Literatura polska
Ag2S

Czy czasem zadajesz sobie pytanie, jak wyglądałby świat bez złych emocji? Ale i bez dobrych? Legenda mówi, że dawno, dawno temu, gdy świat pogrążył się w chaosie, siedemdziesięcioro siedmioro ludzi wyruszyło na skrzydłach wielkiego ptaka, by szukać skrawka ocalałego lądu. Mara dorasta na wyspie, gdzie zasady postępowania zostały raz na zawsze określone. Każdego dnia uczy się, jak...

Mara dorasta na wyspie, gdzie zasady postępowania zostały raz na zawsze określone. Każdego dnia uczy się, jak funkcjonować w tym prostym, lecz trudnym i szarym świecie, a jedynym jasnym punktem jest słuchanie opowiadanej przez opiekunki Legendy. Po ukończeniu piętnastu lat wraz z siedemdziesięcioma sześcioma rówieśnicami opuszcza wyspę, by popłynąć na stały ląd. Odtąd każdy ich dzień od wschodu do zachodu słońca będzie wypełniony ciężką, jednostajną pracą. Wśród dziewcząt jest Samila, która - jak się wydaje - przyszła na świat tylko po to, by udowodnić, że życie nie polega jedynie na tym, by przetrwać.

Magiczna opowieść o odejściu od cywilizacji w świat zaklęć i legend, o życiu w jego najprostszej postaci.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Legenda-p-34737-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Legenda-p-34737-1-30-.html

Łędina | 2017-12-08

Oto "Legenda", dziesiąta książka autorstwa Grażyny Jeromin-Gałuszki. Powieść zupełnie inna, niż pozostałe dzieła pisarki. Przedstawiająca obraz postapokaliptycznego świata, w jakim dominuje przeważnie samotność.

Grażyna Jeromin-Gałuszka - urodziła się i mieszka w Sosnowicy, niewielkiej wsi koło Radomia, gdzie w otoczeniu rodziny pisze, a dla relaksu zajmuje się niewielkim gospodarstwem. Absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa w PWSFTviT w Łodzi. Publikowała utwory poetyckie i krótkie formy prozatorskie w czasopismach oraz w antologiach poetyckich. Laureatka ogólnopolskiego konkursu na temat filmowy zorganizowanego przez Agencję Scenariuszową i tygodnik „Film”. Współautorka scenariusza jednego z popularnych seriali telewizyjnych. Ma dwoje dzieci, Kasię i Karola. Jej debiutancka powieść „Złote nietoperze” otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim „Kolory życia”. Ponadto napisała powieści „Oczy Marzanny M.”, „Kobiety z Czerwonych...

wiejskifilozof | 2017-12-17

Grażyna Jeromin-Gałuszka to pisarka,której książki połykam jak pelikan rybę.
Zawsze,gdy zobaczę coś jej nowego.To albo kupuję.Ale jak,tu wypożyczam z biblioteki.

W przypadku,Legendy miałem mieszane jednak uczucia.Czy kupić,wypożyczyć .Czy w ogóle przeczytać.

Gdyż fabuła,była dla mnie dziwna.Z tego co przeczytałem,o czym książka jest.
Autorka zawsze,umieszczała akcję swych książek w jakimś konkretnym miejscu.

A tu ? dziwne wyspy.Których nie ma na żadnej mapie.Na tajemniczym oceanie.

A jednak postanowiłem przeczytać, skoro za darmo mogłem mieć.

Na początku to była istna psychodelia.Dziwne te kobiety były.
Takie często pozbawione emocji.Takie posłuszne,brak własnego zdania.
Tylko jedna,wychodzi na przeciw.
Dużo autorka piszę,o pracy na wyspie./Robi to bardzo plastycznie,czuć zapach pieczonych ryb.Czuć żar ogniska,wyobrazić sobie można.Te klify i widok na ocean.

Co do mężczyzn,to żyją na innej wyspie.Kobietom służą ,za dawców nasienia.
Jednak,panowie są tu traktowani.Według...

Monika KanapaLiteracka | 2017-10-27
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 27 października 2017

To pierwsza dystopia jaką czytałam. Zawsze zastanawiałam się czym ten gatunek się różni od typowej postapokalipsy, ale nie trzeba się długo zastanawiać, bo różnicę widać gołym okiem. Kiedyś napiszę Wam o tym osobny wpis, teraz wolałabym się skupić na recenzji właściwej.
Przede wszystkim w powieści nie ma grama fantastyki. Wszystko co nas otacza, bo tak się właśnie dzieje, że fabuła ciasno owija się dookoła czytelnika, jest bezmiernie realne. Proste, surowe i bezlitosne. Obdarte z wszelkich dóbr i nadziei. Wyobraźcie sobie siedzenie na gołej skale o ostrych krawędziach, w porywach lodowatego wiatru. Takie właśnie wrażenie utrzymuje sie przez większą część powieści.

Być może Was zaskoczę, ale moją pierwszą emocją była monotonia.
Po pierwszych kilkudziesięciu stronach wydawało mi się, że to nie będzie ciekawa książka, choć z bardzo ciekawym pomysłem i dlatego warta uwagi. Zasady, brak cienia uśmiechu, zasady, ciężka praca latem, zasady, zimne polecia, zasady, osamotnienie, zasady,...

Madame Booklet | 2017-10-23
Przeczytana: 17 października 2017

Jak wyglądałoby nasze życie pozbawione wszystkiego co piękne, a jedyną dominującą postawą byłaby obojętność? Jak wyglądałby świat, w którym każdy żyje dla siebie, a jedynym obowiązkiem jest próba przetrwania? Czy aby daleko nam do takiego świata?

Grażyna Jeromin-Gałuszka w swojej nowej książce "Legeda" zadaje te pytania, przedstawiając własną wizje postapokaliptycznego świata pozbawionego wszystkiego co znamy: pięknych przedmiotów, cywilizacji, ludzkich więzi. To miejsce, w którym króluje jedynie samotność i Legenda, skrywająca prawdę o utraconym świecie. Dawniej siedemdziesięcioro siedmioro ludzi, na skrzydłach wielkiego ptaka odleciało, aby odnaleźć stały ląd. To oni stali się początkiem świata ciężkiej pracy, pozbawionego wszelkich uciech i emocji, tych złych jak i dobrych.

Świat, który stworzyła w powieści autorka, jest tym, w którym kobiety dostają szanse na przeżycie w postaci pledu, noża, żeliwnego naczynia, drewnianej łyżki i dzbanu na wodę. To wszystko raz dane, zostaje...

Mania9 | 2017-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 października 2017

Kupiłam z mieszanymi uczuciami, bo książka zupełnie nie z mojej bajki.
Mimo wszystko czytało się świetnie, jak na tę autorkę przystało. Opowieść o życiu w świecie wyjałowionym z uczuć poza pierwotnym instynktem przetrwania, skrajnie odległa od rzeczywistości, z drugiej - wykazująca wiele analogii, choćby przez to że w każdych okolicznościach żądza władzy daje o sobie znać.

Han | 2017-12-11

Jak można ją opisać? Psychodeliczna? Na pewno wciągająca. Pochłonęłam ją z wypiekami na twarzy dziwiąc się, że nadal ją czytam. Przyznam, że odczuwam pewien niedosyt ale może tak miało być.
Nawet w świecie, w którym króluje obojętność, może istnieć uczucie - nieobojętność.

martinia | 2017-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2017