Ludzie z Placu Słońca

Nominacja w plebiscycie 2017
Aleksandra Lipczak Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Seria Reporterska literatura faktu
2017-05-04
2017-05-04
Dowody na Istnienie
gospodarka Hiszpania kryzys literatura faktu obyczajowość polityka polityka wewnętrzna reportaż społeczeństwo życie codzienne

Tylko niecałe 250 stron, a ilość informacji bardzo duża; o bumie budowlanym, kryzysie finansowym, ruchach miejskich, o Franco, o emigracji. Znakomity debiut.

Znakomity reportaż i fascynujący portret Hiszpanii nieznanej - nie tej z folderów turystycznych, lecz autentycznej, słodko-gorzkiej, mierzącej się z trudną historią.

Lubię reportaże. Ten oceniam jako poprawny. Zaledwie.

Ciekawe reportaże o współczesnej Hiszpanii, jak ludzie radzą sobie z kryzysem, ale też z demonami przeszłości.

Dobry reportaż na temat przeszłości pięknej Hiszpanii i cieni jakie faszyzyzm pozostawił po sobie.

W swojej książce Aleksandra Filipczak pokazała czytelnikowi zmiany, które dotknęły Hiszpanię po śmierci Franco, wieloletniego dyktatora. Przybliża wybrane problemy, które ma obecnie społeczeństwo hiszpańskie.

Ujmę je chronologicznie i zacznę od nierozliczonej zaszłości z wojny domowej. Po dziś dzień w wielu nie oznaczonych miejscach Hiszpanii pozostawiono pod ziemią...

Jest to zestaw reportaży o współczesnej Hiszpanii, bo z ostatniej dekady z odrobiną historii w tle. A jest to historia, która nadal budzi emocje w Hiszpanach - zarówno te dobre jak i złe - czyli dyktatura generała Franco oraz kolonializm. Moja pierwsza reakcja czytając reportaż o kryzysie mieszkaniowym była "chyba odłożę tą książkę bo nie chce mi się znowu o tym...

Świetne reportaże, doskonałe spojrzenie na współczesną Hiszpanię, również przez pryzmat tkwiącekj jak zadra historii.Polecam.

Czegos zabraklo jak dla mnie. Trudno okreslic czego, moze po prostu tematy mnie nie porwaly? Glowne emocje jakie sie przebijaja to rozgoryczenie, smutek, beznadzieja... Naprawde taka jest wspolczesna Hiszpania?

Zaciekawiło mnie, z jakimi to problemami mogą zmagać się Hiszpanie. Słyszałam nieco o kraju Basków i Katalonii. O problemie emigrantów z Afryki słyszymy dziś z każdych mediów. Autorka ciekawie rozwinęła te tematy. Jednakże styl jest chaotyczny i ciężko czyta się tą pozycję. Spróbuję z innych źródeł zapoznać się z problemami i może wtedy książka do mnie dotrze.

Dyskusje

• 2018