Dziewczyna znad Rio Paraiso

Wydawnictwo: Świat Książki
Das Mädchen am Rio Paraiso
978-83-247-1855-9
Jane

Piękna nieznajoma. Kim może być kobieta znaleziona nad brzegiem rzeki Rio Paraiso? Jest młoda, piękna i ciężko ranna, a gdy odzyskuje przytomność, mówi w obcym języku... Przystojny Raul, gaucho, który ją znalazł, trafia w gazecie na artykuł o niewyjaśnionym morderstwie popełnionym wśród niemieckich osadników. Czyżby to była ta kobieta, która zabiła męża i porzuciła córeczkę? Pełna niezwykłych...

Piękna nieznajoma.
Pełna niezwykłych przygód historia o wielkich marzeniach i nadziei, przemocy i romantycznej miłości, osadzona w tyleż malowniczej, co niebezpiecznej Brazylii czasów niewolnictwa. Do czytania przez wiele wieczorów!

źródło opisu: www.swiatksizki.pl

deana | 2016-09-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 września 2016

Ana Veloso to specjalistka od tworzenia niebanalnych powieści obyczajowych rozgrywających się najczęściej w egzotycznej scenerii. Tym razem wraz z jej bohaterami przenosimy się do XIX-wiecznej Brazylii.

Znalezienie na brzegu rzeki młodej i pięknej dziewczyny nie mówiącej po portugalsku otwiera powieść. Klara w wyniku tajemniczego wypadku straciła również pamięć. Stopniowo jej opiekunowie próbują nawiązać z nią kontakt oraz odsłonić sekrety jej przeszłości.

,,Dziewczyna znad Rio Paraiso" to przedewszystkim doskonale napisana powieść historyczna. Dużo miejsca poświęca się w niej opisowi trudów i przeszkód jakie musieli pokonać niemieccy osadnicy po przybycie do Brazylii. Dobitnie obrazuje jak może się zmieniać charakter i zachowanie osoby oderwanej od macierzystego środowiska. Droga jaką musiała przejść Klara budzi podziw. Retrospekcje z życia osadniczego to jednak tylko tło dla delikatnej historii rodzącej się miłości. Subtelnie pokazana zachwyca i wzrusza bo jawi się jako...

keys | 2013-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

To jest książka, którą czytałam chyba najdłużej w swoim życiu. Leżała na półce z innymi czytanymi całe trzy tygodnie i brałam ją do ręki wtedy, gdy akurat nie miałam nic innego na daną chwilę.

Historia nawet ciekawa ale czułam się jakbym wkroczyła w środek brazylijskiego serialu. Jedynie wspomnienia głównej bohaterki nadawały trochę tempa i wiarygodności a cała reszta jak dla mnie harlequin.

Ania K | 2012-08-01

Książka spodobała mi sie już od pierwszej strony,akcja dzieje sie dwutorowo ,zaciekawila mnie historia dziewczyny ,która miała amnezje i póbowala przypomniec sobie kim jest i skad pochodzi .Po drodze poznajemy ciekawe rodzinne przygody.Naprawde warto przeczytac.

Monika | 2012-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Uwielbiam, gdy pani Ana przenosi mnie w swoich książkach do różnych epok i różnych miejsc na świecie. Byłyśmy już razem w Portugalii i w Indiach. Teraz przyszedł czas na Brazylię.

Historia opisanej w książce miłości jest z lekka naiwna, ale opisy klimatu Brazylii, podróży emigrantow i pokonywania przeciwności zasługują w moich oczach na co najmniej osiem gwiazdek :)

takaja -> wielkie dzięki za tę przepiękną podróż :)

anitus | 2015-05-03
Przeczytana: 02 maja 2015

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Any Veloso i czytając opinie wiem już, że nie jest to najmocniejsza powieść tej Autorki. Dałam zaledwie 6 gwiazdek, bo historia romansu była, jak dla mnie, zbyt naiwna, czego nie lubię. Samo tło historyczne i opisy życia w Brazylii ciekawe. Całość nie była jednak zbyt porywająca, ani wzbudzająca większych emocji. Jednak dam pani Veloso szansę i sięgnę jeszcze po inną jej pozycję.

Anita | 2012-09-10
Przeczytana: wrzesień 2012

Byłam mile zaskoczona tą lekturą.Sięgnęłam po nią aby zrobić sobie przerywnik w "mrocznych"lekturach i naprawdę książka spełniła moje oczekiwania.Akcja toczy się dwutorowo,bohaterka odkrywa powoli wcześniejsze wydarzenia,które doprowadziły ją prawie do śmierci.
Jest to dość przerażający obraz niemieckich emigrantów pierwszej połowy XIX,którzy zachęcani przez "naganiaczy" udają się po lepsze życie do Brazylii.Bardzo dobry pomysł,gdyby autorka napisała książkę z większym rozmachem,byłoby jeszcze lepiej.Chociaż opis na okładce sugeruje naiwny romans,książka jest naprawdę warta uwagi.

allison | 2011-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Powieść ciekawa, chociaż napisana z mniejszym rozmachem niż dwie wcześniejsze książki autorki.
Lektura szybka, łatwa i przyjemna. Już czekam na następną powieść:).

Jedyne zastrzeżenie mam do nierównego stylu - całość napisana jest językiem właściwym dla beletrystyki z wyższej półki, ale opisy scen miłosnych zalatują tanim romansidłem.

Wiola | 2011-03-09
Na półkach: Wyslane, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2011

Ksiazka troche mnie rozczarowala. Jednak tlo historyczne bylo bardzo ciekawie opisane i tylko dzieki temu przeczytalam ksiazke do konca. Opisany romans bohaterki byl jak dla mnie, zbyt harlequinowski....

Mońcia_POCZYTAJKA | 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

Moje drugie spotkanie z Aną Veloso uważam za bardzo udane. W kolejce czeka "Woal" i mam nadzieję, że również się nie zawiodę...

Autorka przenosi nas do Brazylii w dosyć odległe czasy I połowy XIX w., kiedy to po ogłoszeniu niepodległości Brazylii w 1822 roku wprowadzono intensywną politykę imigracyjną. Rząd oferuje nowo przybyłym osadnikom ziemię, zwierzęta i najpotrzebniejsze rzeczy na rozpoczęcie działalności oraz zwalnia ich z płacenia podatków przez pewien okres czasu. W zamian oczekuje wykarczowania przyznanej ziemi, odebrania jej dzikiej naturze i przystosowania do upraw rolnych. Rząd w ten sposób chce pozyskać rolników i rzemieślników z Europy i zasiedlić nimi południe kraju oraz obrońców spornych terenów granicznych.

"Dziewczyna znad Rio Paraiso" to tajemnicza młoda kobieta, cudzoziemka, która cierpi na zanik pamięci. Zostaje znaleziona nieprzytomna nad rzeką Rio Paraiso przez miejscowego brazylijczyka, gaucho Raula Almeidę, właściciela dużej posiadłości i zamożnego...

marypoppins | 2013-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2013

Brazylia w roku 1826. Do jej brzegów przybijają wycieńczeni ciężką podróżą osadnicy pochodzący z Niemiec. Przybyli tu za chlebem i lepszym jutrem.
Wśród nich jest Klara, młodziutka, świeżo poślubiona Hannesowi, dziewczyna. Osadnicy otrzymują kawałek ziemi od władz nowej ojczyzny. Ziemi, którą muszą wyrwać puszczy, bronic jej przed zwierzętami, by móc żyć i się wyżywić.
Klara i Hannes są zakochani, pełni optymizmu i bardzo pracowici, nie straszna im ciężka praca. A wszystko, czego dokonają napawa ich dumą i radością. Szczęścia dopełnia pojawienie się córeczki, pierwszej wśród osadników brazylijskiej obywatelki.
Wszystko idzie w miarę spokojnym i przewidywalnym rytmem do momentu, gdy Hannes niefortunnie zranił się w nogę. W wyniku zakażenia, kończyna zostaje amputowana, a wesoły dotąd mężczyzna staje się zgorzkniały i bardzo okrutny dla swojej żony.
Dochodzi do tragedii, ktoś zamordował Hannesa, a Klara znikła.
Społeczność i władze są przekonani, że ktoś napadł na rodzinę i oboje...