ciężko jest mi ocenić tę książkę. Może dlatego, że została napisana przez Wilsona, doceniona nagrodą Campbella, a mimo to, w moim odczuciu, nie jest to literatura najwyższych lotów.
świetny pomysł, z którego można było zrobić naprawdę dobrą opowieść hard sci-fi, została rozmieniona na drobne przez niepotrzebne skupianie się na personalnych problemach głównego bohatera. Gdyby jeszcze jego życiowe perypetie okazały się ciekawe i wciągające, pozwalające nam lepiej zrozumieć i polubić bohatera, mogłabym to jakoś przetrawić. Natomiast Scotty jest postacią, której nie da się lubić, wiecznym Piotrusiem Panem, antypatycznym szaraczkiem, który dziwnym zrządzeniem losu zostaje uwikłany w wydarzenia przekraczjące jego rozumowanie. Postanawia poświęcić życie badaniom nad chronolitami, ale nie wyczuwa się w nim pasji badacza, która nadałaby jego postaci witalności i żywotności. Postaci poboczne również nie dają się lubić, od Sue Chopry po panią Millis, postaci są irytujące a ich zachowanie często irracjonalne.

Zaskakująco dobra.

Zaskakująco dobra.

Moje pierwsze spotkanie z tego typu literaturą. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Na pewno sięgnę po jego inne książki. Nie przesadzone, ciekawa fabuła i realne odczucie tytułowego chronolitu.
Polecam!

Polecam!

Moja opinia jest bardzo subiektywna.

Moja opinia jest bardzo subiektywna.

Pozdrawiam

Pozdrawiam