Na Czarnym Wzgórzu

Okładka książki Na Czarnym Wzgórzu Bruce Chatwin
Okładka książki Na Czarnym Wzgórzu
Bruce Chatwin Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzowie Prozy literatura piękna
Mistrzowie Prozy
On the Black Hill
Świat Książki
2010-01-01
2010-01-01
Paweł Lipszyc
literatura angielska Walia saga

To moja pierwsza książka tego autora i muszę przyznać że nie spodziewałam się że tak mnie wciągnie ta historia.
Dajcie się porwać tej opowieści. Przenieście się w czasy braci bliźniaków by towarzyszyć im od narodzin aż do śmierci.
Polecam serdecznie!

Polecam serdecznie!

Nie jest to powieść akcji. Miłośnicy sensacji nie ma ją co do niej zaglądać.
Jest to historia pewnych bliźniaków, ich całego życia i zależności.
Poznajemy fragment Zjednoczonego Królestwa, historię zwyczajnych ludzi mieszkających na prowincji. Burzy to trochę nasze wyobrażenie o tamtym regionie.
Mało dialogów, dużo opisów, ale ciekawych, czasem poruszających i pełnych refleksji. Czyta się dobrze, mimo niespiesznej narracji.
Polecam. Podobno na podstawie tej książki powstał film, ale go nie widziałam.

Nie jest to powieść akcji. Miłośnicy sensacji nie ma ją co do niej zaglądać.
Jest to historia pewnych bliźniaków, ich całego życia i zależności.
Mało dialogów, dużo opisów, ale ciekawych, czasem poruszających i pełnych...

Fascynująca, cudownie napisana powieść. Wieś angielska końca XIX wieku. Dwaj bracia bliźniacy połączeni wręcz metafizyczną więzią. To opis zycia,ktorego wiekszosc z nas nie zna i nigdy nie pozna. To siła przywiazania do rodziny, otaczajacej nas przyrody. To współpraca z sasiadami i ciężka praca. To miłość jakiej można tylko pozadrościć chociaż momentami zastanawiałam się czy aby nie jest ona bardziej siłą niszczącą niż budującą. Ale to miłość, która przetrwała 80 lat, której nie zniszczyła destrukcyjna siła otaczającego nas świata. To moja pierwsza powieść Bruca Chatwina ale na pewno nie ostatnia. Gorąco polecam.

Moje pierwsze spotkanie z Chatwinem. Książka o przemijaniu i trudnych aspektach miłości - przynajmniej ja tak ją odebrałem. Skłania do refleksji i wywołuje tęsknotę za spokojniejszym, bardziej powolnym światem, który odszedł do lamusa. Świetnie napisana, błyskawicznie się ją czyta. Godna polecenia!

Przejmująco i bardzo interesująco opowiedziana historia skomplikowanych relacji między bliźniakami oraz ich bliskimi i sąsiadami.

Losy braci poznajemy w dniu ich osiemdziesiątych urodzin, jednak większość akcji dotyczy przeszłości, która obejmuje całe życie bohaterów. Narrator opowiada również o losach rodziców i dziadków Beniamina i Lewisa, dzięki czemu powieść przypomina sagę.

Nic nie jest tu przewidywalne i to na pewno jeden z największych atutów książki. Zaliczam do nich też przemyślaną, dopracowaną i fascynującą fabułę, ciekawe i poruszające portrety postaci (także drugoplanowych, a nawet epizodycznych) oraz literacki kunszt opowieści.

Stworzona przez Chatwina historia chwyta za serce i porywa, dlatego czyta się powieść jednym tchem.

Było to moje drugie spotkanie z prozą tego autora (wcześniej czytałam opowiadanie "Posiadłość Maximiliana Toda", zamieszczone w czerwcowym wydaniu magazynu "Książki"). Powieść zrobiła na mnie tak duże wrażenie, że na pewno sięgnę jeszcze po książki tego autora.

koleje życia rodziny Jonsów na posiadłości "Widzenie"

koleje życia rodziny Jonsów na posiadłości "Widzenie"

Dla mnie trochę nudnawa opowieść o życiu dwóch braci bliźniaków gdzieś na prowincji angielskiej. Jako ciekawostka - w książce tej mamy opisane bardzo głębokie więzi emocjonale łączone obu braci.

Dobrze się czyta, bo dobrze napisana. Na kolana nie powala. Nie będzie książką, którą polecę znajomym, ale nie żałuję, że przeczytałam.

Cokolwiek napiszę o tej książce nie oddam jej ciepła. Wspaniała "chatwinowska", pełna elegancji i erudycji. Bardzo ludzka książka. Amare humanum est, humanum ignoscere est (rzeczą ludzką jest kochać, ludzką rzeczą jest przebaczać)

Rewelacyjna. Czarująca. Zdecydowanie obniża tętno i rozluźnia mięśnie - czytanie tej książki to relaks i czysta przyjemność.

• Trzeba mieć w życiu priorytety
  • 2011
  • Lit. angielska