Ludzie z Placu Słońca

Okładka książki Ludzie z Placu Słońca Aleksandra Lipczak
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Ludzie z Placu Słońca
Aleksandra Lipczak Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Seria Reporterska reportaż
reportaż
Seria Reporterska
Dowody na Istnienie
2017-05-04
2017-05-04
gospodarka Hiszpania kryzys literatura faktu obyczajowość polityka polityka wewnętrzna reportaż społeczeństwo życie codzienne
Inne

Ciekawe tematy, jednak niekiedy sposób opisu i komentarze do mnie nie trafiały.

Nie ma już dyktatora, można więc pozwolić sobie na znacznie więcej. Hiszpania powoli stawała się rajem na ziemi.

Rajem stawała się nie tylko ze względu na postępujące wyzwolenie społeczeństwa. Śmierć dyktatora sprawiła, że kraj zaczął sprawnie wstawać z kolan. Odbudowywała się gospodarka, obiecywano tysiące mieszkań, które zaczęto na wielką skalę stawiać. Powstawały nowe...

Niezły dobór tematów i w ogóle ciekawy pomysł na pokazanie współczesnej Hiszpanii.
Niestety książka ma bardzo duże braki warsztatowe. Autorka niedokładnie opisuje różne zdarzenia i sytuacje, czasami musiałam wyszukiwać pewne informacje w Internecie, żeby lepiej zrozumieć dany problem. Albo, co gorsza, żeby w ogóle połapać się, o co chodzi.
Zdarzało się też, że Lipczak...

Wiele osób mogło nie znać Hiszpanii ze strony opisanej przez autorkę. W książce zostały poruszone bardzo ciekawe tematy, niestety omówione dość pobieżnie i chaotycznie, co może być czasem niezrozumiałe dla czytelnika. Ja osobiście czuję niedosyt. Patrząc na okładkę i czytając zajawkę oczekiwałam czegoś innego.

Za tematy, które są objęte tą książką należałoby się 10 gwiazdek.
Dla miłośników Hiszpanii na pewno spora porcja nieencyklopedycznej wiedzy.
Prawie samej ciężkiej.
Pomimo sympatii czy empatii do wielu bohaterów (np. ukrywającego się przez 30 lat Manuela Cortesa) czytało mi się trudno i bywało nudno.
Podsumowujac: ludzie ok. ale po ciężkiej zimie duża dawka nowego,...

🙌🏻”Ludzie z Placu Słońca” Aleksandy Lipczak to reportaż o Hiszpanii niekolorowej, w kryzysie i kłopotach. Wędrujący przez ubogie miasteczka, po turystyczną Barcelonę. Ale przede wszystkim przekrój najważniejszych wydarzeń historycznych, społecznych jak i kulturowych sprzed ostatnich kilku dekad.

✋🏻Jak to w (dobrym) reportażu bywa, Lipczak przełamuje szeroko pojęte...

Takiej Hiszpanii nie znałam. Coś słyszałam, coś czytałam, coś wiedziałam. Ta książka otwiera oczy.

Tylko niecałe 250 stron, a ilość informacji bardzo duża; o bumie budowlanym, kryzysie finansowym, ruchach miejskich, o Franco, o emigracji. Znakomity debiut.

Znakomity reportaż i fascynujący portret Hiszpanii nieznanej - nie tej z folderów turystycznych, lecz autentycznej, słodko-gorzkiej, mierzącej się z trudną historią.

Lubię reportaże. Ten oceniam jako poprawny. Zaledwie.

• 2018
  • Reportaż