Wielka Księga

Okładka książki Wielka Księga Jarosław Prusiński
Okładka książki Wielka Księga
Jarosław Prusiński Wydawnictwo: E-bookowo Cykl: Szary Mag (tom 3) fantasy, science fiction
Szary Mag (tom 3)
E-bookowo
2017-04-13
2017-04-13
Szary Mag fantasy czary

Genialna powieść fantasy, skupia się na głównie na Keiko, córce Setha i Vivian, wybranej przez przeznaczenie do samobójczej misji ocalenia świata. Magia, miłość, zdrada i przyjaźń to wiodące motywy książki.
Przeczytałam z ogromną przyjemnością. Autor wykreował ciekawe universum i zapełnił je wieloma intrygującymi postaciami. Nie znałam do tej pory autora i nie spodziewałam się tak wciągającej lektury. Są pewne niedociągnięcia, ale nie wpłynęły na moje ogólne wrażenie pełnej satysfakcji z lektury.

Jako że wczoraj skończyłam drugą część Szarego, a dzisiaj jednym tchem przeczytałam trzecią, to pozwolę sobie odnieść się od razu do obu książek i całej historii Szarego Maga.

Fabuła gna na łeb na szyję, kiedy zaczynamy czytać trudno już oderwać się od opowieści, której bieg co chwilę przerzuca nas w różne miejsca i czasy, przez co czasami na moment trzeba zamknąć okładkę i poukładać sobie w głowie fakty 

Powieść pisana jest chwilami jak bajka, pełna mistycyzmu i magii, a także nieustannie czającego się w pobliżu zła i zagrożenia, które wydaje się nie do pokonania, dopóki do akcji nie wkraczają bohaterowie. A tych jest na kartach powieści wielu, często noszących podwójne imiona, a niekiedy pojawiających się bez imion. Główny z nich, Szary Mag, wbrew swojemu tytułowi, nie jest zwykłym, przeciętnym czarownikiem, za którego pragnąłby uchodzić. Postacie zachowują tu wiele z bajkowości, ale ich motywacje są jak najbardziej umocowane i prawdziwe, dlatego od razu im kibicujemy i pragniemy, by osiągnęli swoje zamierzenia. Główna oś fabuły splata ze sobą losy Szarego Maga, niewolnicy Vivian, czarodziejki Mariki, żołnierza Hanta i dziewczyny z przytułku Estrelli.

Trup ściele się gęsto, a krew niemal wycieka spomiędzy liter. Połączenie bajkowej narracji z brutalnością rzeczywistości, daje nam zaskakujący efekt – książkę z licznymi przesłaniami, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Autor pokazuje nam, jak ważna w życiu jest prawdziwa miłość, szczęście jakiego rodzice chcą dla swoich dzieci i wierność swoim ideałom.

Czytając trylogię Szarego Maga, momentami odniosłam wrażenie, że książka jest nieco okrojona. Jakby brakowało kilku „wyciętych scen”. Wielu rzeczy musimy się domyśleć, kiedy przeskakujemy od akapitu do akapitu, starając się nadążyć za biegiem zdarzeń. Zupełnie jakby Autor puszczał oko czytelnikowi i celowo milczeniem pomijał pewne wydarzenia, by za chwilę zupełnie zmienić sytuację bohaterów. Na lepszą lub gorszą.

I muszę się przyznać, że epilog powieści zostawił mi w głowie zupełną pustkę. Wyjaśnił jedno i zostawił kilka innych zagadek.
Zdecydowanie warta polecenia. Czytajcie wtedy, gdy macie zupełny wolny wieczór, bo prędko się nie oderwiecie!

„Wielka Księga” to bardzo wciągająca książka - i mówiąc wciągająca mam na myśli, że przeczytałam ją w jeden wieczór... ale w moim odczuciu zbyt krótka i zagmatwana. Może to efekt tego, że dopiero zaczynam się zagłębiać w magiczny świat fantasy, ale jak dla mnie było za mało szczegółów. Epilog bardzo ogólnikowy, po jego przeczytaniu miałam w głowie chaos. Nie pomagał fakt, że niektórzy bohaterowie posiadali dwoje imion, w których początkowo się gubiłam i kilkakrotnie cofałam strony, żeby przeczytać jeszcze raz i zrozumieć kto jest kim i co robił. Brakowało mi jakiegoś jaśniejszego wprowadzenia w całą tą historię. Szczegółów, które od początku nakreśliły by mi po co, na co i dlaczego. Duży plusik za historię miłosną, która była bardzo piękna. Prosta ale prawdziwa, w taka miłość jestem w stanie uwierzyć. Postać Szarego Maga jak dla mnie niejasna… brakuje mi tu czegoś, czuję niedosyt...

Czytałam inną książkę tego autorka, o bliższej mi tematyce, do "Wielkiej Księgi" podeszłam dość sceptycznie, bo miała być "inną". I była, ale to nie zmienia faktu, że jest niesamowita. Wciągająca jak diabli.

Ale jest jedna zasadniczą wada: za krótko! Chcę więcej!

Książkę otrzymałam w prezencie i to był jeden z fajniejszych prezentów, które ostatnio dostałam. Usiadłam i przeczytałam. Kiedy się zacznie, nie można przerwać. ...

Jakiś czas temu o "Trylogii" pisałam tak:

„Ta historia wybrała mnie, nie wymyśliłem jej, bo nie miałem nad nią władzy” – mówił Jarosław Prusiński, ale my jesteśmy zdolni kształtować historię naszego życia każdego dnia na nowo. Magia może w nim zagościć, bo światy realny i magiczny są gdzieś obok siebie. Jedynie od nas zależy, którą ścieżkę wybierzemy i jakich wyborów dokonamy po przebudzeniu. Każda z przeżywanych chwil może być tą najpiękniejszą, jeśli tylko odważymy się otworzyć okno i wpuścić do szarego życia więcej światła.

Ty też możesz zostać Szarym Magiem i na przekór wszystkiemu widzieć swój realny świat w magicznych oraz tęczowych barwach. Staraj się zawsze o tym pamiętać".

Pełna opinia na stronie: http://www.pieninyinfo.pl/kultura/szary-mag-trylogia-jaroslawa-prusinskiego-recenzja-iwony-niezgody-4701

Mimo iż poznałam całą opowieść, z ogromną przyjemnością sięgnęłam ponownie po "Wielką Księgę" wydaną w wersji elektronicznej. Przeczytałam ją dwukrotnie, ale jestem przekonana, że jeszcze nie raz do niej powrócę, ponieważ to niezwykła historia, bardzo bliska mojemu sercu także z powodów osobistych.

Polecam najgoręcej, a do Autora puszczam oczko ;)

Jakiś czas temu o "Trylogii" pisałam tak:

Super. Polecam.

Super. Polecam.

Trzecia część przygód Szarego Maga. Lektura wciągająca, jak poprzednie części.

Trzecia część przygód Szarego Maga. Lektura wciągająca, jak poprzednie części.

• Współpraca recenzencka
  • Empik go e-book