Na Czarnym Wzgórzu

Bruce Chatwin Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzowie Prozy literatura piękna
On the Black Hill
literatura piękna
Paweł Lipszyc
Mistrzowie Prozy
literatura angielska Walia saga

Nie jest to powieść akcji. Miłośnicy sensacji nie ma ją co do niej zaglądać.
Jest to historia pewnych bliźniaków, ich całego życia i zależności.
Poznajemy fragment Zjednoczonego Królestwa, historię zwyczajnych ludzi mieszkających na prowincji. Burzy to trochę nasze wyobrażenie o tamtym regionie.
Mało dialogów, dużo opisów, ale ciekawych, czasem poruszających i pełnych...

Cokolwiek napiszę o tej książce nie oddam jej ciepła. Wspaniała "chatwinowska", pełna elegancji i erudycji. Bardzo ludzka książka. Amare humanum est, humanum ignoscere est (rzeczą ludzką jest kochać, ludzką rzeczą jest przebaczać)

Fascynująca, cudownie napisana powieść. Wieś angielska końca XIX wieku. Dwaj bracia bliźniacy połączeni wręcz metafizyczną więzią. To opis zycia,ktorego wiekszosc z nas nie zna i nigdy nie pozna. To siła przywiazania do rodziny, otaczajacej nas przyrody. To współpraca z sasiadami i ciężka praca. To miłość jakiej można tylko pozadrościć chociaż momentami zastanawiałam się...

Moje pierwsze spotkanie z Chatwinem. Książka o przemijaniu i trudnych aspektach miłości - przynajmniej ja tak ją odebrałem. Skłania do refleksji i wywołuje tęsknotę za spokojniejszym, bardziej powolnym światem, który odszedł do lamusa. Świetnie napisana, błyskawicznie się ją czyta. Godna polecenia!

Dobrze się czyta, bo dobrze napisana. Na kolana nie powala. Nie będzie książką, którą polecę znajomym, ale nie żałuję, że przeczytałam.

Przejmująco i bardzo interesująco opowiedziana historia skomplikowanych relacji między bliźniakami oraz ich bliskimi i sąsiadami.

Losy braci poznajemy w dniu ich osiemdziesiątych urodzin, jednak większość akcji dotyczy przeszłości, która obejmuje całe życie bohaterów. Narrator opowiada również o losach rodziców i dziadków Beniamina i Lewisa, dzięki czemu powieść...

Dla mnie trochę nudnawa opowieść o życiu dwóch braci bliźniaków gdzieś na prowincji angielskiej. Jako ciekawostka - w książce tej mamy opisane bardzo głębokie więzi emocjonale łączone obu braci.

koleje życia rodziny Jonsów na posiadłości "Widzenie"

• 2013
  • Trzeba mieć w życiu priorytety
  • Mam do przeczytania
  • 2011