Kilińskiego. Historia jednej ulicy

Wydawnictwo: Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan
historia
Olena

"Ulica Kilińskiego w Białymstoku, jedna z najstarszych i kiedyś najważniejszych w mieście, doczekała się monografii. Jej autorem jest Wiesław Wróbel – historyk, który od lat badał i dokumentował dzieje tego miejsca. Wydanie książki „Kilińskiego. Historia jednej ulicy” było możliwe dzięki rocznemu stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku, jakie autor otrzymał na 2016 rok". Anna Kowalska

"Z wielką radością przeczytałem książkę Wiesława Wróbla. Pod banalnym tytułem kryje się fascynująca opowieść. Autor, postępując z żelazną konsekwencją, zaprezentował posesję po posesji, wskazując na pierwsze zabudowania, zmiany własnościowe, a z nimi również branżowe, na stan urbanistyczno-architektoniczny przed wrześniem 1939 roku. Wiele uwagi poświęcił także mieszkańcom, są informacje niezwykle ciekawe dla badaczy i koneserów przeszłości, są desery w postaci anegdot, sensacji, dziwnych przypadków. A wszystko to zostało napisane z godną pochwały kulturą słowa, po prostu ciekawie" prof. dr hab. Adam Dobroński

Wiesław Wróbel jest historykiem, pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej, a z zamiłowania badaczem historii Białegostoku i regionu, autorem książek na ten temat. Publikuje także felietony poświęcone dziejom poszczególnych białostockich budynków i ulic w „Kurierze Porannym”.

źródło opisu: Nota książki

źródło okładki: Własne - skan