Smocze werble

Tłumaczenie: Anna Wojtaszczyk
Cykl: Jeźdźcy smoków z Pern (tom 6)
Wydawnictwo: Książnica
Dragondrums

Piemur, obdarzony pięknym chłopięcym sopranem uczeń elitarnego Kolegium Cechu Harfiarzy, po przejściu mutacji traci zdolność śpiewania. Wówczas mistrz Robinton, Harfiarz Pernu, zdradza mu tajniki sztuki przekazywania wiadomości za pomocą bębnów. Przygotowuje go też do niebezpiecznej misji w Warowni Nabol nielojalnej wobec Weyru Benden.

| 2014-03-12
Przeczytana: marzec 2014

Co przeczytam książkę z serii o Pernie, myślę, ile ciepła musiała mieć w sobie Anne McCaffrey, by taką stworzyć. I ile razy czytam książkę o Pernie, tyle razy łapię się na myśleniu o cieple poduchy i mruczeniu kota.

Piemur, o którym głównie są "Smocze werble", to jedna z moich ulubionych postaci, więc ta książeczka była doskonałym poprawiaczem nastroju. A że lubię ogólnie Harfiarzy, w tym (bardzo!) Mistrza i Menolly, przyjemność była jeszcze większa. Miałam mało czasu na czytanie ostatnio, ale codziennie udawało mi się wykraść trochę stron :)

Cała seria o Cechu Harfiarzy, mimo małej roli smoków, jest cudowna. Zresztą są obecne urocze jaszczurki ogniste, które wyrównują szalę.

Anvariel | 2011-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2011

Dobra książka. Zdecydowanie trzymająca poziom serii. Uśmiałam się czytając o perypetiach Piemura. To się nazywa mieć talent do kłopotów. :)

"Smocze werble" to już szósty tom cyklu Pern. Więc wciąż kuszona przez te nieziemskie kipiące ciastka jagodowe postanowiłam sięgać dalej i dalej po kolejne tomy... ku uciesze własnej. No, może nie do końca w tym wypadku uciesze, ale jednak.

"Smocze werble" opowiadają historię Piemura, znanego nam z wcześniejszego tomu rozrabiaki, uroczego, młodego śpiewaka uczącego się w Cechu Harfiarzy, który szybko staje się przyjacielem Menolly. Ktoś zapyta - co w tym złego? Ja odpowiem: nie lubię Piemura! Tak, szczerze i bez bicia, przyznaję się, że po prostu za nim nie przepadam i uważam, że poświęcenie CAŁEGO, choć cieniutkiego tomu tylko jemu... to trochę absurd. No ale... Patrząc na fakt, że jest to element "młodzieżowych" części cyklu, można przymknąć oko.

Co dostajemy w tym tomie za to?

Piemur wchodzi w okres dojrzewania - wszyscy wiemy, co to oznacza. Jego piękny głos się załamuje, więc zamiast śpiewać specjalnie dla niego wyznaczoną partię na ważnym Zgromadzeniu, Piemur załamany...

klaudiabla2 | 2010-10-16
Przeczytana: 15 października 2010

Kolejna, piękna książka z serii Jeźdźcy smoków z Pern. Była w całości poświęcona Piemurowi. Mogliśmy go jeszcze lepiej poznać, było dobrze opisane życie w Wieży Bębnów. Polecam, pojawił się tu niezbyt rozbudowany wątek miłosny, ale jest tu bardzo mało o smokach.

koszałekopałek | 2016-11-18
IronHawk | 2016-10-24