Problem trzech ciał

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Problem trzech ciał
Cixin Liu
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Rebis Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 1) Ekranizacje: Problem trzech ciał (2024) fantasy, science fiction
Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 1)
三体 (The Three-Body Problem) (2006)
Rebis
2017-03-14
2017-03-14
2014-11-11
Andrzej Jankowski
Ekranizacje:
Problem trzech ciał (2024)
fantastyka gra komputerowa literatura chińska naukowiec niebezpieczeństwo podróż w czasie i przestrzeni rywalizacja science fiction walka o władzę wirtualna rzeczywistość wyścig z czasem zabójstwo
Inne

Wielki mały świat, czyli chińska wizja przyszłości Ziemi

Świetna, ponadczasowa. Bardzo dobrze mi się czytało tę pozycję wbrew opinii nie była zbyt ciężka i rzeczywiście książka posiada elementy hard SF ale z reguły są dość dobrze nakreślone i wyjaśnione, także czytelnik powinien zrozumieć kontekst. Oczywiście książka zmusza do refleksji i pochylenia się nad ludzką kondycją. Z radością sięgam po nastepny tom 😊

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wciągająca fabuła, dobre wprowadzenie do świata (słyszałam, że pozostałe części trylogii rozkręcają historię - dopiero przede mną). Nie wiem natomiast czy dialogi z dykty są zasługą samego autora czy tłumacza ... czasem naprawdę miałam wrażenie, jakby czytała opowiadanie początkującego powieściopisarza po kursie on-line :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co jeśli okaże się, że nauka nie istnieje? Że przez lata żyliśmy w kłamstwie?

Akcja tej epickiej powieści sci-fi toczy się w Chinach, a zaczyna w mrocznych czasach rewolucji kulturalnej. "Wschód jest Czerwony!". W trakcie tych przemian Ye Wenjie jest świadkiem brutalnej śmierci swojego ojca, profesora uniwersyteckiego, a jednocześnie niechcianego elementu społecznego. Sama, mimo niepewnego statusu politycznego, ale za to z dyplomem z astrofizyki, zostaje pracownikiem bazy Czerwony Brzeg. Szukają inteligentych cywilizacji we wszechświecie. Co zrobi Ye, jeśli okaże się, że taka faktycznie istnieje?

Drugi tor akcji toczy się współcześnie.Ye Wenjie jest już starszą panią, a jej córka jak i wielu innych naukowców w ostatni czasie popełniła s@mobójstwo. Dlaczego? Wang Miao, specjalista od nanocząstek, zostaje członkiem zespołu badającego to zjawisko, a w którego składzie jest też policja i wojsko.

Fabuła powieści rozciąga się na wiele lat. Związki przyczynowo-skutkowe zaczynają mieć sens dopiero po czasie. Wyobraźnia i wiedza autora pozwoliła mu stworzyć zaskakująco przekonującą historię, mimo, że jej rdzeniem jest skądinąd nieprawdopodobne wydarzenie.

Książka raczej nie dla czytelnika, który jeszcze z tym gatunkiem nie miał do czynienia. Dużo technicznych szczegółów. Za to dla fana sci-fi - perełka!

Co jeśli okaże się, że nauka nie istnieje? Że przez lata żyliśmy w kłamstwie?

Siegnąłem po tę książkę skuszony hypem i serialem, ale też pociągającym mnie konceptem, łączącym fabułę z astrofizyką. Sam problem trzech ciał i cywilizacji wzrastających w tych ekstremalnych warunkach zafascynował mnie, jednak momenty, w których autor popłynał głęboko w świat nauki - potrafiły mnie zmęczyć. Rozwijanie protonu, komputer z milionów ludzi, itd mocno dla mnie abstrakcyjne. Podobnie jak historia i kultura Chin. Niemniej polecam tę wymagającą intelektualnie lekturę. To ciekawa podróż w nieznane rejony, w których...

jesteśmy tylko insektami!

Książka ta zostawia wiele pytań i znów ciężko mi ocenić pierwszą część tomu, nie znając kolejnych. Dlaczego? Końcówka po prostu wydaje się śmieszna, czułam jakbym nagle przełączyła się z oglądania "Diuny" na "Gwiezdne wojny" z lat osiemdziesiątych. Nie mam tu na myśli, że to było złe, ale potrzebuję poznać ciąg dalszy żeby to ocenić. Poza dziwną i trudną do ogarnięcia końcówką jest też wciągająca fabuła, tajemnice, nauka, no i ta gra, w której nie wiadomo o co chodzi. Potem dochodzi trochę psychologi, rozkładanie na czynniki pierwsze motywów bohaterów, którzy nieźle potrafią czytelnika zaskoczyć. Co ciekawe, początek powieści zasugerował mi zupełnie inny gatunek literacki i biorąc pod uwagę wszystkie te małe zgrzyty zastanawiam się czy tej książce nie brakuje nieco dojrzałości, czy przy tak ogromnym przekazie momentami nie jest zbyt płytka.

Staroszkolne, pełnokrwiste science fiction. Dobre, choć chińskie :)

Staroszkolne, pełnokrwiste science fiction. Dobre, choć chińskie :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wyjątkowa, skłaniająca do refleksji, oryginalna. Must read!

Wyjątkowa, skłaniająca do refleksji, oryginalna. Must read!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie spodziewałam się, że tak mnie wciągnie ta historia. Obawiałam się że będzie mi ciężko czytać science-fiction, gdzie jest bardzo dużo "science". Książka bazuje na fizyce i astrofizyce ale każda teoria i większość pojęć jest tutaj dość wyczerpująco wyjaśniana. Fabuła niesamowicie wciągająca i ciekawa, jestem pod wrażeniem i zamawiam kolejne części

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka niby ma wszystko, czego można chcieć od dobrej SF - problemy naukowe, kontakt z cywilizacją pozaziemską, solidne podstawy fizyczne zaprawione odrobiną filozofii - ale motywacje bohaterów są dla mnie niezrozumiałe i nieprzekonujące. Po dramatycznym początku akcja zwalnia, obiecujący wątek gry komputerowej zostaje rozwiązany w sposób absolutnie niesatysfakcjonujący, dokończyłam czytanie z dużym niesmakiem i sporą dozą samozaparcia. Nie pomaga fakt, że chińskie realia są mi całkowicie obce - i może dlatego przekonania bohaterów wydają mi się absurdalne. Szkoda czasu.

nie moja bajka

nie moja bajka