Marcin Wicha z Gombrowiczem

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.09.2018

Marcin Wicha laureatem trzeciej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za Rzeczy, których nie wyrzuciłem (wyd. Karakter).

Ta niezwykła książka jest próbą przepracowania żałoby po śmierci matki autora. Najpierw polega ona po prostu na sporządzeniu inwentarza rzeczy, jakie po matce pozostały, włączenia ich w repertuar tworzący materialną spuściznę po świecie rodziców, potem przedmioty wzbogacone zostają o sytuacje, które autor sobie przypomina i które rekonstruuje – uzasadniał werdykt prof. Jerzy Jarzębski, przewodniczący kapituły.

Gdyby świat był lepszym miejscem, jedna trzecia radomian świętowałaby dziś Nowy Rok – powiedział Marcin Wicha po odebraniu Nagrody im. Gombrowicza, nawiązując tym samym do przedwojennej historii Radomia, w którym znaczną część mieszkańców stanowiła społeczność żydowska. – Jestem grafikiem, to, jak piszę, nauczyłem się od grafików, plakacistów, którzy nauczyli mnie skrótowości, ale też że tworzymy rzeczy nietrwałe, ulotne, które czasem pojawiają się na płocie tylko na chwilę. Uświadomiłem sobie też, że cała powojenna szkoła polska plakatu, jej symbolika, skrótowość wzięła się z Gombrowicza, dlatego tym bardziej cieszę się z otrzymania tej nagrody – dodał Marcin Wicha.

W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 76 książek. Pozostali nominowani do Nagrody to: Grzegorz Bogdał (Floryda, Wydawnictwo Czarne), Aleksandra Lipczak (Ludzie z Placu Słońca Wydawnictwo Dowody na Istnienie), Adam Robiński (Hajstry. Krajobraz bocznych dróg Wydawnictwo Czarne) i Paweł Sołtys (Mikrotyki Wydawnictwo Czarne).

Organizatorami nagrody są Prezydent Miasta Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury. Honorową patronką Nagrody jest Rita Gombrowicz, a mecenasem Jarosław Krzyżanowski. Nagrodzie towarzyszy festiwal „Opętani Literaturą”, którego głównym partnerem był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Laureat Nagrody otrzymuje 40 tysięcy zł oraz lornetkę (jedno z ulubionych „narzędzi” Gombrowicza). Książki ocenia kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska.

Prezydent Radomia wręczył kapitule powołania na kolejne trzy lata.

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jatymyoni 12.09.2018 23:08
Bibliotekarz

Gratuluję. Przyznaję się, że jest to jedyna książka , którą przeczytała z nominiwanych.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betsy 11.09.2018 19:52
Czytelniczka

Gratuluję panu Marcinowi! Bardzo mu kibicowałam. "Rzeczy..." to znakomita, bardzo poruszająca książka, uniwersalna, polska, ludzka bez względu na pochodzenie autora. Że dostał nagrodę pieniężną, to rozumiem ale dlaczego lornetkę? Pewnie było to jakoś uzasadnione, może autor informacji by się do tego odniósł?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tina 12.09.2018 09:38
Bibliotekarka

Też nie rozumiem tej nagrody w postaci lornetki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 12.09.2018 22:09
Czytelnik

oraz lornetkę (jedno z ulubionych „narzędzi” Gombrowicza)
Jak widać, przyznanie lornetki jest uzasadnione upodobaniami patrona nagrody. Czy nagrodzie pieniężnej zawsze towarzyszy lornetka, czy zawsze coś związanego z Gombrowiczem, ale różne rzeczy, czy jest to szczególny przypadek, tego już nie napisano, a szkoda. Ale dlaczego lornetka, to nam powiedziano: bo Gombrowicz lubił.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 11.09.2018 11:08
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd